VIDEO | CFR Cluj - Astra 1-1. Surpriză mare în Gruia! FCSB se poate distanţa în clasament

Fotbal intern

În direct la Telekom Sport 1 şi online cu faze VIDEO în timp real pe telekomsport.ro, CFR Cluj s-a încurcat neaşteptat pe teren propriu cu Astra, scor 1-1. Dacă o va învinge mâine pe Craiova, FCSB se poate distanţa la două puncte în fruntea clasamentului.

Venirea lui Gigi Mulţescu pe banca Astrei a fost simţită în Gruia încă din primele minute. Astra a dominat prima repriză, una în care CFR n-a avut nici măcar o şansă de gol. Totuşi, după pauză, clujenii au pornit asediul la poarta lui Iliev.

Vinicius a deschis scorul cu o lovitură de cap în minutul 54, iar lucrurile păreau să intre în normal. Astra şi-a revenit însă şi a controlat finalul de joc. A marcat prinPolczak, tot după o lovitură de cap.

După acest rezultat, CFR Cluj are 36 de puncte, cu şase etape înainte de încheierea play-off-ului. Astra ocupă locul 5, cu 24 de puncte.

CFR CLUJ - ASTRA 1-1 (Vinicius 54 / Polczak 81)

Min. 90+3 - Final de meci

Min. 81 - GOOOOL ASTRA! Ploczak egalează

Min. 54 - GOOOOL CFR! Vinicius deschide scorul cu o lovitură superbă de cap

Min. 46 - A început repriza a doua

Min. 45+1 - Finalul primei reprize

Min. 37 - Şut mult peste al lui Djokovic, iar Dan Petrescu este un car de nervi pe bancă

Min. 34 - A trecut o jumătate de oră, iar CFR Cluj nu şi-a creat nici măcar o situaţie clară de gol

Min. 16 - Dan Petrescu, foarte nemulţumit de startul acestui meci

Min. 8 - Ocazie pentru Balaure

Min. 1 - A început meciul

CFR Cluj (4-2-3-1): Arlauskis - Manea, Vinicius, Boli, Camora - Hoban, Djokovic - Deac, Culio, Ioniţă - Ţucudean.
Rezerve: Vâtcă - Mureşan, Peteleu, Păun, Mailat, Costache, Omrani.

Astra (4-2-3-1): Iliev - Belu, Polczak, Erico, Radunovic - Mrzljak, Dandea - Balaure, Seto, Stan - Abang.
Rezerve: Lazăr - L. Buş, Moise, Butean, V. Gheorghe, Culda.

La Cluj, Mulţescu nu se va putea baza pe Florentin Matei, eliminat etapa trecută, în partida cu Viitorul. Este o pierdere extrem de importantă pentru oaspeţi, care nu ştiu nici dacă vor conta pe Urko Vera.

În sezonul regulat, Vera a fost lăsat în tribune la meciul cu CFR, deşi la finalul acelei partide staff-ul Astrei a negat că ar exista vreo clauză prin care atacantul nu poate juca împotriva echipei de care aparţine.

CFR Cluj are o serie de 6 victorii consecutive împotriva echipei din Giurgiu. În patru dintre aceste meciuri, Astra a reuşit să marcheze minimum un gol! CFR Cluj a căzut pe locul secund după remiza din Bănie şi după succesul FCSB în faţa Iaşiului.

ECHIPELE PROBABILE

CFR Cluj (4-3-3): Vâtcă - Manea, Vinicius, Boli, Camora - Djokovic, Hoban, Culio - Deac, Ţucudean, Mailat
Absenţi: Arlauskis

Astra (4-2-3-1): Iliev - Belu, Erico, Bejan, Al. Stan - Mrzljak, Seto - L. Buş, Moise, Balaure - Abang
Absenţi: Fl. Matei

Afla mai multe despre: cfr clujastraliga 1fotbal