VIDEO | Victorie imensă obţinută de CFR Cluj, acasă, cu Astra Giurgiu. Alexandru Păun a fost eroul lui Dan Petrescu

CFR Cluj a învins-o pe Astra Giurgiu, luni seară, pe stadionul "Dr. Constantin Rădulescu", scor 2-1 (1-0), într-o partidă din prima etapă a play-off-ului din Liga l de fotbal. Ciprian Deac a deschis scorul în minutul 9, printr-o lovitură de cap şi a stabilit scorul pauzei. În actul secund, Denis Alibec a transformat un penalty obţinut de Kehinde Fatai, în minutul 58, însă nu avea să fie suficient. Alexandru Păun a adus extazul pe banca CFR-ului, în minutul 81, cu un şut care l-a învins pe David Lazar.

LIVE VIDEO | CFR Cluj - Astra 2-1 (Deac 9, Păun 81/ Alibec 58)

Min. 81: GOOOLLL CFR Cluj! Alexandru Păun dă lovitura. Îl învinge pe Lazar cu un şut din interiorul careului mare.

Min. 71 : Ocazie mare de gol pentru CFR Cluj! Vinicius nu poate să-l învingă pe Lazar cu o lovitură de cap.

Min. 58: GOOOLLL ASTRA! Denis Alibec marchează de la 11 metri.

Min. 57: Faza penalty-ului obţinut de Kehinde Fatai.

A început repriza secundă!

Pauză la Cluj!

Min. 41: Denis Alibec, blocat din nou de Arlauskis. Lituanianul este omul primei reprize. Intervenţie cu piciorul, ca la hochei.

Min. 16: Astra, din nou aproape de egalare! Lovitura de cap a lui Graur s-a dus pe lângă poartă.

Min. 13: Ocazie imensă de gol pentru Astra! Arlauskis a respins providenţial şutul lui Alibec.

Min. 9: GOOOLLL CFR CLUJ!!! Deac marchează cu o lovitură de cap, după o centrare excelentă oferită de Djokovic.

CFR Cluj: Arlauskis - Manea, Vinicius, Boli, Camora - Itu, Hoban, Djokovic - C. Deac, Rondon, Petrila.
Rezerve: Sandomierski - Cestor, Omrani, Bordeianu, Ţucudean, Păun, Ciobotariu.
Antrenor: Dan Petrescu.

Astra Giurgiu: Lazar - Graovac, Tamaş, Dima, Radunovic - Răduţ, Crepulja, Simion, Graur - Fatai, Alibec.
Rezerve: Kitanov, V.Gheorghe, Dandea, David Bruno, Biceanu, Begue, Baicu.
Antrenor: Bogdan Andone.

Dan Petrescu se aşteaptă la un meci dificil la debutuş în playoff-ul Ligii 1, mai ales după ce formaţia sa a ratat in extremis calificarea la Sevilla. Tehnicianul campioanei a anunţat că tratează cu maximă atenţie duelul cu formaţia lui Bogdan Andone. Astra este de altfel printre puţinele echipe care au reuşit să o bată pe CFR în actualul sezon.

• LIVE VIDEO | CFR Cluj - Astra, luni de la ora 20:30, la Telekom Sport 1

Dar CFR a scăpat acum de Europa şi se va concentra exclusiv pe titlul de campioană a României. A confirmat-o şi Hoban: ”Doar acest campionat îţi poate aduce şansa să trăieşti astfel de momente . De aceea suntem foarte concentraţi şi vom da totul mâine pentru a începe cu dreptul acest playoff.  Avem zece finale, iar prima este mâine. Crede-mă, tratăm ca pe o finală. E foarte important acest meci, pot să spun chiar vital”

Petrescu a făcut apel către fani înainte de partida cu Astra Giurgiu: ”Sunt convins că în acest playoff avem mare nevoie ca la fiecare meci să vină cât mai mulţi fani. Fără fani nu avem cum să câştigăm. Tot timpul am fost puternici acasă, dar acum avem chiar mare nevoie, după acest meci, să vină cât mai mulţi fani.  Mie mi-e tare frică de acest meci şi de ce se întâmplă în jurul echipei” a declarat Petrescu.

CFR a intrat cu 26 de puncte în playoff. Craiova joacă pe teren propriu cu Gaz Metan şi poate depăşi temporar formaţia lui Petrescu. În ciuda unui parcurs foarte bun în Liga 1, băieţii lui Petrescu au daor 3 puncte peste FCSB în acest moment, adică peste principala contracandidată la titlu în opinia specialiştilor. Astra e la 5 puncte de CFR în clasament, iar o victorie o poate aduce clar în lupta pentru titlu.

Toate ingredientele unui meci interesant şi spectaculos pe care îl vei putea urmări luni, de la ora 20:30, la Telekom Sport 1.

Afla mai multe despre: cfr cluj