VIDEO | FCSB a sperat doar o repriză! CFR - Viitorul 3-1. Dan Petrescu l-a surclasat pe Hagi în repriza a doua! Patru goluri în meciul de la Cluj

CFR Cluj a câştigat cu 3-1 meciul cu Viitorul Constanţa şi se apropie din ce în ce mai mult de titlu. Echipa lui Hagi a condus cu 1-0 la pauză, dar s-a prăbuşit în partea secundă, când a încasat trei goluri.

Rivaldinho a fost înger şi demon pentru Viitorul. Brazilianul a deschis scorul în minutul 14, dar a ratat apoi şansa de a închide partida, în minutul 48, când a irosit o şansă imensă de gol.

După o primă repriză foarte bună, în care a şi marcat, Viitorul a fost de nerecunoscut în partea secundă, când s-a prăbuşit, din minutul 48, după ratarea lui Rivaldinho.

Camora, Culio, din penalty, şi Vinicius au rezolvat, în 17 minute, o partidă care o apropie pe CFR din ce în ce mai tare de titlu. Dan Petrescu a gestionat mai bine lucrurile la pauză, iar ardelenii au arătat mult mai bine în partea secundă.

Pe lângă cele trei goluri, clujenii au ratat în repriza a doua alte ocazii mari de gol. CFR - Viitorul 3-1, iar ardelenii refac diferenţa de cinci puncte faţă de FCSB.

VIDEO | CFR Cluj - FC Viitorul 3-1 (Camora, Culio, Vinicius / Rivaldinho 14)

CFR: Arlauskis - Manea, Vinicius, Boli, Camora - Djokovic, Bordeianu, Culio - Deac, Omrani, Costache.
Rezerve: Jesus Fernandez - Peteleu, A. Mureşan, Cătălin Itu, Thierry Moutinho, Păun, Bud.
Antrenor: Dan Petrescu.

Viitorul: Cojocaru - Mladen, Ţîru, Ghiţă, de Nooijer - Houri, T. Băluţă, Vînă - I. Hagi, Rivaldinho, Drăguş.
Rezerve: Tordai - V. Achim, Ciobanu, G. Ganea, Iacob, Eric, Boboc.
Antrenor: Gheorghe Hagi.

Min. 90: Trei minute suplimentare.

Min. 74: GOOOL CFR! Vinicius marchează, cu capul, nemarcat, din şase metri. 3-1 pentru CFR şi Viitorul e KO.

Min. 71: OCAZIE MARE CFR! Omrani are o şansă uriaşă, dar Ţîru intervine în ultima clipă şi blochează.

Min. 67: GOOOL CFR! Culio înscrie cu emoţii de la punctul cu var şi CFR conduce cu 2-1.

Min. 66: PENALTY PENTRU CFR! Ghiţă îl faultează pe Omrani, iar Colţescu acordă penalty.

Min. 57: GOOOL CFR! Camora îl învinge pe Cojocaru cu un şut din afara careului.

Min. 56: Şansă MARE şi pentru CFR! Costache, cu capul, din şase metri, trimite pe lângă poartă.

Min. 48: OCAZIE IMENSĂ VIITORUL! Rivaldinho ratează o şansă absolut monumentală! Manea salvează de pe linia porţii.

Min. 46: A început repriza secundă.

Min. 45+1: Pauză în Gruia.

Min. 45+1: OCAZIE MARE CFR! Omrani trimite, cu călcâiul, puţin pe lângă poartă. Ce şansă pentru CFR.

Min. 45: Un minut suplimentar.

Min. 32: OCAZIE CFR! Şutul lui Culio, din interiorul careului, e reţinut de Cojocaru.

Min. 23: Şutul lui Ianis Hagi, de la distanţă, nu prinde poarta lui Arlauskis.

Min. 14: GOOOL VIITORUL! Rivaldinho deschide scorul cu un şut la colţul lung.

Min. 1: A început meciul.

Campioana en titre CFR Cluj nu îşi permite paşi greşiţi, după victoria obţinută de FCSB, duminică seară, cu scorul de 1-0, împotriva Astrei Giurgiu. În urma succesului adus de golul lui Florin Tănase, vicecampioana s-a apropiat la două puncte de trupa lui Dan Petrescu, care are 41 de puncte. De cealaltă parte, Viitorul se află pe locul al patrulea, cu 30 de puncte, şi are nevoie de victorie pentru a ţine aproape de podium.

"Dacă jucăm pentru Steaua, dacă jucăm pentru nu ştiu care... Nu, noi jucăm pentru noi. Punct", a declarat managerul tehnic al Viitorului, Gheorghe Hagi, înaintea mecului.

"E momentul lor şi cred că merită mai multă atenţie, să vorbiţi mult mai mult despre ei la televizor, făcând dezbateri, spunând despre cât aleargă, cât fac, cât pasează, câte goluri dau, câţi kilometri aleargă...

Nu se spune nimic, trebuie să atrag eu atenţia. Mutăm şi vorbim total de alte lucruri. Dar când alţii fac, de nu vorbim şi facem pagini despre ei.... Dar asta e, suntem obişnuiţi. Suntem obişnuiţi, ne vedem de drumul nostru, mergem în continuare. Ştim că facem foarte bine, ştim că suntem într-un moment foarte bun şi ştim că oricum primim foarte puţine laude faţă de cât merităm, faţă de alţii", a adăugat Gică Hagi.

CFR Cluj - FC Viitorul, luni, de la 21:00, la Telekom Sport 1. Dan Petrescu, laude pentru adversari

"În play-off a arătat că e cea mai în formă echipă, în afara meciului cu CFR, pe care l-au pierdut, dar şi atunci au jucat foarte bine. Pe parcursul întregului an arată un fotbal foarte bun, pe care toată lumea îl apreciază. Jucătorii lor ştiu pe de rost ce să facă şi cu mingea şi fără minge şi asta se vede în faptul că indiferent cine intră, joacă foarte bine.

Singurul care nu poate fi schimbat în acest moment este Ianis Hagi, care tot ce face, face foarte bine. Marchează, creează, aleargă şi sigur va fi cel mai periculos adversar şi la meciul de luni. Toată lumea îl ştie pe Gică Hagi. El este un învingător şi vine să câştige, normal. El a făcut-o tot timpul şi o să o facă cât va trăi", a spus Dan Petrescu, într-o conferinţă de presă.

Echipele probabile la CFR Cluj - Viitorul

CFR Cluj: Arlauskis - Manea, Vinicius, Boli, Camora - Deac, Bordeianu, Culio - Omrani, Ţucudean, Păun