VIDEO | Festivalul ratărilor în Gruia. CFR, la fel ca FCSB, doar egal în prima etapă din 2019. Ţucudean a ratat de la 11 m

Fotbal intern

În primul meci oficial din 2019, CFR Cluj nu a reuşit să o învingă pe FC Hermannstadt. Meciul din Gruia s-a terminat la egalitate, 1-1.

CFR Cluj nu reuşeşte să profite la maximum de egalul obţinut de FCSB cu Dunărea Călăraşi şi distanţa dintre cele două contracandidate la titlul de campioană rămâne la fel ca la finalul lui 2018.
Hermannstadt a dat lovitura în minutul 30, atunci când Tătar a executat fără cusur o lovitură liberă. Extrem de motivaţi, în repriza a doua, elevii lui Toni Conceicao au urmărit să înscrie, dar Ţucudean nu a reuşit acest lucru de la punctul cu var. Au urmat valuri de ratări ale campioanei, care a reuşit însă să marcheze doar o dată.
CFR Cluj rămâne lider cu 47 de puncte, în timp ce FCSB are 41.

VIDEO | CFR Cluj - Hermannstadt 1-1 (Ţucudean 77 / Tătar 30)

Echipele de start

CFR Cluj: Arlauskis - Manea, Lang, Vinicius, Camora - Djokovic, Bordeianu, Deac - Păun, Ţucudean, Omrani
Rezerve: Jesus, Peteleu, Hoban, Males, Petrila, Ioniţă, Costache

Hermannstadt: Căbuz - Company, Dandea, Dâlbea, I. Stoica, Tătar - Dumitriu, Pedro Moreira, Popovici - Blănaru, Tsoumou
Rezerve: Niga, Mijuskovic, Acsinte, Offenbacher, Jazvic, Lendric, Petrescu

Final de meci.

Min. 79: Ratare imensă CFR! Omrani, cu poarta goală, nu poate să marcheze.

Min. 78: Hermannstadt a cerut penalty după o intervenţie la Tsoumou.

Min. 77: GOOOL Ţucudean! Cu un fundaş lângă el, atacantul CFR-ului reuşeşte să trimită mingea în plasă.

Min. 63: Dublă ocazie pentru CFR! În aceeaşi fază, Camora şi Deac trec pe lângă egalare.

Min. 51: Apară Căbuz şutul lui Ţucudean!!! Căbuz apără încă o dată şi la şutul lui Deac.

Min. 50: Penalty pentru CFR după un presupus fault la Deac.

A început repriza secundă.

S-a terminat prima repriză.

Min. 31: Răspuns imediat al CFR-ului! Presiune imensă la poarta lui Căbuz. Campioana era aproape de un gol din foarfecă, de la 16m.

Min. 30: GOOOOL Hermannstadt! Execuţie de clasă a lui Tătar din lovitură liberă.

Min. 24: Djokovic şutează de la mare distanţă, dar mingea este deviată în corner.

Min. 15: Paradă Căbuz! Omrani şutează cu latul de la marginea careului, iar portarul de la Hermannstadt prinde în doi timpi.

Min. 7: Gol anulat pentru Hermannstadt! Popovici a lovit mingea cu capul, după ce Arlauskis a respins, dar fostul dinamovist era în offside.

Min. 6: Prima ocazie pentru CFR Cluj. În urma unui corner, balonul este bâlbâit în faţa porţii, dar sibienii scapă de pericol.

A început meciul. CFR a avut lovitura de start.

Începutul etapei a 22-a o regăseşte pe CFR Cluj pe prima poziţie în Liga 1, cu 46 de puncte, la 18 puncte avans de Hermannstadt, prima echipă aflată sub zona play-off-ului. În tur, la prima întâlnire directă dintre cele două echipe, CFR Cluj s-a impus în deplasare în faţa Hermannstadt-ului, scor 1-0. Unicul gol al întâlnirii care a avut loc la Târgu Mureş a fost înscris de George Ţucudean, în minutul 70.

Între timp, echipa a fost preluată de Vasile Miriuţă, care a adus un alt suflu la echipă, iar echipa sibiană a părăsit zona play-off-ului şi acum se află la doar trei puncte de zona play-off-ului.

LIVE VIDEO | CFR Cluj - Hermannstadt, sâmbătă, de la 20:00, Telekom Sport 1

CFR Cluj - FC Hermannstadt se vede în direct la Telekom Sport 1, sâmbătă, de la 20:00, şi live video pe telekomsport.ro.

Afla mai multe despre: cfrhermannstadtliga 1