VIDEO | Dramatism total la Londra! Chelsea a învins Eintracht Frankfurt la penalty-uri. Avem finală 100% englezească şi în Europa League

UEFA Europa League

Chelsea s-a calificat joi în finala UEFA Europa League, după ce a învins Eintracht Frankfurt, la lovituri de departajare, scor 4-3. La fel ca meciul tur, partida de la Londra s-a încheiat 1-1. În ultimul act, Chelsea va întâlni, la Baku, pe 29 mai, Arsenal, care a trecut de Valencia.

Avem finală englezească şi în Europa League. Chelsea şi Arsenal îşi vor disputa trofeul pe 29 mai, la Baku. Echipa lui Sarri a eliminat-o la loviturile de departajare pe Eintracht Frankfurt, unde scorul a fost 4-3.

Chelsea a deschis scorul la 28 de minute după ce Ovidiu Haţegan a dat startul. Loftus-Cheek s-a demarcat perfect în minutul 28 şi l-a executat pe Kevin Trapp, după un assist superb al lui Hazard.

După pauză s-a modificat şi tabela şi clasamentul golgheterilor din Europa League. Luka Jovic l-a păcălit pe David Luiz, a făcut 1-1 şi l-a egalat pe Giroud în topul celor mai buni marcatori. Restul timpului regulamentar a fost al portarilor: Kepa şi Trapp la şuturile lui Zappacosta şi Giroud au ţinut tabela intactă şi au trimis meciul în prelungiri, unde s-a jucat la fel de intens.

Chelsea a avut doi îngeri păzitori în prima repriză: David Luiz a scos de pe linia porţii în minutul 100 la şutul lui Haller, iar Zapacosta l-a imitat chiar înainte de pauză.

Cu cinci minute înainte de final, Azpilicueta l-a păcălit pe Kevin Trapp, dar nu şi pe Haţegan. Spaniolul a împins mingea în poartă, dar centralul român a văzut faultul la portar şi a anulat golul care putea fi decisiv.

La loviturile de departajare, Azpiliqueta, Paciencia şi Hinteregger au ratat, iar Hazard a transformat lovitura care a trimis-o pe Chelsea în finala cu Arsenal.

VIDEO | Chelsea - Frankfurt 1-1 (Loftus-Cheek 28/Jovic 49)

Echipele de start

Chelsea: Kepa - Azpilicueta, David Luiz, Christensen (Zappacosta 74), Emerson - Jorginho, Kovacic - Willian (Pedro 62), Loftus-Cheek (Barkley 86), Hazard - Giroud (Higuain 96).
Antrenor: Maurizio Sarri.

Eintracht Frankfurt: Trapp - da Costa, Abraham, Hinteregger, Falette - Hasebe, Rode (de Guzman 70) - Rebic (Haller 90+3), Gacinovic (Paciencia 118), Kostic - Jovic.
Antrenor: Adolf Hutter.

4-3: Hazard transformă şi o duce pe Chelsea în finală.

3-3: Paciencia ratează!

3-3: David Luiz transformă fără emoţii.

2-3: Hinteregger ratează!!! Kepa a rămas pe centru şi a reuşit să pareze şutul trimis în forţă de fundaşul austriac.

2-3: Joginho transformă fără emoţii.

1-3: de Guzman transformă.

1-2: Azpilicueta ratează!!! Trapp a intervenit superb.

1-2: Înscrie şi Jovic.

1-1: Barkley marchează şi el pentru Chelsea.

0-1: Haller transformă primul penalty.

Finalul celor 120 de minute. Avem penalty-uri pe Stamford Bridge.

Min. 116: Fază controversată în careul lui Frankfurt: Azpilicueta reuşeşte să marcheze, dar Ovidiu Haţegan anulează golul, din cauza unui fault la portar făcut de fundaşul spaniol.

Min. 115: Şut puternic al lui Zappacosta. Trapp reuşeşte să scoată în corner.

Finalul primei reprize de prelungiri.

105+2: O nouă ocazie mare pentru Frankfurt. Acelaşi Haller reia cu capul, iar Kepa este din nou bătut, dar Zappacosta scoate din apropierea liniei porţii.

103: Şansă de gol şi la cealaltă poartă. Barkley trage puternic de la mai bine de 25 de metri, dar mingea trece pe lângă stâlpul din stânga porţii lui Trapp.

Min. 100: Ocazie imensă pentru Frankfurt. David Luiz scoate de pe linia porţii mingea reluată de Haller. Kepa era bătut.

Finalul celor 90 de minute. Avem prelungiri la Londra.

Min. 78: Ocazie Chelsea. Zappacosta trage puternic din afara careului, iar Trapp respinge cu emoţii în lateral.

Min. 49: GOOOL Frankfurt. Jovic restabileşte egalitatea cu o execuţie de mare atacant.

Min. 46: Se reia meciul.

Pauză

Min. 39: Loftus-Cheek aproape de dublă. Mijlocaşul lui Chelsea trimite pe lângă poartă, din interioriul careului.

Min. 28: GOOOL Chelsea! Loftus-Cheek deschide scorul pe Stamford Bridge, după o pasă superbă a lui Eden Hazard şi o finalizare pe măsură: şut cu latul la colţul lung.

Min. 23: Şansă mare de gol şi pentru Chelsea. Giroud reia de la prima bară, dar Trapp este atent şi reuşeşte să pareze.

Min. 14: Ocazie uriaşă pentru Frankfurt. Da Costa trage din voleu, iar Kepa scoate excelent în corner.

Min. 11: Ocazie Chelsea! Hazard trage în blocaj, la finalul unei faze în care englezii au cerut penalty la o intervenţie asupra lui Loftus-Cheek.

Min. 4: Ocazie Frankfurt. Jovic reia cu capul după o lovitură de colţ, dar Kepa este atent şi reţine.

Min. 1: A început meciul.

Chelsea - Eintracht Frankfurt LIVE, joi, de la 22:00, la Telekom Sport 2

Chelsea şi-a asigurat locul de UEFA Champions League în weekend-ul care a trecut, iar acum Maurizio Sarri se poate concentra doar pe Europa League, obiectivul lui Chelsea fiind, bineînţeles, câştigarea trofeului. Londonezii pornesc cu prima şansă la calificarea în finală după ce meciul din tur, din Germania, a fost un egal cu goluri, astfel că Hazard & compania are avantajul golului marcat în deplasare.

Arbitrul arădean, Ovidiu Haţegan, a fost delegat de UEFA la partida dintre Chelsea şi Eintracht Frankfurt , din manşa retur a semifinalelor din Europa League. Acesta va fi ajutat la cele două tuşe de Octavian Şovre şi Sebastian Gheorghe. Radu Petrescu şi Sebastian Colţescu au fost aleşi adiţionali, iar Pavel Královec din Cehia este cel de-al patrulea arbitru.

Afla mai multe despre: chelseaeintracht frankfurteuropa league