VIDEO | Clinceni - CFR Cluj 1-4. Galop de sănătate pentru campioana României. Adrian Păun, omul cu pasa de aur

CFR Cluj a învins, scor 4-1, nou-promovata Academica Cliceni, într-un meci disputat la Voluntari.

CFR Cluj a bifat prima victorie din noul sezon în deplasare la nou promovata Clinceni. Elevii lui Dan Petrescu au rezolvat repede meciul. La debutul său în tricoul campioanei, Cestor a deschis scorul. După alte patru minute s-a făcut 2-0. Costache a avut de îndeplinit o simplă formalitate. CFR a scăpat definitiv de emoţii în prelungirile primei reprize. Celălalt jucător sub 21 de ani, Cătălin Itu, a punctat şi el.

După pauză, Academica a mai primit o lovitură. A rămas în zece oameni după eliminarea lui Răuţă. Dar chiar şi aşa, CFR-ul nu a ridicat deloc piciorul de pe acceleraţie. Iar Luis Aurelio a făcut 4-0 cu primul său gol în tricoul campioanei. În prelungiri, Dobrescu a marcat golul de onoare pentru Academica, iar Clinceni - CFR s-a terminat 1-4.

VIDEO | Cliceni - CFR Cluj 1-4
Au marcat: Dobrescu 90+2' / Cestor 11', Costache 15', Itu 45+3', Aurelio 72'

ECHIPELE DE START

Clinceni: Calancea - Achim, Răuţă, Patriche, Dobrescu - Şut, Chatziterzoglou - Barbu, I. Popescu, Nsiah - Buziuc
Rezerve: Vâlceanu, Matei, Olariu, Paţurcă, P. Pîrvulescu, Vojtus, Dias
Antrenor: Ilie Poenaru

CFR Cluj: Arlauskis - Peteleu, A. Mureşan, Burcă, Cestor - Itu, Sylla, Djokovic - Costache, Rondon, Păun
Rezerve: Vâtcă, Susic, Hoban, Luis Aurelio, Pereira, Petrila, Omrani
Antrenor: Dan Petrescu

Min. 90+2: GOL Academica! Clinceni marchează golul de onoare prin Dobrescu.

Min. 87: Ocazie CFR! Calancea i-a interzis şi golul lui Petrila, care abia a intrat în teren.

Min. 81: Ocazie CFR! Mario Rondon scapă singur cu portarul advers, dar Calancea îi refuză golul atacantului venit de la Gaz Metan.

Min. 72: GOL CFR! Poker pentru campioana României! A înscris şi Luis Aurelio.

Min. 58: Eliminare Clinceni! Andrei Răuţă vede al doilea cartonaş galben în urma unui fault şi ajunge mai devreme la vestiare.

Min. 45+3: GOL CFR! Clinceni încasează un nou gol dintr-o fază fixă. Tânărul Itu marchează în urma unei lovituri de colţ.

Min. 38: CFR Cluj cere penalty, dar Marius Avram decide să acorde simulare.

Min. 15: GOL CFR! Costache face 2-0 pentru campioana României. Păun reuşeşte un nou assist.

Min. 11: GOL CFR! Mike Cestor deschide scorul cu o lovitură de cap chiar la debutul în tricoul campioanei. Păun a fost cel care a oferit assist-ul, din lovitură liberă.

Min. 9: Peteleu centrează puternic în careu, dar Rondon şi Păun nu ajung la balon, care iese în afara terenului.

A început meciul.

Academica Cliceni a fost la un pas de o surpriză de proporţii, chiar la primul meci din istorie în Liga 1, cu U Craiova, pe "Ion Oblemenco". Golul victoriei marcat de olteni a fost dat de tânărul Constantin în al 5-lea minut de prelungire. Aşadar, nou-promovată a arătat că se poate bate de la egal la egal cu forţele campionatului.

CFR Cluj este în căutarea primei victorii şi în campionat, după ce la mijlocul săptămânii a obţinut-o pe cea din UEFA Champions League, întorcând rezultatul de la Nur-Sultan şi eliminând Astana. În prima etapă, campiona en-titre a terminat la egalitate, 1-1, cu Poli Iaşi.

Arbitrul partidei va fi experimentatul Marius Avram.

Afla mai multe despre: cfr clujacademica clinceniliga 1