VIDEO Fotbal spectacol în Champions League, în direct la Telekom Sport. Şahtior a produs şocul serii la Madrid, iar campioana Europei a distrus defensiva organizată a lui Diego Simeone. Toate rezumatele, AICI

Bayern Munchen a făcut spectacol cu Atletico Madrid. Şocul serii s-a produs însă la Madrid, acolo unde Real a pierdut înainte de El Clasico, în faţa lui Şahtior. Aici vezi toate golurile serii din UEFA Champions League

Bayern Munchen a început excelent noul sezon de UEFA Champions League. Campioana Europei s-a distrat cu Atletico şi a ajuns la 13 victorii consecutive în competiţiile continentale. Bavarezii au rezolvat meciul încă din prima repriză, când Coman şi Goretzka au marcat pentru a stabili scorul pauzei, 2-0. Echipa lui Hansi Flick nu a ridicat piciorul de pe acceleraţie nici după pauză, iar Tolisso a făcut 3-0 cu un şut bombă de la 25 de metri. În final, Coman s-a distrat cu apărătorii madrileni, a făcut dubla şi a stabilit scorul final, Bayern - Atletico 4-0.

Lokomotiv Moscova a început excelent meciul din deplasare de la Salzburg. Eder a deschis scorul pentru vicecampioana Rusiei la mijlocul primei reprize. Austriecii s-au aruncat în atac, iar insistenţele le-au fost răsplătite chiar înainte de pauză. Szoboszlai a restabilit egalitatea cu primul său gol în grupele UEFA Champions League. Reuşita a fost senzaţională. După ieşirea de la cabine, tot Salzburg a fost mai insistentă, iar Junuzovic a făcut 2-1 cu un şut deviat. Lisakovic a stabilit scorul final, Salzburg - Lokomotiv 2 la 2.

Şahtior a detonat bomba serii de Champions League, chiar la Madrid, cu Real. Surpriza a fost cu atât mai mare, în condiţiile în care campioana Ucrainei a venit în Spania fără 11 jucători, testaţi pozitiv la Covid 19. Madrilenii au fost de nerecunoscut în primele 45 de minute. Au primit trei goluri pe propriul teren într-o repriză pentru prima dată după 20 de ani. Tete a deschis scorul, Varane şi-a introdus mingea în propria poartă, iar Solomon a încheiat o primă parte senzaţională pentru Şahtior. Campioana Spaniei a arătat mai multă dorinţă în actul secund, iar presiunea a fost uriaşă la poarta lui Trubin. Modric a marcat superb, apoi Vinicius a înscris şi el un gol frumos, după numai 15 secunde de la intrarea sa pe teren. Madrilenii au avut 30 de minute la dispoziţie pentru cel puţin încă un gol. Acesta a venit în prelungiri, dar a fost anulat pentru offside, iar Real - Şahtior s-a încheiat 2 la 3.

Surpriză a fost şi la Milano, unde Inter abia a scos o remiză cu Gladbach. Nerrazzurii au marcat primii, prin Lukaku, imediat după pauză. Nemţii au întors scorul în ultima jumătate de oră. VIdal a comis un fault în propriul careu, iar Bensebaini a marcat de la 11 metri. Gladbach a lovit apoi pe contraatac. Hofmann a înscris. Acelaşi Lukaku a reuşit dubla şi a stabilit scorul final, Inter Gladbach 2 la 2.

Liverpool a câştigat greu la Amsterdam, cu Ajax. Tagliafico a marcat un tontogol, decisiv pentru soarta partidei. Lăncierii şi-au creat multe ocazii, dar fără rezultat pe tabelă. Mingea trimisă de Neres a fost respinsă de pe linia porţii de Fabinho, iar Klaassen a şutat în bară şi Ajax - Liverpool s-a încheiat 0 la 1.

Atalanta a rezolvat partida cu debutanta Midtjylland încă din prima repriză. Toţi jucătorii din atacul echipei lui Gasperini au marcat. Duvan Zapata a deschis balul. După zece minute, Papu Gomez a prins un şut senzaţional şi a înscris unul dintre cele mai frumoase goluri ale serii. Repriza de vis a bergamascilor s-a încheiat cu reuşita lui Muriel. Atalanta a mai punctat o dată în actul secund. Miranchuk a înscris cu un minut înainte de final, iar italienii s-au impus cu 4 la 0.

Manchester City a început ezitant noul sezon de UEFA Champions League. Cetăţenii s-au trezit conduşi de FC Porto după reuşita lui Luis Diaz. Avantajul lusitanilor nu a ţinut însă mult. După numai trei minute, City a primit penalti, iar Aguero a restabilit egalitatea cu primul său gol din ultimele opt luni. După pauză, Manchester City a pus stăpânire totală pe joc, iar Gundogan a făcut 2-1 din lovitură liberă. În final, Ferran Torres a marcat şi el, iar Manchester City - Porto s-a terminat 3 la 1.

În celălalt meci din grupă, Olympiacos a debutat cu dreptul în noul sezon al Ligii Campionilor. A învins-o la limită pe Marseille, cu un gol marcat  în prelungiri de Ahmed Hassan.

VIDEO | Midtjylland - Atalanta 0-4 (Zapata 26, Gomez 38, Muriel 42, Miranchuk 89)

Min. 89: GOOOLLL Atalanta! Miranchuk are o execuţie splendidă, de pe loc, cu latul, sub bara lui Hansen.

Min. 42: GOOOLLL Atalanta! Şutul lui Zapata este respins în faţă de portar, iar Muriel pe fază împinge balonul în poartă.

Min. 38: GOOOLLL Atalanta! Reuşită de senzaţie a lui Alejandro "Papu" Gomez, cu un şut de la 20 de metri.

Min. 26: GOOOLLL Atalanta! Zapata înscrie cu un şut imparabil din careu.

Midtjylland: Hansen - Paulinho, Scholz, Sviatchenko, Andersson - Cajuste, Onyeka, Mabil, Sisto, Dreyer - Kaba.

Atalanta: Sportiello - Toloi, Romero, Djimsiti - Hateboer, de Roon, Freuler, Gosens - Gomez, Zapata, Muriel.

VIDEO | Bayern - Atletico 4-0 (Coman 28, 72, Goretzka 41, Tolisso 66)

Min. 72: GOOOLL Bayern! Kinglsey Coman realizează dubla după o acţiune individuală de toată frumuseţea.

Min. 66: GOOOLL Bayern! Corentin Tolisso prinde un şut de zile mari, de la 25 de metri, sub bara lui Oblak.

Min. 41: GOOLLL Bayern! Leon Goretzka majorează diferenţa cu un şut imparabil din careu, din pasa lui Kinsgley Coman.

Min. 28: GOOOLL Bayern! Kingsley Coman recepţionează în careu o pasă fantastică a lui Kimmich şi îl execută pe Oblak.

• Bayern: Neuer - Pavard, Sule, Alaba, Hernandez - Kimmich, Goretzka - Muller, Tolisso, Coman - Lewandowski
  • Atletico: Oblak - Trippier, Savic, Felipe, Renan Lodi - Llorente, Herrera, Koke, Carrasco - Suarez, Joao Felix

VIDEO | Ajax - Liverpool 0-1 (Tagliafico - aut. 35)

Min. 35: GOOOLLL Liverpool! Nicolas Tagliafico reia nefericit în propria poartă centrarea şutată a lui Sadio Mane.

• Ajax: Onana - Marzaoui, Schuurs, Martinez, Tagliafico - Gravenberch, Klassen, Blind - Neres, Kudus, Tadic
  • Liverpool: Adrian - Alexander-Arnold, Gomez, Fabinho, Robertson - Milner, Wijnaldum, Jones - Salah, Firmino, Mane

VIDEO | Inter - Gladbach, 2-2 (Lukaku 49, 90/ Bensebaini 63 - pen, Hoffmann 84)

Min. 90: GOOOLLL Inter! Lukaku, omul potrivit la locul potrivit, aduce egalarea.

Min. 84: GOOOLLL Gladbach! Hofmann îi aduce în avantaj pe nemţi.

Min. 63: GOOOLLL Gladbach! Bensebaini transformă lovitura de la 11 metri.

Min. 49: GOOOLLL Inter! Romelu Lukaku pe fază, reia în poarta goală.

• Inter: Handanovic - D'Ambrosio, de Vrij, Kolarov - Darmian, Barella, Vidal, Perisic - Eriksen - Lukaku, Sanchez
  • Gladbach: Sommer - Lainer, Ginter, Elvedi, Bensebaini - Kramer, Neuhaus - Thuram, Embolo, Hofmann - Plea

VIDEO | Man City - FC Porto 3-1 (Aguero 20 - pen., Gundogan 65, F.Torres 73/ Luis Diaz 14), pe Telekom Sport 4

Min. 73: GOOOLLL City! Şutul lui Ferran Torres din careu, la colţul lung, nu-i dă nicio şansă lui Marchesin.

Min. 65: GOOOLLL City! Gundogan transformă perfect o lovitură liberă de la aproximativ 20 de metri.

Min. 20: GOOOLLL City! Sergiu Aguero marchează din lovitură de la 11 metri.

Min. 14: GOOOLLL Porto!!! Luis Diaz ia o acţiune pe cont propriu, driblează totul în cale şi îl învinge pe Ederson cu un şut la colţul lung.

• Man City: Ederson - Walker, Dias, Garcia, Cancelo - Silva, Rodri, Gundogan - Mahrez, Aguero, Sterling
  • Porto: Marchesin - Sarr, Mbemba, Pepe, Sanusi - Uribe, Sergio Oliveira, Corona, Vieira, Luis Diaz - Marega

VIDEO | Real Madrid - Şahtior 2-3 (Modric 50, Vinicius 59/ Tete 29, autogol Varane 33, Solomon 42)

• Real: Courtois - Mendy, Militao, Varane, Marcelo - Modric, Casemiro, Valverde - Rodrygo, Jovic, Asensio
  • Şahtior: Trubin - Dodo, Khochoclava, Bondar, Korniienko - Marlos, Maycon - Tete, Antonio, Solomon - Dentinho

Min. 90+2: GOL Real Madrid! Valverde a dat lovitura în al doilea minut de prelungire. În cele din urmă, reuşita a fost anulată pentru offside.

Min. 59: GOLLL Real Madrid! Vinicius Jr. a marcat şi a redus din diferenţă.

Min 50. GOOOLLL Real Madrid! A marcat Luka Modric pentru formaţia blanco

Min 42. GOOOLLL Şahtior! Lovitură de teatru! Oaspeţii conduc pe Bernabeu cu 3-0 după reuşita lui Solomon.

Min 33. GOOOLLL Şahtior!! Varane înscrie în propria poartă după o minge respinsă de Courtois.

Min 29. GOOLLL Şahtior! Tete deschide scorul, în mod surprinzător, la Madrid.

Min 14. Replica lui Şahtior! Marlos putea deschide scorul

Min 4. Prima ocazie pentru Real Madrid. Asensio trece pe lângă deschiderea scorului

VIDEO | Salzburg - Lokomotiv Moscova 2-2 (Szoboszlai 43, Junuzovic 47 / Eder 19, Lisakovich 75)

• Salzburg: Stankovic - Vallci, Andre Ramalho, Wober, Ulmer - Mwepu, Junuzovic, Camara, Szoboszlai - Daka, Koita
  • Lokomotiv: Guilherme - Zhivoglyadov, Cerqueira Pam, Corluka, Rybus - Zhemaletdinov, Krychowiak, Kulikov, Miranchuk - Eder, Smolov

Min. 75: GOL Lokomotiv! Lisakovich restabileşte egalitatea.

Min 50. Gol Salzburg! Şutul este deviat, dar se opreşte în poarta lui Guilherme. Junuzovic este autorul şutului

Min 44. Gol Salzburg! A marcat Szoboszlai cu o execuţie superbă

Min 18. Gol pentru Lokomotiv! A marcat Eder

Telekom Sport transmite în direct şase dintre cele opt partide, iar celealte două vor fi transmise în direct, pe www.telekomsport.ro.