VIDEO | CS U Craiova - FCSB 0-1. Golul lui Teixeira din minutul 86 încinge lupta la titlu. Campioana se decide în ultima etapăgalerie foto

FCSB a câştigat cu mari emoţii meciul de la Craiova. Deşi oltenii au controlat partida, roş-albaştrii au dat lovitura în minutul 86, după reuşita lui Teixeira. În urma acestui rezultat, FCSB a venit la un singur punct în spatele liderului CFR Cluj, care, în ultima etapă, joacă pe propriul teren cu FC Viitorul. Tot acasă joacă şi echipa lui Dică, dar cu Astra.

Filipe Teixeira o ţine în viaţă pe FCSB. Veteranul a marcat golul cu care roş-albaştrii s-au impus la Craiova. Până la reuşita din minutul 86, vicecampioana a fost dominată pe Ion Oblemenco. Condamnată să nu piardă pentru a rămâne în lupta la titlu, echipa lui Dică a trăit periculos încă de la început. Bălgrădean a fost îngerul păzitor al roş-albaştrilor. Goalkeeper-ul l-a blocat mai întâi pe Mitriţă, apoi i-a refuzat golul lui Băluţă.

Prima repriza s-a încheiat însă la poarta gazdelor. Florin Tănase s-a pierdut cu firea în faţa lui Mitrovic. Actul secund a debutat cu o nouă paradă a lui Bălgrădean. Tiago Ferreira a trecut pe lângă deschiderea scorului. Nici Zlatinski nu a fost mai inspirat. Ocaziile s-au răzbunat, iar FCSB a dat lovitura prin Texiera. În prelungiri, Dică l-a pierdut pe Morais. Brazilianul a fost eliminat după ce a primit al doilea galben. CS U Craiova - FCSB s-a terminat 0-1, iar titlul se va decide în ultima etapă. Meciuri live din campionatul României sunt la Telekom Sport.

CS U Craiova - FCSB 0-1
A marcat: Teixeira '86

• CS U Craiova: Mitrovic - Popa, Kelic, Ferreira - Dimitrov, Mateiu, Zlatinski, Bancu - Mitriţă, Băluţă, Gustavo.
  • Rezerve: Popescu - Burlacu, Santos, Glavina, Martic, Briceag, Screciu

• FCSB: Bălgrădean - Benzar, Planic, Momcilovic, J. Morais - Pintilii, Ov. Popescu - Teixeira, Fl. Tănase, Fl. Coman - Gnohere
    Rezerve:
    A. Vlad, Bălaşa, Nedelcu, L. Filip, Budescu, Cr. Tănase, D. Man

Min. 90+5 - Morais primeşte cel de-al doilea cartonaş galben şi este eliminat

Min. 90 - Deşi se afla pe banca de rezerve, Pintilii a primit cartonaşul roşu şi nu va juca în ultima etapă contra Astrei

Min. 86 - GOOOOOOOOOOL Teixeira marchează pentru FCSB, după o greşeală uriaşă a lui Screciu

Min. 72 - Schimbare inexplicabilă a lui Nicolae Dică. Budescu îi ia locul lui Harlem Gnohere

Min. 50 - Ferreira reia excelent din centrarea lui Mitriţă, însă Bălgrădean intervine incredibil şi respinge în bară

Min. 46 - A început repriza a doua. Cele două echipe se află la egalitate, scor 0-0

Min. 45+1 - Tănase ratează o ocazie uriaşă pentru FCSB, în prelungirile primei reprize

Min. 41 - Şut frumos al lui Teixeira, după execuţia ratată din lovitură liberă a lui Gnohere

Min. 25 - Baluţă reia bine din cornerul bătut de Mitriţă, însă Bălgrădean este pe fază şi intervine

Min. 14 - Mitriţă îşi face o preluare excelentă, se desprinde din marcajul lui Benzar, însă trimite slab din faţa lui Bălgrădean

Min. 5 - Fază frumoasă a oltenilor, însă Planic blochează execuţia din foarfecă a lui Baluţă

Min. 1 - Fluier de start al centralului Ovidiu Haţegan

Atmosferă superbă pe stadionul din Craiova. Această este prima partidă jucată de FCSB pe noua arenă a oltenilor

UPDATE 19:15 Avem echipa de start a FCSB şi sunt surprize mari în primul 11. Constantin Budescu e doar rezervă în meciul care poate decide titlul, în timp ce în centrul defensivei apare fundaşul stânga Marko Momcilovic. Surprinde şi titularizarea lui Ovidiu Popescu, dar şi apariţia în primul 11  a lui Florinel Coman, jucător care mai prinsese un singur meci ca titular în acest play-off.

• FCSB: Bălgrădean - R. Benzar, Planic, Momcilovic, J. Morais - Pintilii, Ov. Popescu - Teixeira, Fl. Tănase, Fl. Coman - Gnohere
  • Rezerve: A. Vlad, Bălaşa, Nedelcu, L. Filip, Budescu, Cr. Tănase, D. Man

Chiar dacă l-a tot schimbat la pauză în ultimele meciuri, Dică îl va trimite din primul minut pe Constantin Budescu în meciul de la Craiova. Antrenorul şi-a dat seama de eroarea făcută la Iaşi şi sunt şanse foarte mici ca acest lucru să se repete şi pe ”Oblemenco”.

CS U Craiova - FCSB, LIVE pe Telekom Sport 1, de la 20:45

Mai mult, ca să fie sigur că va obţine victoria, antrenorul roş-albaştrilor îl va trimite în atac pe Harlem Gnohere, fotbalist care pierduse lupta pentru postul de titular cu Denis Alibec. Numai că fostul căpitan al echipei a intrat din nou în conflict cu Becali, iar Dică speră ca Budescu şi Gnohere, oamenii de bază din prima parte a sezonului, să regăsească drumul spre gol.

Partida dintre Universitatea Craiova şi FCSB se va juca în această seară, de la 20:45, în direct la Telekom Sport 1. Golurile şi cele mai importante faze vor putea fi urmărite, în timp real, pe telekomsport.ro.

Afla mai multe despre: fcsbcraiovadicabecali,