VIDEO | "Câinii" lui Rednic, umiliţi la Miercurea Ciuc. Csikszereda s-a calificat în "sferturile" Cupei la penalty-urigalerie foto

Cupa României

Dinamo a fost eliminată de AFK Csikszereda din Cupa României în urma loviturilor de departajare. Echipa din Miercurea Ciuc s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României.

Se poate spune că meciul de la Miercurea Ciuc a început direct în repriza a doua, pentru că prima parte a fost lipsită de ocazii. Într-un interval de 11 minute s-au marcat patru goluri, prima oară Csikszereda a condus cu 2-0, iar apoi Dinamo a revenit prin execuţiile personale ale lui Dan Nistor. Până la finalul celor 90 de minute nu s-a mai marcat, iar partida a intrat în prelungiri, acolo unde s-a punctat, din nou, doar în a doua repriză. Dinamo a condus pentru prima oară prin golul lui Neicuţescu, dar Berde a egalat în minutul 115, iar meciul a fost trimis la loviturile de departajare.

La loviturile de pedeapsă au fost ratări de ambele părţi, iar totul s-a decis la a 10-a serie de penalty-uri. Delorge a trimis slab pe mijlocul porţii, dar penalty-ul s-a repetat pentru că Bordas a ieşit din poartă. Lovitura s-a repetat, dar belgianul a bătut aproape la fel de slab, Bordas a apărat, iar Csikszereda s-a calificat în sferturile de finală.

VIDEO | Csikszereda - Dinamo 3-3 (6-5 după penalty-uri)
Majzik 48', Magyari 52', Berde 115' / Nistor 54', 59', Neicuţescu 106'

Echipele de start

AFK Csikszereda: Bordas - Majzik, Mitra, Berde, Fabio Guaru - Veres, Csuros, Jebari - Gyorgyi, Eder Gonzalez, Magyari
Rezerve: Pal-Csaba, Z. Nagy, V. Tamas, S. Lehel, A. Barna, P. Kristof, B. Barna
Antrenor: Valentin Suciu

Dinamo: Muţiu - Delorge, D. Ciobotariu, Katsikas, Vl. Olteanu - Gomelt - Hanca, I. Şerban, D. Nistor, Moldoveanu - D. Popa.
Rezerve: Eşanu - M. Popescu, Grozav, Tîrcoveanu, Salomao, R. Grigore, Neicuţescu.

• Dan Nistor a înscris de la "11". 0-1
  • Eder Gonzalez ratează prima lovitură de departajare.

Se încheie partida. Calificarea se decide la penalty-uri.

Min. 115: GOOOL CSIKSZEREDA! Berde egalează dintr-o lovitură liberă.

Min. 106: GOOOL DINAMO! Neicuţescu înscrie după o eroare mare în apărarea lui Csikszereda.

S-au terminat cele 90 de minute. Meciul intră în prelungiri.

Min. 87: Şut de la distanţă al celor de la Csikszereda, respins în corner de Muţiu.

Min. 80: Salomao şutează din nou, din interiorul careului, iar, la fel ca până acum, portarul Bordas parează.

Min. 70: O nouă ratare Dinamo! Salomao trimite în portar din doar câţiva metri. Câteva secunde mai târziu, tot Salomao trimite pe lângă poartă din interiorul careului.

Min. 67: Ratare şi pentru Dinamo! Grozav scapă singur cu Bordas, dar portarul gazdelor parează şutul.

Min. 64: Ratare uriaşă pentru gazde! Magyari trimite cu capul, din careul mic, în braţele lui Muţiu.

Min. 59: GOOOL DINAMO! Nistor înscrie din nou şi Dinamo restabileşte egalitatea.

Min. 54: GOOOL DINAMO! "Câinii" recuperează din diferenţă prin golul lui Nistor.

Min. 52: GOOOL CSIKSZEREDA! Magyari măreşte avantajul gazdelor printr-un şut fenomenal.

Min. 48: GOOOL CSIKSZEREDA! Majzik deschide scorul din lovitură liberă.

A început repriza secundă.

S-a încheiat prima repriză.

Min. 45: O nouă acţiune periculoasă pentru gazde, dar centrarea este respinsă, puţin stângaci, de portarul lui Dinamo, Muţiu.

Min. 39: Prima schimbare la Dinamo. Iese Gomelt, intră Grozav.

Min. 38: Dinamoviştii cer penalty după un posibil henţ în careul gazdelor.

Min. 33: Ocazie imensă pentru Miercurea Ciuc! După o bâlbâială în apărarea dinamovistă, mingea ajunge la Magyari, care se grăbeşte şi trage peste poartă.

Min. 22: Prima ocazie a lui Dinamo. Ionuţ Şerban a trimis mult peste poartă de la aproximativ 11 metri.

A început meciul.

UPDATE La Miercurea Ciuc există suporteri care nu au mai prins bilete la meci şi privesc partida printr-un gard, din afara stadionului.

Copiii care îi vor acompania pe gazon, la începutul partidei, pe jucătorii echipei gazdă, vor avea mesaje de susţinere pentru echipa locală.

Partida de la Miercurea Ciuc reprezintă o bună ocazie pentru ca Dinamo să spargă gheaţa. De la revenirea lui Mircea Rednic pe banca tehnică, formaţia din Şoseaua Ştefan cel Mare nu a obţinut nicio victorie, având două remize în campionat. De altfel, Dinamo nu a mai câştigat o partidă în Liga 1 din 25 august, atunci când o învingea pe FC Hermannstadt cu scorul de 2-1.

LIVE VIDEO | Csikszereda - Dinamo, joi, de la 19:00, în direct la Telekom Sport

În schimb, "câinii" s-au impus împotriva Daciei Unirea Brăila, scor 3-1, pe 25 septembrie, în turul precedent din Cupa României. În aceeaşi rundă, Miercurea Ciuc a trecut de AFC Hărman, scor 2-0.

Afla mai multe despre: dinamo.