VIDEO | Spectacol total în derby-ul Germaniei. Dortmund - Bayern 3-2. Borussia îşi întăreşte poziţia de lidergalerie foto

Bundesliga

Der Klassiker sau "Clasicul Germaniei" este unul dintre derby-urile care se joacă la Telekom Sport în acest sfârşit de săptămână. Partida dintre Borussia Dortmund şi Bayern Munchen va fi în direct pe Telekom Sport 2, sâmbătă, de la ora 19:30.

Meci extrem de spectaculos între cele două mari echipe ale Germaniei. Borussia Dortmund şi Bayern Munchen nu au înşelat aşteptările fanilor din întreaga lume şi au oferit un adevărat regal fotbalistic.

Într-o atmosferă incendiară pe Signal Iduna Park, bavarezii au deschis scorul prin Robert Lewandowski în minutul 26. Scorul pauzei a fost 0-1, însă gazdele au început în forţa repriza a 2-a. Marco Reus a obţinut un penalty în minutul 49, pe care tot el l-a transformat cu succes.

Lewandowski a reuşit dubla 4 minute mai târziu după o acţiune extrem de spectaculoasă în banda dreaptă. Borussia a întors scorul prin golurile marcate de Reus şi Alcacer. Bayern putea egala în minutul 95, dar golul aceluiaşi Lewandowski a fost anulat corect, polonezul fiind surprins în poziţie de offside.

După clasicul Germaniei, Dortmund se distanţează în fruntea clasamentului, având un avans de 7 puncte faţă de marea rivală.

articol scris de Cristian Pintea

LIVE VIDEO | DORTMUND - BAYERN 3-2 (pen. Reus  49, 67, Alcacer 74 / Lewandowski 26, 53)

Min. 90+3 Gol anulat pentru Bayern. Lewandowski înscrisese cu călcâiul, dar se afla în off-side.

Min. 74 GOOL BORUSSIA! Alcacer îşi aduce echipa în avantaj.

Min. 67 GOOL BORUSSIA! Reus egalează.

Min. 53 GOL BAYERN! Lewandowski înscrie din nou.

Min. 49 GOL BORUSSIA! Tot Reus bate şi înscrie.

Min. 48 Penalty pentru Dortmund, după un fault la Reus.

Min. 26 GOL BAYERN! Lewandowski deschide scorul cu o lovitură frumoasă de cap.

Min. 11 Bayern cere penalty pentru o intervenţie la Lewandowski.

Min. 10 Dortmund ratează prin Reus.

Min. 6 Contraatac Borussia Dortmund, Ribery intervine foarte bine.

Min. 1 Fluier de start. Atmosferă superbă pe Signal Iduna Park.

ECHIPELE DE START:

DORTMUND: Hitz - Piszczek, Akanji, Zagadou, Hakimi - Wigl, Witsel - Larsen, Reus, Sancho - Gotze

BAYERN: Neuer - Kimmich, Hummels, Boateng, Alaba - Muller, Martinez, Goretzka - Gnabry, Lewandowski, Ribery

Borussia Dortmund conduce în acest moment Bundesliga, poate contrar aşteptărilor, în special pentru că elevii lui Lucien Favre sunt singura echipă din prima ligă germană care nu au înregistrat nicio înfrângere, iar Bayern Munchen este abia pe poziţia a treia în clasament, la patru lungimi de liderul din Dortmund.

Partida de sâmbătă seara este extrem de importantă pentru ambele echipe, din motive diferite. Cu o victorie, Bayern s-ar apropia la un punct de Borussia, adică de primul loc, de care s-a depărtat după cele două înfrângeri cu Hertha Berlin şi Borussia Monchengladbach.

În schimb, Dortmund, mai mult decât consolidarea primei poziţii în clasament, caută să răzbune rezultatul din returul sezonului trecut. La finalul lunii martie, Bayern o distrugea pe Borussia cu 6-0, victorie care aproape i-a adus titlul de campioană.

118 meciuri directe au avut loc între Bayern Munchen şi Borussia Dortmund. 55 dintre ele fiind câştigate de formaţia bavareză. Probabil cel mai important meci dintre cele două formaţii a avut loc în finala Ligii Campionilor din 2013, atunci când Bayern a câştigat cu 2-1.