VIDEO | Voluntari renaşte cu Andone şi o distruge pe Chiajna. Gol fabulos marcat de Căpăţână

FC Voluntari a obţinut prima victorie în acest sezon, după ce a distrus-o pe Concordia Chiajna, scor 4-0. A fost nevoie de revenirea lui Ioan Andone pe bancă pentru ca ilfovenii să spargă gheaţa în stagiunea curentă.

Andone a făcut echipă cu Todoran pe banca Voluntariului şi asta s-a văzut şi în teren. Gazdele s-au distras cu Concordia Chiajna şi i-au administrat trupei lui Dorinel Munteanu o înfrângere usturătoare.

Armaş a deschis scorul în minutul 22, cu o lovitură de cap, în urma unui corner, pentru ca scorul pauzei să fie stabilit de Gadze, în minutul 33, după o fază senzaţională.

Repriza a doua a început cu eurogolul lui Căpăţână, care l-a învins pe Greab cu un şut incredibil, de la peste 25 de metri. Cu oaspeţii rămaşi în inferioritate numerică, după eliminarea lui Bărboianu, Voluntari a mai marcat o dată.

Ciucur l-a găsit excelent pe Kabasele, iar atacantul gazdelor a închis cu gol un contraatac excelent. Echipa lui Ioan Andone şi Dinu Todoran a obţinut astfel prima victorie şi a ajuns la opt puncte strânse în acest sezon, la egalitate cu Hermannstadt.

Din 2016 nu mai reuşise Voluntari să marcheze patru goluri într-un meci de campionat.

LIVE VIDEO | VOLUNTARI - CHIAJNA 4-0 (Armaş 22, Gadze 33, Căpăţână 46, Kabasele 89)

ECHIPELE DE START:

VOLUNTARI: Vâtcă - Ricardinho, Balaur, Armaş, Bucurică - Belahmeur, Laidouni, Căpăţână - Malfleury, Gadze, Gheorghe

CHIAJNA: Greab - Matei, Leca, Marc, Bărboianu - Prepeliţă, Gorobsov - Ivanovici, Bawab, Deaconu - Batin

Min. 89: GOOOL VOLUNTARI! Kabasele duce scorul la 4-0.

Min. 81: ROŞU PENTRU CHIAJNA! Bărboianu vede al doilea cartonaş galben şi este eliminat.

Min. 80: Şansă de 4-0. Lovitura de cap a lui Ricardinho trece puţin peste poarta lui Greab.

Min. 75: Oaspeţii controlează partea a doua, dar defensiva Voluntariului rezistă excelent.

Min. 52: Ocazie de gol pentru Chiajna. Vâtcă se ciocneşte cu Armaş, portarul scapă mingea din braţe, dar oaspeţii nu reuşesc să profite.

Min. 46: GOOOOL VOLUNTARI! Execuţie absolut senzaţională a lui Căpăţână

Min. 45: Pauză la Voluntari.

Min. 40: O nouă şansă pentru Voluntari. Şutul lui Bucurică e reţinut de Greab.

Min. 33: GOOOL VOLUNTARI! Gazdele îşi dublează avantajul. Gadze finaliează o acţiune excelentă a Voluntariului.

Min. 22: GOOOL VOLUNTARI! Armaş deschide scorul.

Min. 21: Cea mai mare şansă de gol! Gadze rămâne singur cu Greab, dar portarul Concordiei respinge în corner.

Min 8: Start liniştit de meci la Voluntari. Oaspeţii au mai mult posesia, dar fără a pune în pericol poarta lui Vâtcă.

Min. 1: A început meciul.

Forma slabă a Voluntariului l-a făcut pe Ioan Andone să coboare pe banca tehnică pentru a impulsiona jocul formaţiei antrenate de Dinu Todoran.

FC Voluntari caută încă prima victorie în acest campionat. Au trecut 11 etape şi echipa lui Dinu Todoran are doar cinci puncte în clasament. Ilfovenii sunt ultimii iar traseul din stagiunea actuală aminteşte foarte mult de primul sezon al vişiniilor în Liga I. Atunci în tot turul FC Voluntari nu a câştigat niciun meci şi a obţinut doar şase puncte. Acum Laidouni şi ceilalţi vor să schimbe istoria nefastă. Au şansa să bifeze primul succes chiar în derbyul Ilfovului, în faţa Concordiei Chiajna. Trupa lui Dinu Todoran este neînvinsă în ultimele patru meicuri oficiale, dar chiar şi cu o victorie nu va părăsi ultima poziţie a clasamentului.

În schimb Chiajna vine după o victorie în faţa liderului FCSB, iar vulturii lui Dorinel Munteanu au cu nouă puncte mai mult decât adversara de vineri seară. De la venirea lui Dorinel Munteanu, ilfovenii sunt neînvinşi. Au două victorii şi un egal. La fel ca în ultimele sezoane, Concordia strânge mai multe puncte în meciurile din deplasare. Alb-verzii au reuşit trei victorii pe teren străin de la începutul campionatului. Au învins Craiova, Botoşani şi FCSB, chiar la Voluntari.

Afla mai multe despre: voluntariconcordiadorinel munteanutodoran