VIDEO | Dinamo - Dunărea Călăraşi 1-1. Ocazii uriaşe ratate de "câini" în ultimele minute la revenirea lui Mircea Rednic pe bancă

La primul meci cu Mircea Rednic, după revenirea pe banca tehnică, Dinamo a remizat, pe propriul teren, scor 1-1, cu Dunărea Călăraşi. Intrat după pauză, Daniel Popa a marcat golul egalizator pentru "câini".

Mircea Rednic a plâns la momentul de reculegere ţinut în memoria lui Ilie Balaci înainte de Dinamo - Dunărea Călăraşi. Suferinţa a continuat pe bancă şi după începutul partidei. Grozav a deschis seria de ocazii lipsite de pericol la poarta echipei antrenate de Dan Alexa, apoi adversarii au dat lovitura în Ştefan cel Mare. Mediop Ndiaye a sprintat, l-a depăşit pe Mezague şi a marcat al patrulea său gol în Liga I.

Dinamo a alergat după egalare. A avut nevoie de mai bine de o jumătate de oră de joc pentru a marca. Intrat după pauză, Daniel Popa a înscris primul său gol din acest sezon. Echipa lui Rednic a ratat două ocazii uriaşe în minutul 89, prin Salomao şi prin Hanca, iar Dinamo - Dunărea Călăraşi s-a încheiat 1-1.

Dinamo - Dunărea Călăraşi 1-1
Au marcat: Popa '56 / Ndiaye '22

Dinamo: Penedo - Hanca, Popescu, Mezague, Olteanu - Sorescu, Cooper, Gomelt, Salomao - Subotic, Grozav
Rezerve: Muţiu, Delorge, Popa, Şerban, Grigore, Moldoveanu

Dunărea Călăraşi: Straton - Gligorov, Şeroni, Dobrosavlevici, Ispas - Pană, Bourceanu - Munteanu, Honciu, Cârnaţ - Ndiaye
Rezerve: Lungu, Simion, Cucu, Kanda, Şandru, Keyta, Clemence

Min. 89 - Ocazii uriaşe ratate de Dinamo prin Salomao şi Hanca

Min. 71 - Ocazie mare pentru Dinamo! Şeroni, aproape de autogol, însă, Straton intervine excelent

Min. 56 - GOOOOOOOOOOL Dinamo! Intrat la pauză, Daniel Popa reia cu capul o centrare perfectă a lui Sorescu

Min. 46 - A început repriza a doua. Mircea Rednic a făcut o schimbare la pauză: Popa i-a luat locul lui Gomelt

Min. 45 - Fluier final al primei reprize. Dunărea Călăraşi conduce cu 1-0, graţie golului marcat de Mediop Ndiaye

Min. 37 - Fază superbă creată de Salomao, însă, Straton intervine perfect în faţa lui Sorescu

Min. 22 - GOOOOOOOOOOOL Dunărea Călăraşi! Ndiaye deschide scorul, după o greşeală uriaşă a lui Mezague

Min. 16 - Ocazie uriaşă ratată de Subotic. Din şase metri, atacantul dinamoviştilor trimite direct în portarul Straton, apoi, mingea iese în afara terenului

Min. 13 - Centrarea lui Munteanu trece periculos prin faţa porţii lui Penedo

Min. 8 - Şutul lui Grozav trece puţin pe lângă poarta lui Straton

Min. 1 - Fluier de start al centralului Alexandru Tudor

UPDATE 20:30 | Schimbare de ultimă oră la Dinamo. Olteanu va juca din primul minut, după accidentarea de la încălzire a lui Popovici

• LIVE VIDEO | Dinamo - Dunărea Călăraşi, de la 21:00, pe Telekom Sport 1

Dinamo are un început foarte agitat de sezon  site de sport. Rezultatele slabe au dus la înlocuirea lui Florin Bratu cu Claudiu Niculescu, dar acesta n-a apucat să se bucure prea mult de noul job. Şefii clubului din Ştefan cel Mare au profitat de situaţia lui Mircea Rednic, cel care a rămas fără echipă după despărţire de Al Faisaly şi l-au înlocuit pe Niculescu după doar 13.

Rednic debutează în această etapă pe banca lui Dinamo şi nivelul de optimism a crescut atât în interiorul vestiarului, cât şi în rândul suporterilor. Mai ales că noul antrenor al lui Dinamo a promis că va duce echipa în play-off. Rednic şi-a susţinut promisiunea şi în conferinţa de presă de dinaintea meciului: ”Da, chiar mai optimist. Chiar am rămas plăcut surprins de felul cum au reacţionat la antrenamente, şi ei sunt conştienţi de situaţia în care ne aflăm, şi ei au o mare parte de vină şi le-am spus că doar ei pot să redreseze echipa”.

LIVE VIDEO | Dinamo - Dunărea Călăraşi, de la 21:00, pe Telekom Sport 1

Însă Dinamo, locul 12 în clasament, întâlneşte o echipă destul de dificilă, care este neînvinsă în ultimele trei etape. Dunărea Călăraşi este pe locul 9, are cu 3 puncte mai mult decât Dinamo şi, până acum, a reuşit rezultate bune cu echipele puternice. În plus, Dan Alexa - cel care a fost în cărţi să o preia pe Dinamo după demiterea lui Bratu - va încerca să demonstreze că este un antrenor de valoare şi că ar fi meritat postul.

Rednic spune că a văzut-o pe Dunărea într-un singur meci, dar a fost suficient pentru a-i lăsa o impresie foarte bună: ”Am apucat să vad un singur meci cu adversarii noştri, o echipă care îl reprezintă pe Alexa, bine organizaţi, agresivi în sesnul bun al cuvântului, foarte periculoşi pe contraatac. O surpriză pentru campionatul nostru, se lucrează serios acolo, rezultatele au venit”.

Pentru acest meci, Mircea Rednic nu se va putea baza pe Dan Nistor şi Laurenţiu Corbu - ambii fiind suspendaţi.

• Echipa probabilă a lui Dinamo: Penedo-Hanca, Mezague, Popescu, Popovici - Gomelt, Cooper - Sorescu, Grozav, Salomao - Popa

LIVE VIDEO | Dinamo - Dunărea Călăraşi, de la 21:00, în direct pe Telekom Sport 1. Cele mai importante faze sunt video pe telekomsport.ro.

Afla mai multe despre: mircea rednicdinamodunarea calarasiliga 1