VIDEO | Dinamo - FC Argeş 1-2! Argeşenii au întors scorul la ultima fază a meciului

Cupa României

FC Argeş a învins, marţi, în deplasare, cu scorul de 2-1 (0-0), echipa Dinamo, calificându-se în sferturile de finală ale Cupei României.

Au marcat: Ţîră '49 / Işfan '78, Cr. Dumitru '90+3. Chindia şi CSO Filiaşi (liga a treia) sunt alte echipe care au acces deja în sferturi.

LIVE VIDEO | Dinamo - FC Argeş 1-2 (Ţîră - 49) // (Işfan - 77, Dumitru - 90+3)

Echipele de start

• Dinamo: Eşanu - A. Radu, Ehmann, R. Grigore, St. Filip - Itu, Espinosa, C. Matei - Torje, R. Moldoveanu, Neicuţescu
  • Rezerve: Fara, Nica, Ţîră, Borduşanu, Giafer, V. Borcea, G. Creţu, Bani, Vestenicky
  • FC Argeş: Fl. Croitoru - Telcean, Piţian, Boldor, Muşat - Honciu, I. Şerban - D. Viana, Palic, D. Dumitraşcu - Cr. Dumitru
  • Rezerve: Greab, Tofan, Latovlevici, Mezza Coli, Xavier, Moisie, Raynov, Fatai

Min 90+3. Final de meci!

Min 90+3. GOOOOOOOOL Dinamo! Latovlevici a şutat la poartă, Eşanu a respins în careu, iar Cristi Dumitru a reuşit să împingă mingea în poartă!

Min 77. GOOOOOOL FC Argeş! Işfan a scăpat singur către poartă, Eşanu a reuşit să pareze, dar mingea tot a intrat în poartă!

Min 68. Ocazie Dinamo! Torje şutează din careu la poartă, dar mingea este pe direcţia portarului!

Min 49. GOOOOOOOOL Dinamo! Torje pasează excelent, iar Ţîră finalizează cu sânge rece!

MIn 46. A început repriza secundă!

Min 45. Pauză: 0-0 după primele 45 de minute

Min 41. Centrare periculoasă a lui Muşat în faţa porţii, dar Ehmann intervine şi îndepărtează pericolul

Min 37. Ocazie pentru Dinamo după o eroare a lui Boldor. În cele din urmă s-a semnalizat offside

Min 33. Ocazie mare FC Argeş! Dinamo are noroc la o fază în care Diogo Viana a părut nehotărât

Min 31. Şut expediat de Denis Dumitraşcu, dar mingea trece peste poarta lui Eşanu

Min 24. Schimbare la Dinamo. Iese Steliano Filip, intră Constantin Nica

Min 15. S-a dus primul sfert de oră al meciului. Debutul pare să fie unul echilibrat

Min 8. Şut pe spaţiul porţii lui Dinamo, dar Mihai Eşanu reţine fără probleme

Min 1. A început partida din Ştefan cel Mare. Mircea Rednic a anunţat înainte de meci că Dinamo va transfera încă trei jucători

Dinamo şi FC Argeş se vor duela în optimile Cupei României. Piteştenii sunt favoriţi în confruntarea dintre cele două echipe tradiţionale, după parcursul senzaţional din ultimele meciuri. Fotbaliştii conduşi de Andrei Prepeliţă sunt neînvinşi în ultimele opt meciuri în toate competiţiile.

De cealaltă parte, ”câinii” vin cu spernaţe mari la duelul cu FC Argeş. De la venirea lui Rednic pe bancă, Dinamo a rămas fără victorie, dar a fost la câteva secunde de a le învinge pe UTA şi Rapid. În ambele meciuri, dinamoviştii au încasat golul egalizator în ultimele minute, deşi ar fi meritat probabil toate punctele.

După ce Miculescu a frânt inimile ”câinilor” la primul meci după revenirea lui Rednic, eurogolul lui Carnat a fost decisiv în derby-ul cu Rapid. Împotriva rivalei, ”câinii” au dominat jocul şi ar fi meritat să câştige, însă echipa lui Mihai Iosif a reuşit să scape norocos cu un punct.

Dinamo şi FC Argeş s-au mai întâlnit în actuala stagiune, în etapa a şaptea a Ligii 1. Cu Dario Bonetti pe bancă, formaţia roş-albă a fost înfrântă cu 2-0 de piteşteni, graţie dublei marcat de Cristi Tănase.

Afla mai multe despre: cupa românieidinamo fc argeşdinamofc argeş