VIDEO | Dinamo - FC Voluntari 2-1. Sorescu le aduce „câinilor” o victorie muncită. Bălan a ratat o ocazie rarisimă în minutul 90

Fotbal intern

Dinamo a început noul sezon din Liga 1 Betano cu o victorie, scor 2-1 pe teren propriu cu Voluntari. Ilfovenii au deschis scorul în minutul 57, însă „câinii” au revenit spectaculos şi au întors rezultatul până în minutul 75.

• Dinamo: Penedo – Corbu, M. Popescu, Katsikas, Sg. Popovici – Hanca (Tîrcoveanu ’86), Mahlangu, D. Nistor – Moldoveanu (Sorescu ’60), D. Popa (Axente ’60), Salomao. Antrenor: Florin Bratu
  • FC Voluntari: Drăghia – Veiga Varzim, Artabe, Walace, Bucurică – Laidouni, Răuţă – Al. Ciucur (Căpăţână ’56), Sesar (Deac ’71), Pârcălabu (Tudorie ’79) – Ad. Bălan. Antrenor: Daniel Opriţa

DINAMO - VOLUNTARI 2-1 (Salomao 61, Sorescu 75 / Ricardinho 57)

Min. 90+4 - Final de meci

Min. 90 - Ocazie imensă pentru Voluntari! Bălan trimite mingea în Penedo deşi avea toată poarta goală în faţă!

Min. 75 - GOOOOOL DINAMO! Sorescu îi aduce pe „câini” în avantaj

Min. 61 - GOOOOOL DINAMO! Salomao egalează repede pentru „câini”

Min. 60 - Bratu face două schimbări. Axente şi Sorescu intră pe teren în locurile lui Popa şi Moldoveanu

Min. 57 - GOOOOL VOLUNTARI! Ricardinho deschide scorul

Min. 49 - Primul şut pe poartă din meci le aparţine ilfovenilor. Şutul lui Bălan din lovitură liberă e respins în corner de Penedo

Min. 46 - A început repriza a doua

Min. 45 - Tudor pune capăt primei reprize

Min. 35 - După un start foarte bun, Dinamo nu şi-a mai creat nicio şansă de gol

Min. 13 - Ocazie uriaşă de gol pentru Moldoveanu!

Min. 3 - O primă ocazie importantă pentru Dinamo. Popa scapă singur cu portarul, dar nu apucă să tragă, încurcându-se în minge

Min. 1 - A început partida

Dinamo începe noul sezon din Liga 1, pe teren propriu, în compania unei echipe care a transferat în aceasta pauză competiţională, nu mai puţin de 16 jucători. Având avantajul unui lot superior şi mult mai omogen, gruparea din Ştefan cel Mare pleacă, fără îndoială, cu prima şansă.

Echipa lui Florin Bratu nu a înregistrat pierderi semnificative faţă de sezonul trecut la nivelul lotului, însă nici achiziţiile reuşite nu s-ar spune că au îmbunătăţit echipa tânărului tehnician. Axente, Popovici sau Sorescu sunt nume mici, pentru un club mare, care nu reuşeşte să trezească entuziasmul suporterilor săi nici în acest sezon.

FC Voluntari în schimb a bifat un numar impresionant de achiziţii, după ce în sezonul trecut s-a salvat in extremis de la retrogradare. Foştii jucători de la Juventus Bucureşti, Wallace şi Drăghia, Alexandru Vlad de la CFR Cluj, ghanezul Richard Gadze sau fostul atacant de la APOEL şi Hamburg, Valmir Nafiu sunt doar câteva dintre numele importante transferate de echipa lui Andone şi Opriţa.

Istoria meciurilor directe o dă clar favorită pe Dinamo, care a câştigat toate cele 9 meciuri jucate până acum în compania lui FC Voluntari. Anul trecut, "câinii" au marcat 11 goluri şi au încasat doar 3 în duelurile cu echipa pe care mâine o va întâmpina în calitate de gazdă.

Afla mai multe despre: dinamoliga 1fc voluntari