VIDEO | Dinamo - Wisla Plock 29-20. Atenţie, ”câinii” muşcă din ce în ce mai rău! Victorie de senzaţie, într-o atmosferă de Liga Campionilor

Handbal

În Sala Dinamo, formaţia alb-roşie a făcut un pas uriaş spre calificare după ce a trecut de polonezii de la Wisla Plock. Scorul final a fost 29-20, un succes mult mai categoric decât se aşteptau chiar şi cei mai optimişti fani ai ”câinilor”

Într-o atmosferă impresionantă creată de fanii echipei Dinamo, formaţia lui Constantin Ştefan a început bine meciul şi după ce a intrat la pauză cu trei goluri avantaj, a tranşat extrem de clar repriza secundă.

Kuduz, Alouini, Gavriloaia şi Saied au fost stâlpii unui Dinamo efervescent şi extrem de eficient în partea secundă. Polonezii nu au reuşit să facă faţă ritmului impus de echipa lui Ştefan, iar seara ”câinilor” a fost într-adevăr, una perfectă!

O victorie care o plasează pe Dinamo pe prima poziţie în grupa de Liga Campionilor. O performanţă care merită cât mai des subliniată.

LIVE Dinamo - Wisla 29-20

FINAL: Dinamo câştigă cu 29-20! Victorie impresionantă şi mult mai clară decât se aştepta mai toată lumea

Min 59: Dinamoviştii ratează şansa de a se distanţa pentru prima dată la 10 goluri.

Min 54. Dinamo are 27-18. Saied, un nou meci fantastic. Prestaţii bune pentru Gavriloaia şi Kuduz. Alouini, ca de obiecei, excelent!

Min 45. Consemnăm cea mai mare diferenţă de scor. Dinamoviştii au 8 goluri avans

Min 44. Polonezii marchează al 14-lea lor gol din extrema stângă de această dată. Spectacol în sala Dinamo!

Min 39. Continuă seară magică a interului stânga, Kuduz! Dinamo are 6 goluri avans

Min 37. Dinamo are pentru prima dată 5 goluri avans. ”Câinii” se desprind pe tabelă

Min 33. Oaspeţii reduc din handicap şi se apropie la un gol. În patru minute Dinamo nu marcase, dar mingea aruncată lui Gavriloaia se duce în poartă. Este 14-12 pentru Dinamo.

Start în repriza secundă.

Pauză: Dinamo conduce cu 13-10

Min 26. Partida s-a reluat, după câteva minute. Cu trei minute şi jumătate înainte de final, ”câinii” au două goluri avans

• Meciul este întrerupt din cauza unor probleme mai puţin obişnuite. În sala Dinamo, plouă! :)

Min 25. Alouiniiiii! Dinamo are trei goluri avans, după o nouă execuţie senzaţională a lui Alouini

Min 24: Goool Gavriloaia! Evită paşii şi aruncă la poartă cu mâna stângă, punctând astfel pentru 11-9. Dinamo are din nou două goluri avans

Min 20. Oaspeţii reuşesc să se apropie. O fac din 7 metri, dar ţin aproape de formaţia noastră.

Polonezii ratează ocazia de a se apropia de Dinamo la un gol, deşi au un om în plus. Defensivă ermetică şi bine organizată a lui Dinamo

Min 13. Este 6-3 pentru Dinamo, după o execuţie senzaţională a lui Kuduz! Are 26 de goluri marcate în Liga Campionilor şi face din nou o partidă excepţională

• Atmosferă senzaţională creată de fanii echipei Dinamo. Toată sala e în picioare. ”Câinii” domină, în timp ce polonezii nu pot desface defensiva echipei noastre

Min 10. Gavriloaia face 4-2 pentru echipa noastră. Saied are o nouă intervenţie senzaţională

Min 7. Scorul este 2-2. Polonezii joacă destul de dur

• Cu o victorie în această seară, Dinamo se poate califica mai departe

Min 3: Primele două goluri ale meciului, câte unul de fiecare echipă. Pentru echipa noastră a marcat Bannour. Reuşită absolut spectaculoasă!

Partida respectivă a încheiat turul pentru campioana României în această fază a competiţiei. Iar parcursul fără înfrângere i-a dus pe roş-albi în poziţie de lider, la egalitate de puncte cu danezii de la GOG Gudme. 3 victorii şi 2 remize au dinamoviştii până acum, iar ambele rezultate de egalitate au fost înregistrate în deplasare. Partida cu Wisla Plock este a treia pe teren propriu, după ce Mousavi & Co au câştigat în faţa suedezilor de la Kristianstad şi contra danezilor de la GOG Gudme.

• LIVE VIDEO | Dinamo - Wisla Plock, miercuri, ora 19:00, Telekom Sport 3

Polonezii au cinci puncte în acest moment în clasament şi un eventual eşec la Bucureşti le-ar diminua foartr mult din şansele de calificare. Wisla a pierdut ambele meciuri susţinute în deplasare în grupele Ligii Campionilor, înaintea duelului din sala Dinamo împotriva campioanei României.

Afla mai multe despre: dinamowisla plockliga campionilor