VIDEO | Dunărea Călăraşi - Dinamo 1-3, în sferturile Cupei României. "Câinii", în careul de aşi fără prea mari emoţii!

Cupa României

Dunărea Călăraşi a primit vizita lui Dinamo în ultimul meci din sferturile Cupei României,Formaţia din Liga a 2-a nu a putut fi a doua reprezentantă a diviziei secunde în semifinale, după ce ACS Viitorul Pandurii Tg. Jiu trecuse de U Cluj. Călărăşenii au fost învinşi cu uşurinţă de ”câini” şi acum se pot concentra pe campania de promovare în Liga 1. Anton a punctat de 2 ori, Bejan o dată, iar pentru Dunărea a marcat Fotescu. Celelalte echipe calificate în semifinalele Cupei sunt Astra Giurgiu şi U Craiova.

VIDEO | Dunărea Călăraşi - Dinamo 1-3 (Fotescu 67 \ Anton 32,44, Bejan 62)

Dunărea: Krell - Rus, Crişan, Lopez, Sîrbu - Puşcaş - Tudoran, Cârstocea, Sava, Ciucur - Kanda

Rezerve: Began, Bedea, Bud, Fotescu, Petre, Sălceanu, Tache, Calu, Djuric

Antrenor: Cristi Pustai

Dinamo: Eşanu - Sorescu, Puljic, R. Grigore, St. Filip - V. Achim, Răuţă, Anton, Fabbrini - Morsay - Gueye

Rezerve: Kongshavn - A. Radu, Borduşanu, Stere, Măgurean, Bejan, G. Creţu, A. Bani, Mihaiu

Antrenor: Ionel Gane

Min 90+4. S-a încheiat partida

Min 90+2. Ocazie Dinamo! Gueye primeşte o pasă bună, şutează, dar încercarea sa este apărată.

Min 80. Ocazie Dinamo! Gueye rămâne singur cu portarul, dar trimite direct în acesta.

Min 67. GOOOL Dunărea!!! Fotescu trimite o centrare din lovitură liberă, nimeni nu atinge mingea, dar aceasta intră oricum în poartă.

Min 62. GOOOL Dinamo!! Bejan înscrie în urma unui corner şi încheie meciul.

Min 46. A început partea secundă.

Min 45. S-a încheiat prima repriză.

Min 44. GOOOOL Dinamo!! Anton reia o centrare, iar mingea intra cu pământul, în poartă.

Min 32. GOOOOL Dinamo!! Anton îşi încearcă din nou norocul de la distanţă, iar de data aceasta înscrie.

Min 10. Un nou şut de la distanţă al Călăraşiului! Încercarea este apărată de Eşanu şi trimisă în corner.

Min 8. O nouă ocazie pentru călărăşeni! Sava primeşte mingea de la Kanda şi trimte spre poartă, dar Eşanu apără.

Min 7. Ocazie mare a Dunării! Puljic gafează, dar Kanda trage direct în portar.

Min 5. Prima ocazie a meciului! Paul Anton şutează de la distanţă, dar portarul Călăraşiului se opune.

Min 1. A început partida.

Dinamo vine la această partidă în urma uneia dintre cele mai mari umilinţe ale ”câinilor”, din ultimii ani. Formaţia lui Jerry Gane a fost învinsă pe teren propriu de Viitorul, cu scorul de 0-5, deşi constănţenii nu mai câştigaseră în campionat de 8 patide. În urma partidei, au apărut zvonuri despre o demitere iminentă a tehnicianului ”câinilor”. Însă, Gane rămâne la cărma echipei, după ce Mario Nicolae a dezvăluit că acesta are în continuare încrederea conducerii.

Astfel, ”roş-albii” au şansa de a îşi salva sezonul, cu un triumf în Cupă. Deşi campionatul este de mult ratat şi play-off-ul la fel, Dinamo are o şansă bună în Cupă. Înfruntând o echipă de Liga a 2-a în sferturi şi cu Craiova singura formaţie cu nume sonor rămasă în competiţie, Jerry Gane şi-ar putea salva slujba cu acest trofeu, la sfârşitul sezonului.

LIVE VIDEO | Dunărea Călăraşi - Dinamo Bucureşti, în sferturile Cupei României în direct pe Telekom Sport 1, de la ora 20

De cealaltă, Dunărea Călăraşi traversează o perioadă foarte bună, în teren. Trupa lui Cristi Pustai a început bine noul an, cu 4 puncte în primele 2 etape, dar problemele financiare continuă să dea bătăi de cap conducerii clubului. Deşi aceştia se află pe locul al 4-lea, lupta pentru promovare este crâncenă, iar Pustai va trebui să prioritizeze una dintre competiţii, dacă va merge mai departe în Cupă. Însă, dacă vreo echipă de Liga a 2-a ar avea vreodată vreo şansă să o învingă pe Dinamo, acum este momentul.

Cele două formaţii s-au mai întâlnit de 4 ori, în sezonul petrecut de Dunărea în prima divizie. Cele două au împărţit câte o victorie şi au remizat de două ori.

Meciul va avea loc pe Stadionul Ion Comsa din Călăraşi şi îl va avea ca arbitru pe George Cătălin Găman.