VIDEO | Dunărea Călăraşi - Poli Iaşi 1-2. S-a jucat doar o repriză, dar s-a jucat bine. Un gol din corner nu a fost de ajuns pentru gazde

Poli Iaşi a învins-o pe Dunărea Călăraşi, 2-1, în primul meci al etapei din play-out.

Flavius Stoican şi-a salvat postul, cel puţin pentru moment. Poli Iaşi a dat lovitura chiar pe terenul Dunării Călăraşi şi a plecat cu toate cele 3 puncte puse în joc.

Echipa lui Dan Alexa a deschis prima scorul, în minutul 69, prin Gabi Iancu. Jucătorul a marcat, spectaculos, din corner, profitând şi de greşeala portarului Peralta. 12 minute mai târziu, Platini a restabilit egalitatea iar Gardoş a dat lovitura de graţie cu 3 minute înainte de final.

Dunărea Călăraşi - Poli Iaşi 1-2 şi gazdele bifează a doua înfrângere consecutivă şi rămân în zona retrogradării directe.

VIDEO | Dunărea - Poli Iaşi 1-2
Au marcat: Iancu 69' / Platini 82', Gardoş 87'

Echipele de start

Dunărea: Calancea - Enache, Dobrosavlevici, Luchin, Filip - Simion - Ammari, Souda, Honciu, G. Iancu - Ndiaye
Rezerve: Straton, Ben Djemia, Henderson, Keyta, Omrani, D. Benzar, Munteanu

Poli Iaşi: Ruben Mino - L. Rus, Gardoş, Frăsinescu, Sin - Mihalache, Cioinac, Teixeira - Sanoh, Platini, P. Petre
Rezerve: Rusu, Nascimento, Panţîru, Burlacu, Bădic, Bosoi, A. Popescu

Min. 87: GOOOL Pol Iaşi! Florin Gardoş înscrie cu o lovitură de cap.

Min. 82: GOOOL Poli Iaşi! Platini egalează cu un şut imparabil din marginea careului.

Min. 69: GOOOL Dunărea! Gabi Iancu înscrie direct din corner.

Min. 66: A venit răspunsul Dunării. Ruben Mino scoate in extremis şutul lui Ammari.

Min. 63: Acţiunea lui Platini se termină cu şutul lui Patrick Petre în plasa laterală.

A început a doua repriză.

Min. 45+2: Ocazie Dunărea. Ndiaye trimite cu puţin peste poarta lui Ruben Mino.

Min. 36: Lovitură liberă periculoasă pentru Dunărea! De la marginea careului, Gabi Iancu trimite peste poartă. Şutul a fost deviat.

Min. 33: Reluare spectaculoasă a lui Florin Gardoş, dar care trece pe lângă poartă.

Min. 31: Acţiune periculoasă în careul celor de la Iaşi, dar Gabi Enache a şutat în blocaj.

Min. 23: Fază dubioasă în careul gazdelor. Cei de la Poli Iaşi au cerut penalty.

A trecut o jumătate din prima repriză, fără mari ocazii. Un singur şut a prins spaţiul porţii, de cei de la Dunărea

A început meciul.

Ambele echipe au început în mod similar play-out-ul, chiar dacă aspiraţiile sunt diferite. Poli Iaşi a început cu 17 puncte play-out-ul şi cu atâtea a rămas după ce a fost învinsă pe teren propriu, 0-2, de revelaţia acestui început de an, FC Voluntari, iar fanii din Copou i-au cerut demisia lui Flavius Stoican.

Gazdele din acest meci au pierdut, 0-2, în Ştefan cel Mare, cu Dinamo şi a coborât pe primul loc retrogradabil, 13, ca urmare a victoriei lui FC Voluntari.

Afla mai multe despre: dunarea calarasifc voluntariplay-out