VIDEO | Esbjerg - CSM Bucureşti 29-30. CSM se impune în ultimul minut. Cristina Neagu FENOMENALĂ! Vezi golul decisiv AICI

Handbal

CSM Bucureşti şi-a dominat adversarul în prima repriză, dar a câştigat la Esbjerg doar la ultima fază. Cristina Neagu a marcat senzaţional şi a adus victoria "tigroaicelor", scor 30-29.

Cristina Neagu a fost, din nou, principala marcatoare, cu 10 goluri, inclusiv cel al victoriei la ultima aruncare.

În celelalte două meciuri ale rundei, Rostov – Krim, 23-23, şi Metz – SG BBM Bietigheim, scor 36-27. Partida dintre Vipers – FTC Budapesta a fost amânată, după ce două jucătoare de la FTC au fost depistate pozitiv la Covid-19 la sosirea în Norvegia.

În primul meci din grupă, CSM Bucureşti a învins, pe teren propriu, echipa franceză Metz Handball, cu 31-26, iar după două etape are 4 puncte.

În etapa viitoare, CSM Bucureşti va juca pe teren propriu, în 27 septembrie, cu rusoaicele de la Rostov-Don.

În grupa B, SCM Râmnicu Vâlcea are două înfrângeri, 21-28 cu Brest şi 21-30 cu Odense. În etapa viitoare, SCM Râmnicu Vâlcea va juca în deplasare, în 26 septembrie, cu CSKA Moscova.

Meciurile din faza grupelor se vor derula până în 14 februarie 2021, când primele două clasate se vor califica în sferturile de finală. Echipele de pe locurile 3-6 vor juca play-off, pentru celelalte patru locuri disponibile, în sistem eliminatoriu, în 6-7 martie şi 13-14 martie 2021.

Sferturile de finală sunt programate în 3-4 aprilie şi 10-11 aprilie, iar Turneul Final Four, în 29-30 mai 2021, la Budapesta.

SCM Râmnicu Vâlcea a fost acceptată direct în Liga Campionilor, iar CSM Bucureşti a primit wild-card.

Deţinătoarea trofeului este Gyor ETO.

LIVE VIDEO | Esbjerg - CSM Bucureşti 29-30

Victorieee! Cristina Neagu rămâne magnifică şi înscrie la ultimul atac!

Min 59. Esbjerg pierde mingea, iar CSM are atacul. Adrian Vasile solicită time-out

Min 58. Intrăm în ultimul minut şi scorul rămâne egal. Neagu a încercat să înscrie "de pe picioare" dar a ratat. Danezele au atacul

Min 55. Gol la fiecare fază pentru gazde. Din nou egalitate!

Min 55. Omoregie marchează şi CSM trece în avantaj

Min 53. Carmen Martin marchează al 27-lea gol al echipei noastre.

Min 52. Din nou, câte un gol pentru fiecare echipă. După reuşita CSM-ului, Sonja Frei marchează din şapte metri pentru gazde

Min 51. Câte un gol pentru fiecare echipă. Se merge umăr la umăr: Neagu marchează pentru CSM, Ingstad marchează pentru Esbjerg. Egalitate la 25

Min 49. Gol Tranborg! Masiva jucătoare a gazdelor marchează uşor şi restabileşte din nou, egalitatea.

Min 45. Cristina Neagu!!! Execuţie superbă a celei mai bune jucătoare din lume. Egalitate din nou între Esbjerg şi CSM

Min 44. Avantaj pentru Esbjerg, care conduce acum la un gol distanţă. În 16 minute, CSM a marcat doar patru goluri în repriza secundă. Un lucru care nu era anunţat dacă ţinem cont de consistenţa atacurilor din prima repriză

Min 40. Ingstad marchează pentru Esbjerg şi scorul este din nou egal. Înainte de această fază, "tigroaicele" au lovit doar bara.

Min. 35 Frey egalează pentru Esbjerg de la şapte metri.

Min. 34 Breisol înscrie superb!

Min. 33 Marchează şi danezele prin Frafjord.

Min. 31 Neagu marchează superb de la nouă metri.

Min. 30 Pauză! CSM conduce cu 17-15.

Min. 29 Nielsen a marcat în ultima secundă din prima repriză.

Min 29 Gol Neagu, de la şapte metri!

Min. 29 Esbjerg marchează al patrulea gol consecutiv, prin Fafjord.

Min. 26 Solberg marchează din extremă, după ce CSM a rămas în inferioritate.

Min. 26 Mingea trimisă de Breistol e deviată şi intră în poartă.

Min. 25 Crina Pintea e eliminată pentru două minute.

Min. 23 Ingstad marchează de pe pivot.

Min. 23 Aceeaşi Dembele porneşte pe contraatac şi înscrie!

Min. 22 Neagu pune o diferenţă de cinci goluri între Esbjerg şi CSM!

Min. 21 Danezele înscriu după o pauză de câteva minute.

Min. 20 Dembele marchează al treilea său gol!

Min. 19 Superb! Neagu a marcat cu poarta goală de la distanţă.

Min. 18 Pintea îşi face din nou treaba şi marchează de pe semicerc.

Min. 17 Esbjerg reduce din diferen prin Jensen.

Min. 17 Neagu marchează şi de la 7 metri, iar româncele se duc la trei goluri distanţă în faţa lui Esbjerg.

Min. 16 CSM revine la două goluri diferenţă, după golul lui Pintea.

Min. 15 Solberg reduce din diferenţă pentru Esbjerg.

Min. 14 Perianu marchează superb, la jumătatea primei reprize.

Min. 12 CSM revine în avantaj prin Lazovic.

Min. 12 Breistol trimite mingea în vinclu. E 7-7!

Min. 11 Neagu aruncă de la 10 metri pentru 7-6!

Min. 10 Moisă marchează din dreapta. Se joacă de la egal la egal.

Min. 9 Tranborg o învinge pe Dedu şi se face 9-8 pentru Esbjerg.

Min. 8 Aceeaşi Dembele atacă superb poarta din extremă şi egalează scorul la cinci.

Min. 7 Danezele revin în avantaj.

Min. 6 Dembele marchează pentru CSM Bucureşti de pe extremă.

Min. 6 Gazdele înscriu din nou în superioritate, după un contraatac.

Min. 5 Solberg marchează, după ce CSM Bucureşti a rămas în superioritate.

Min. 5 Pintea marchează de pe pivot.

Min. 4 Frey egalează la doi, în urma unei aruncări de la 7 metri.

Min. 3 Omoregie trage din afara semicercului pentru 2-1.

Min 2. 1-1, după ce Neagu a trimis în bară la prima ocazie a CSM-ului.

Min. 1 A început meciul.

Cele două formaţii au început bine acest sezon de Liga Campionilor. Gazdele de la Esbjerg s-au impus clar pe terenul celor de la Bietigheim, scor 33-26, în timp ce CSM Bucureşti a câştigat acasă, cu Metz, mai clar decât o arată scorul, sco 31-26. Cel mai important pentru românce este că o are pe Cristina Neagu la un nivel extrem de ridicat.

LIVE VIDEO | Esbjerg - CSM Bucureşti, duminică, ora 15, pe Telekom Sport. O nouă provocare pentru Cristina Neagu & Co.

Cele două formaţii s-au mai întâlnit de două ori în grupele Ligii Campionilor, la Esbjerg, iar CSM Bucureşti s-a impus de fiecare dată: în 2017 cu 25-20, şi în 2019 cu 24-22.

Afla mai multe despre: handbal