VIDEO | FC Botoşani - Dinamo 2-1. Mailat dă lovitura în prelungiri şi îşi scoate echipa din zona direct retrogradabilă

FC Botoşani a învins-o pe Dinamo într-un meci al etapei a 6-a din play-out-ul Superligii, cu scorul de 2-1.

VIDEO | FC Botoşani - Dinamo 2-1 (a.g. Moura '13, Mailat '90+1 - Selmani '45+3)

• FC Botoşani: Ducan – Benzar, Sadiku, Miron, Ţigănaşu – G. David, Dican, Ferreira – Florescu, Enzo Lopez, Ofosu.
  • Rezerve: Kukic – Petro, Şeroni, Gligor, Mouaddib, Mailat, L. Fulop, Adams, Kaprof, Margiotta, I. Filip
  • Dinamo: Golubovic – Patriche, Velkovski, Homawoo – Moura, Pavicic, Gnahore, Milanov, Borduşanu – Andallah, Selmani.
  • Rezerve: Răilean – Gregorio, Iglesias, Ilic, Politic, P. Neagu, Bani, R. Grigore, A. Irimia, N. Roşu, Amzăr, C. Costin

Min 90+5: Final de meci!

Min 90+1: GOOOOOOL BOTOŞANI! Mailat înscrie cu capul, la colţul lung, după ce a plonjat spre minge şi îl învinge pe Golubovic.

Min 70: Dican trage un şut cu efect spre poarta lui Golubovic, cu efect, dar portarul oaspeţilor reuşeşte să respingă în corner.

Min 56: Patriche ratează dintr-o poziţie ideală, cu Ducan ieşit din poartă, fundaşul dinamovist şutează peste poartă.

Min 46: A început repriza secundă.

Min 45+14: Pauză la Botoşani.

Min 45+8: Cartonaş roşu pentru Dinamo! Abdallah este eliminat direct după o lovitură cu piciorul în capul unui adversar. Internaţionalul din Madagascar va pleca la vestiar cu câteva minute înainte de pauză.

Min 45+3: GOOOOOOOOOOOOL Dinamo! Selmani înscrie primul său gol pentru Dinamo, după ce saltă mingea peste Ducan, după o ieşire hazardată a portarului gazdelor.

Min 29: Ratare! Abdallah ratează de la 11 metri! Atacantul din Madagascar a tras pe lână poarta lui Ducan!

Min 27: Penalty pentru Dinamo! Patriche este lovit în urma unui duel în aer, iar arbitrul acordă penalty pentru oaspeţi, în urma unei verificări la VAR.

Min 13: GOOOOOOOL Botoşani! Gabriel de Moura îşi bagă mingea în proprie poartă după o centrare în faţa porţii a lui Enzo Lopez.

Min 1: A început meciul!

FC Botoşani şi Dinamo joacă în această seară o adevărată finală în lupta pentru evitarea retrogradării. Moldovenii ocupă penultimul loc în play-out, cu 18 puncte, la egalitate cu FCU Craiova, lanterna roşie din clasament.

De cealaltă parte, Dinamo ocupă primul loc de baraj, cu 20 de puncte, iar orice rezultat favorabil pe terenul moldovenir ar însemna un pas important către evitarea retrogradării directe.

”Câinii” au obţinut două victorii contra lui Botoşani în sezonul regular, 1-0 pe Arcul de Triumf, respectiv 2-0 în nordul Moldovei.

Partida dintre FC Botoşani şi Dinamo va fi arbitrată de o brigadă, care-l va avea la centru pe George Găman.

Afla mai multe despre: superligafc botoşanidinamo