VIDEO | FC Botoşani e de nerecunoscut. Dunărea Călăraşi câştigă în Moldova şi revine în lupta pentru salvarea de la retrogradare

Dunărea Călăraşi a produs marea surpriză în deplasarea de la FC Botoşani şi s-a impus cu 2-1, deşi moldovenii au deschis scorul încă din minutul 7, prin Buş. Iancu şi Ammari au adus victoria echipei lui Dan Alexa.

FC Botoşani a ajuns la cinci meciuri consecutive fără victorie şi a intrat serios în hora retrogradării. Moldovenii au închis a treia etapă din play-out cu o înfrângere în faţa Dunării Călăraşi. Începutul le-a aparţinut gazdelor, care au deschis scorul încă din minutul 7. Laurenţiu Buş a marcat în premieră în acest sezon. Nou-promovata restabilit egalitatea după prima jumătate de oră de joc. Gabi Iancu l-a surprins din lovitură liberă pe Pap.

Echipa lui Alexa a fost aproape să intre în avantaj la pauză. Ammari a irosit o ocazie rarisimă. Algerianul şi-a luat revanşa în actul secund, atunci când a înscris al doilea său gol în Liga I. Scorul putea lua proporţii dacă bara nu-i salva pe moldoveni la execuţia lui Iancu. Alexa şi-a pierdut însă căpitanul. Dobrosavlevici a fost eliminat după ce a primit al doilea cartonaş galben, iar FC Botoşani - Dunărea Călăraşi s-a terminat 1-2.

FC Botoşani - Dunărea Călăraşi 1-2
Au marcat: Buş '7 / Iancu '33, Ammari '57

FC Botoşani: Pap - Patache, Miron, Burcă, Holzmann - Karaboue, J. Rodriguez - L. Buş, L. Fulop, Golofca - M. Roman
Rezerve: Fraisl, Piţian, Papa, Oaidă, Fabbrini, Soleidis, Ongenda

Dunărea Călăraşi: Straton - G. Enache, Dobrosavlevici, Luchin, G. Mendy - Souda, Simion, Ben Djemia, Honciu - G. Iancu, Ammari
Rezerve: Calancea, Henderson, St. Filip, D. Benzar, Mediop, Mapuku, Keyta

Min. 57 - GOOOOOOOL Dunăera Călăraşi! După o serie de greşeli în apărarea gazdelor, Ammari marchează şi o aduce pe echipa lui Dan Alexa în avantaj

Min. 33 - GOOOOOOOL Dunărea Călăraşi! Iancu egalează cu o execuţie perfectă din lovitură liberă

Min. 7 - GOOOOOOOOL FC Botoşani! Buş deschide scorul cu un şut deviat

Moldovenii au început de pe primul loc play-out-ul dar după trei etape jucate din partea a doua a sezonului au ajuns la doar două puncte de locul de baraj. Cei de la Botoşani au luat doar un singur punct după duelurile cu ilfovenele Concordia şi FC Voluntari. De altfel, ultima victorie a echipei lui Ciobotariu datează de la mijlocul lunii februarie când Golofca & Co au câştigat în Ştefan cel Mare. Adversara botoşanenilor din această rundă este Dunărea Călăraşi, echipă care se află în acest moment pe loc retrogradabil.

• LIVE VIDEO | FC Botoşani - Dunărea Călăraşi, astăzi, 17:30, Telekom Sport 1

Călărăşenii au pierdut ambele meciuri jucate până acum în play-out cu Dinamo şi Poli Iaşi şi nici măcar o victorie în Moldova nu i-ar urca în clasament. Totuşi cu trei puncte câştigate, Dunărea s-ar apropia la două lungimi de Hermannstadt şi ar rămâne cu şanse importante în lupta pentru salvarea de la retrogradare. În cele două meciuri din sezonul regulat dintre cele două echipe, Botoşaniul şi Călăraşiul şi-au împărţit victoriile.

Afla mai multe despre: fc botoşanidunărea călăraşialexaciobotariu