VIDEO | FC Botoşani - Gaz Metan 2-1. Botoşani se impune pe teren propriu! Moldovenii au făcut un pas mare în cursa câtre play-off

FC Botoşani s-a impus pe teren propriu, împotriva formaţiei Gaz Metan Mediaş, scor 2-1.

FC Botoşani a deschis scorul în minutul 49, din penalty. Keyta a fost autorul. În minutul 68, Gaz Metan a egalat prin Yuri. Însă, medieşenii nu au avut timp să se bucure, că Botoşani a preluat din nou controlul. În minutul 68, Roman i-a pasat excepţional din voleu pentru Al Mawas, care a marcat golul de 2-1.

FC Botoşani este pe locul 4 în clasament, cu 36 de puncte. În timp ce, Gaz Metan este pe locul 9, cu 28 de puncte. Medieşenii se îndepărtează încet de locurile de play-off.

VIDEO | FC Botoşani - Gaz Metan 2-1 (49 Keyta, Al Mawas 68 / Yuri 67)

• FC Botoşani: Hankic - Braun, Chindriş, Şeroni, Ţigănaşu - E. Papa, J. Rodriguez, Ongenda - Caia, Al Mawas, Keyta
  • Rezerve: Pap, Plămadă, Patache, E. Florescu, Tîrcoveanu, Tarsa, Fili, M. Roman I, Toutouh
  • Gaz Metan: Pleşca - Butean, Yuri, Baco, Velisar - Santos, Alceus - Chamed, R. Deaconu, Valente - L. Niţu
  • Rezerve: Buzbuchi, Trif, R. Romeo, Larie, Horşia, Oliveira, Ciocan, Sarr, G. Moura

Min 90+3: S-a terminat meciul! Moldovenii se impus pe teren propriu.

Min 69: GOOOOOL Botoşani! Pasă excepţională din voleu dată de Roman. Al Mawas marchează golul de 2-1

Min 68: GOL Mediaş! Golul egalizator a fost dat de Yuri

Min 49: GOOOOOOOOOOL! Botoşani deschide scorul din penalty! Keyta este marcatorul

Min 46: S-a reluat repriza secundă! 0-0

Min 45+1: Gol anulat la Al-Mawas! Arbitrul consideră că a fost ofsaid

Min 37. Mihai Roman reclamă că ar fi faultat de adversar. Lucian Rusandu, arbitrul partidei, îi arată cartonaşul galben pentru proteste

Min 27: Ocazie pentru Ongenda!

Min 24. Schimbare la Gaz Metan. Teja îl scoate pe Niţu şi îl introduce pe Sarr

Min 9. Botoşani face deja prima schimbare! Iese Caia şi intră Roman

Min 1: A început meciul!

Înaintea partidei, FC Botoşani ocupă locul şase în Liga 1, cu 33 de puncte ultimul care asigură calificarea în play-off. Gaz Metan e la cinci puncte în spatele moldovenilor, pe locul nouă, iar echipa din Mediaş poate ajunge pe şapte, în cazul unei victorii.

"Mediaş are e o echipă bună, cu două rezultate pozitive în campionat, sunt aproape de play-off şi ne pune în gardă. Jucăm să câştigăm, dar când joci cu o echipă bună, pe vremea asta, suntem de valori apropiate", a declarat Marius Croitoru.

Afla mai multe despre: fc botosanigaz metanliga 1