FC Hermannstadt - FC Voluntari 4-0. Victorie categorică pentru sibieni, care îi clatină serios scaunul lui Opriţa

În penultimul meci al rundei, FC Hermannstadt a spulberat-o pe FC Voluntari, scor 4-0. Tsoumou a fost eroul gazdelor cu o ”dublă” reuşită în minutele 29 şi 34. Ilfovenii au terminat partida în 10 oameni după eliminarea portarului Drăghia. Partida a fost în direct la Telekom Sport 1.

FC Voluntari nu a avut nicio şansă în faţa sibienilor, iar la finalul celor 90 de minute statistica arată crunt pentru ilfoveni. Un singur şut spre poartă, niciun şut pe spaţiul porţii lui Căbuz şi o posesie de doar 41%. FC Hermannstadt s-a distrat practic în partida cu FC Voluntari şi a obţinut cea mai categorică victorie a sa în prima ligă. Triumful în faţa echipei lui Daniel Opriţa a însemnat totodată cea de-a doua victorie pentru ardeleni în actualul sezon al Ligii 1.

Juvhel Tsoumou, fostul atacant de la Eintracht Frankfurt şi Plymnouth Argyle a fost cel mai bun jucător al gazdelor. Vârful adus în această vară de la Ermis Aradippou a marcat două dintre golurile formaţiei lui Pelic, reuşind totodată să înscrie primele sale reuşite în Liga 1.

Fundaşul de 30 de ani, Daniel Tătar a marcat cel mai frumos gol al zilei, transformând impecabil o lovitură liberă în minutul 38, pentru ca în repriza secundă, Petrişor Petrescu să puncteze pentru 4-0 şi să marcheze astfel primul său gol pe prima scenă a fotbalului românesc.

A fost un meci nefericit pentru Robert Hodorogea, proaspăta achiziţie a celor de la FC Voluntari, care a greşit la primul gol şi la eliminarea portarului Drăghia pe care l-a pus într-o situaţie extrem de dificilă obligându-l să-l faulteze pe Tsoumou.

Pentru ilfoveni a fost a patra înfrângere în primele cinci etape, iar scaunul antrenorului Daniel Opriţa se clatină serios.

LIVE VIDEO | FC Hermannstadt - FC Voluntari 4-0

Echipele de start

FC Hermannstadt (4-2-3-1): Căbuz - Coman, Dandea, Mijuskovic, Tătar - Antonov, Dîlbea - Hergheligiu, Chalkiadakis, Nkololo - Tsoumou

Rezerve: Began, Rusu, Pîrvulescu, Ali Vega, Pamfile, Curtean, Blănaru

Antrenor: Alexandru Pelici

FC Voluntari: (4-3-3): Drăghia - Leasă, Hodorogea, Alves, Bucurică - Artabe Meca, Laindouni, Sesar - Căpăţână, Ciucur, Stoica

Rezerve: Petrariu, Veiga Varzim, Sziji, Zgrablic, Răuţă, Vlad, Tudorie

Antrenor: D. Opriţa

S-a terminat meciul. Victorie categorică pentru gazde!

Min 80: Ultima schimbare la gazde. Iese Tătar şi intră Pamfile

Min 68: Goooool FC Hermannstadt!!! Petrişor Petrescu marchează primul său gol în Liga 1. A fost o centrare excelentă a noului intrat Rusu, iar Petrescu s-a desprins excelent de Bogdan Szijj şi a marcat uşor pentru 4-0

Min 67: Pelici îl scoate pe Tsoumou, eroul gazdelor. În locul său intră Bogdan Rusu. A 28-a apariţie a lui Rusu în prima ligă

Min 61: Schimbare la gazde: iese Nkololo şi intră Petrişor Petrescu

Min 54: Ocazie pentru Hermannstadt! Chalkiadakis bate bine lovitura liberă, dar portarul Pătrariu are prima intervenţie bună. O nouă prestaţie bună pentru fotbalistul grec, cu origini braziliene. Un transfer inspirat al sibienilor.

Min 51: Opriţa introduce portarul de rezervă. Pătrariu îl înlocuieşte pe Ciucur

Min 50: Cartonaş roşu pentru portarul Drăghia! Acesta îl faultează în afara careului pe Tsoumou. A fost o nouă eroare defensivă care a început de la noua achiziţie Hodorogea, care are parte de un debut negru la FC Voluntari

Min 46: Tudorie şi Szijj intră la oaspeţi, ies Artabe şi Leaşă. Opriţa caută să salveze ce mai poate din acest duel. În mod cert, antrenorul ilfovenilor pare primul tehnician ameninţat cu demiterea în acest sezon.

Min 46: S-a reluat meciul!

Pauză: 3-0 pentru Hermannstadt! Repriză fără şut pe poartă sau la poartă pentru elevii lui Opriţa. Sibienii au dominat autoritar

Min 38: Goooool FC Hermannstadt!!! Sibienii fac spectacol!  Daniel Tătar transformă senzaţional o lovitură liberă!!

Min 34: Gooooool FC Hermannstadt!! Tsoumou face 2-0 şi reuşeşte dubla, după ce Drăghia respinge greşit centarea venită din flancul drept al sibienilor

Min 29: Gooooool FC Hermannstadt! Tsoumou profită de greşeala lui Hodorogea şi câştigă duelul direct, apoi îl învinge pe portarul Virgil Drăghia.

Oaspeţii nu au tras încă pe sau spre poarta lui Căbuz în primele 25 de minute. Cu toate acestea, FC Voluntari are o posesie mai bună decât formaţia gazdă

Min 18: Ocazie Hermannstadt! Acelaşi insitent Chalkiadiakis trage de la 20 de metri, dar Drăghia intervine

Min 7: Ocazie buna Hermannstadt! Chalkiadikas beneficiază de culoar, pătrunde şi trage bine, dar portarul Drăghia plonjează şi respinge mingea

Min 4: Ocazie uriaşă Hermannstadt! Neînţelegere între Drăghia şi Leaşă, dar Nkololo nu profită şi rateză practic cu poarta goală

Min 1: A început meciul!

Partida opune ocupantele ultimelor două poziţii în clasament înaintea acestei runde. Nou promovata FC Hermannstadt are 4 puncte din 4 jocuri şi o singură victorie obţinută în prima etapă, în timp ce FC Voluntari ocupă ultima poziţie cu un singur punct şi trei înfrângeri în primele patru runde.