VIDEO | U Cluj se califică după prelungiri în optimile Cupei României. Revenire cu ghinion pe "Ion Oblemenco" pentru Craiova lui Mititelu

Cupa României

U Cluj a eliminat FC U Craiova în Cupa României, în urma unei victorii ale ardelenilor venită după cele 30 de minute de prelungiri.

În vulcanul de pe Stadionul Ion Oblemenco Universitatea Cluj a învins FC U Craiova şi merge mai departe în optimile cupei româniei.
Oltenii au fost în formă încă de la începutul meciului şi au deschis repede scorul prin Bălan, în minutul 7. Tot Bălan a majorat diferenţa, 7 minute mai târziu. Clujenii nu au vrut să intre la cabine cu 2 goluri diferenţă şi cu 4 minute înainte de pauză au marcat prin Telcean. În repriza secundă ardelenii au egalat prin Rafa şi chiar dacă au terminat timpul regulamentar cu un om în minus, au reşit să ducă meciul în prelungiri. A fost mişcarea câştigătoare pentru elevii lui Adrian Falub. Acelaşi Rafa a marcat şi a închis tabela cu scorul de 2-3 pentru clujeni.

VIDEO | FC U Craiova - U Cluj 2-3

ECHIPELE DE START

FC U Craiova: Bodea - Negru, Avram, Gugu, Criştiu - Suciu, Pop - Raicea, Stoenac, Tudor - C. Bălan

Rezerve: Chindriş, Dănănae, Zanfir, Zimţa, Hodoban, Răducanu, Trabalka

U Cluj: Tordai - Telcean, Kay, Inacio, Berci, Taub - Mihalcea, Ceitil, Florescu, Pîrvulescu - A. Pop
Rezerve: Gorcea, Crăciun, Tiago Gomes, Dican, Burghele, Da Costa, Takacs

Min. 95: GOOOL U Cluj! Portughezul Rafa Da Costa înscrie şi îşi aduce pentru prima oară echipa în avantaj.

Min. 81: Eliminare U Cluj! Gomez a primit cartonaşul roşu.

Min. 51: GOOOL U Cluj! Rafa a egalat şi a "mitraliat" peluza oltenilor.

Min. 41: GOOOL U Cluj! Telcean înscrie cu o lovitură de cap, golul fiind facilitat şi de intervenţia slabă a lui Bodea.

Min. 14: GOOOL Craiova! Bălan reuşeşte "dubla" după o fază ca în curtea şcolii.

Min. 6: GOOOL Craiova! Claudiu Bălan păcăleşte apărarea adversă şi deschide scorul.

Min. 4: Ocazie Cluj! Pîrvulescu a scăpat singur în careul oltenilor, dar şutul său a fost prins de Bodea.

A început meciul.

Partida înseamnă revenirea echipei lui Mititelu pe stadionul Ion Oblemenco din Craiova, după ce FC U Craiova a primit acceptul Primăriei Craiova de a juca din nou pe această arenă.

În urmă cu o săptămână, FC U Craiova a anunţat preţul biletelor la partida contra echipei U Cluj, un meci la care Adrian Mititelu speră să umple din nou arena din Bănie.

Preţurile biletelor sunt între 10 şi 20 de lei şi vor fi vândut atât online, cât şi la punctele special amenajate.

FC U Craiova - U Cluj. Preţurile biletelor

• Peluza Sud/ Tribuna 2: 10 lei
  • Tribuna 1: 15 lei
  • Tribuna 0: 20 lei

FC U Craiova - U Cluj. Mititelu, reţinut în privinţa numărului de spectatori

”Nu ştiu dacă e o victorie, dar vă spun că „Ion Oblemenco” e un stadion nou, nu mai e stadionul pe care îl ştiam. Istoria noastră a fost pe vechiul „Oblemenco”. E o situaţie ingrată în acest moment.

Nu vreau să mă hazardez, că noi venim de undeva de jos. Oraşul se află sub imperiul acestor uzurpatori, care ne-au furat identitatea. Eu întotdeauna am simţit că foarte mulţi oameni au rămas alături de echipă. Nu spun că sunt optimist, dar nu sunt nici pesimist. Prefer să nu spun un număr exact de suporteri acum.

CS U are un număr redus de suporteri fanatici, de fapt, sunt foştii noştri suporteri care s-au vândut! Unii pentru că au fost sprijiniţi financiar şi alţii că mă urăsc personal pe mine”, a spus Mititelu pentru Gazeta Sporturilor.

Afla mai multe despre: craiova