VIDEO | FC Voluntari - Hermannstadt 1-1. Meci spectaculos la Voluntari. Gazdele au egalat în minutele de final. Scăriţă de senzaţie a lui Paşcanu

FC Voluntari şi Hermannstadt au terminat la egalitate, 1-1, în ultimul meci al etapei cu numărul doi din play-out.

FC Voluntari - Hermannstadt 1-1

Hermannstadt a scăpat printre degete a doua victorie din playout, deşi a controlat partida cu Voluntari. În prima repriză, Yazalde a ratat cea mai mare ocazie, dar Paşcanu a scos de pe linia porţii. Până la pauză, şi Bălan a trecut pe lângă deschiderea scorului, însă nu a reuşit să trimită pe spaţiul porţii din 6 metri.

Ilfovenii au dat replica abia în actul secund. Eric a şutat, dar Cristiano a prins în doi timpi. Sibienii lui Miriuţă au  spart gheaţa după o oră de joc. Viera s-a înălţat în centrul careului şi a semnat a treia sa reuşită din acest sezon. FC Voluntari putea reveni imediat în meci, dar Cristiano şi-a salvat din nou echipa la devierea nefericită a lui Dâlbea. Ilfovenii au salvat un punct în minutul 90. Paşcanu a înscris iar FC Voluntari - Hermannstadt s-a terminat 1-1.

FC Voluntari: Cojocaru - Belu, Paşcanu, Achim, Vlad - Laidouni, De Lucas - Căpăţînă, Eric De Oliveira, Gheorghe - Morar
Rezerve: Rîmniceanu, Strună, Sanoh, Măţan, Ţîră, Simonovski

Hermannstadt: Pereira - Monteiro De Almeida, Diarrassouba, Stoica, Opruţ - Dâlbea, Pires - Joalisson, Pinto, Cordea - Bălan
Rezerve: Novo, Dumitriu, Rimane, Petrescu, Buşu, Vodă, Debeljuh

Min. 90: GOOOOOOL Voluntari! Paşcanu finalizează cu scăriţă după o acţiune superbă a echipei sale.

Min. 59: GOOOOOOL Hermannstadt! Viera deschide scorul cu o lovitură de cap.

FC Voluntari şi Hermannstadt au meci direct pentru evitarea retrogradării. Ilfovenii ocupă ultimul loc în acest moment, cu 11 puncte, dar ar putea urca până pe 13, loc ocupat de Chindia Târgovişte, în cazul unei victorii. Cele două echipe ar fi la egalitate de puncte, dar ilfovenii ar avea un golaveraj superior.

De cealaltă parte, Hermannstadt tocmai a ieşit din zona periculoasă, datorită victoriei cu 1-0 în faţa Chindiei Târgovişte. Sibienii sunt pe 10, cu 16 puncte.

Sibienii, pregătiţi pentru meci

,,Întâlnim o echipă bună care a jucat bine în ultimele două meciuri. Şi noi venim după două partide bune cu Chindia şi FCSB. Am demonstrat că putem juca de la egal la egal cu orice echipă din România. Accidentările au mai trecut. Şi-au revenit şi Davide Caiado, Company. Revin şi suspendaţii Opruţ, Adi Bălan şi Stoica. Suntem cu lotul complet. Mergem la Voluntari să câştigăm. Avem altă atitudine, se vede spiritul şi unitatea grupului. În fiecare meci orice echipă poate câştiga. Nu sunt mari diferenţe. Se va juca până pe finalul campionatului.”, a declarat Vasile Miriuţă, antrenor principal A.F.C.Hermannstadt

,,Avem o atmosferă foarte bună în vestiar. Suntem o familie. S-a văzut asta şi în ultimele meciuri. Am jucat foarte bine în ultimele meciuri. În play-out e foarte greu, fiindcă fiecare meci contează şi trebuie să te lupţi.”, a declarat Ousmane Viera, căpitanul lui A.F.C.Hermannstadt

Toate evenimentele organizate sub egida FRF, fără spectatori

În urma deciziei Guvernului României, conform căreia se interzic adunările a peste 1.000 de oameni la evenimente sociale, Federaţia Română de Fotbal a sistat organizarea de meciuri cu spectatori pentru toate competiţiile pe care le organizează.

Activităţile care implică mai mult de 1.000 de persoane sunt interzise începând de duminică, a anunţat secretarul de stat Raed Arafat, care a precizat că au fost stabilite şi criteriile pe baza cărora poate fi decisă suspendarea cursurilor, ca urmare a cazurilor de coronavirus.

Afla mai multe despre: fc voluntarihermannstadtvideo fc voluntari hermannstadt,