VIDEO | FCSB - Gaz Metan 1-0. Florin Tănase a marcat în prelungiri şi o păstrează pe FCSB pe primul loc în Liga 1

Florin Tănase a dat lovitura în prelungiri, iar FCSB a câştigat partida cu Gaz Metan, scor 1-0.

FCSB a câştigat cu noroc în faţa Mediaşului şi a revenit pe primul loc în Liga I. Formaţia gazdă  marcat singurul gol în prelungiri, la primul şut pe poartă. Tănase a punctat şi a ajuns la 17 reuşite în acest sezon.

Echipa lui Petrea a fost de nerecunoscut în duelul cu Mediaş. Gaz Metan a fost responsabilă cu spectacolul.

Senegalezul Adama Sarr a ratat însă din toate poziţiile. Ocazia meciului i-a aparţinut lui Octavian Popescu. Puştiul minune de la FCSB a ratat incredibil din patru metri.

LIVE VIDEO | FCSB - Gaz Metan 1-0 (Tănase 91)

• FCSB: A. Vlad - Ov. Popescu, Cristea, Miron, Radunovic - Şut, Olaru, Oaidă - Moruţan, Fl. Tănase, Oct. Popescu
  • Rezerve: Straton, Creţu, Panţîru, Simion, Haruţ, Vukusic, Vînă, Perianu, Niţă
  • Gaz Metan: Pleşca - Butean, Baco, Yuri, Velisar - Alceus, Chamed, Gabriel - Valente, R. Romeo, Plumbuitu
  • Rezerve: Buzbuchi, Trif, Ciocan, Larie, Junior, A. Sarr, Deaconu, Morar, Ze Manuel

Min 91. Goooooool FCSB!!! Florin Tănase marchează cu capul şi deschide scorul!

Min 89. Se arată patru minute de prelungire

Min 73. Acţiune periculoasă a oaspeţilor, fără rezultat

Min 68. Lovitură liberă pentru Gaz Metan, Vlad prinde fără probleme

Min 62. Un nou penalty reclamat de formaţia oaspete

Min 57. Ocazie FCSB! Octavian Popescu ajunge târziu la o minge deviată de Vukusic

Min 47. FCSB cere lovitură de la 11 m

Min 46. S-a reluat partida de la scorul de 0-0

Min 45. Eliminare pentru Mihai Pintilii. Oficialul FCSB este trimis în tribună

Min 44. Oaspeţii cer penalty

Min 42. Şut Florin Tănase din lovitură liberă, dar mingea trece peste poartă

Min 38. Oaidă este înlocuit de Vukusic la FCSB

Min 33. Ocazie mare pentru Gaz Metan!! Acelaşi Adama trimite cu capul pe lângă poartă

Min 27. Ocazie pentru FCSB! Adrian Şut trage puternic, dar trimite peste poartă din poziţie bună

Min 17. Acţiune frumoasă a FCSB-ului cu pasă de pe fundaşul central şi construcţie excelentă. Mingea ajunge la Ov Popescu, acesta centrează periculos în faţa porţii, dar niciun coechipier nu ajunge la minge

Min 15. Din nou, Adama! Ocazie de gol pentru oaspeţi. După o piruetă superbă, vârful a trimis pe lângă poartă

Min 12. Ocazie mare pentru Adama, care nu finalizează însă suficient de bine pentru a-l bate pe Vlad.

Min 5. Acţiune bună a lui Moruţan, dar şutul său trece pe lângă poarta lui Pleşca

Min 1. A început duelul dintre FCSB şi Gaz Metan

FCSB pleacă în meciul cu Gaz Metan de pe locul doi al clasamentului, poziţie pe care a fost foarte rar în acest sezon, după ce CFR Cluj a câştigat in-extremis meciul de la Arad, 1-0 cu UTA. "Roş-albaştrii" vor să-şi recupereze fotoliul de lider cu o victorie pe Arena Naţională, de la ora 20:30, în etapa a 26-a din sezonul regular, care în sezonul trecut ar fi fost ultima, dar sistemul competiţional s-a schimbat şi se vor mai juca încă trei meciuri în afara acestuia.

FCSB are trei victorii şi două înfrângeri în ultimele cinci meciuri din campionat, fiind pe locul doi cu 54 de puncte, dar cu un meci mai puţin faţă de CFR Cluj. De partea cealaltă, Gaz Metan vine pe Arena Naţională cu moralul jos după trei înfrângeri la rând în ultimele cinci meciuri din Liga 1, iar Mihai Teja îşi va înfrunta fosta formaţie încercând să scoată punct sau puncte în lupta pentru evitarea retrogradării.

În prezent, doar FCSB şi CFR Cluj sunt singurele echipe calificate matematic în play-off-ul Ligii 1.

În ultimele cinci întâlniri directe dintre cele două echipe, FCSB s-a impus de trei ori, un meci s-a terminat egal, iar Gaz Metan a câştigat o dată, cu 4-0.

Afla mai multe despre: fcsbgaz metanlive videoliga 1