VIDEO | Fabulos! Hamilton se impune în Marele Premiu al Germaniei, după ce a plecat în cursă de pe locul 14galerie foto

Formula 1

Lewis Hamilton a câştigat Marele Premiu al Germaniei, după ce a pornit în cursă de pe locul 14, iar acum a luat un avans de 17 puncte faţă de Sebastian Vettel în clasamentul piloţilor. Neamţul, care a condus o bună parte din cursă, a fost nevoit să abandoneze în turul 52 din cauza unei greşeli.

UPDATE 20:52 | Fia a decis să nu-l penalizeze pe Hamilton, astfel că britanicul rămâne cu victoria de etapă în Marele Premiu al Germaniei.

UPDATE 20:01 | Fia investighează momentul petrecut în turul 53, când Hamilton a vrut să intre la boxe, dar s-a răzgândit şi a revenit pe circuit luând o scurtătură. Dacă se va dovedi că a încălcat regulamentul, atunci Hamilton va primi o penalizare de 5 secunde, ceea ce înseamnă că Bottas va fi noul câştigător al cursei.

Ordinea în cursă

MARELE PREMIU AL GERMANIEI

Turul 67 - Lewis Hamilton câştigă cursa!

Turul 60 - Ordinea în cursă

Turul 59 - Bottas îl atacă pe Hamilton, însă britanicul rezistă

Turul 58 - Safety car-ul părăseşte pista, iar Hamilton începe lupta pentru menţinerea primului loc

Turul 53 - Aven din nou safety car pe pistă

Turul 52 - Vettel greşeşte, iese în decor şi este nevoit să abandoneze

Turul 44 - A început ploaia pe o anumită porţiune de circuit!

Turul 42 - Hamilton intră la boxe şi trece pe ultrasoft. Revine pe pistă pe locul 5

Turul 39 - Neînţelegeri între şefii de la Ferrari şi proprii piloţi. Raikkonen nu vrea să-l lase pe Vettel să treacă pe primul loc

Turul 31 - Ordinea în cursă: 1. Raikkonen 2. Vettel 3. Hamilton

Turul 29 - Ricciardo iese în decor şi abandonează! Avem steaguri galbene!

Turul 26 - Vettel intră la boxe şi iese chiar în faţa lui Hamilton. Neamţul a trecut de pe ultrasoft pe soft

Turul 22 - Avem parte de multă intensitate în această cursă

Turul 20 - Pilotul de la Mercedes urcă pe locul 5, iar acum va începe o luptă intensă pentru poziţia a 4-a, pe care se află Raikkonen, reprezentantul Ferrari

Turul 17 - Hamilton e performerul cursei deocamdată, dar Vettel face ce trebuie şi îşi menţine prima poziţie

Turul 15 - Raikkonen intră la boxe

Turul 12 - Ordinea în cursă: 1. Vettel 2. Bottas 3. Raikkonen

Turul 11 - Sunt 24 de secunde în acest moment între Vettel (1) şi Hamilton (6)

Turul 9 - Hamilton rulează cu cea mai mare viteză de pe circuit pentru moment

Turul 8 - Britanicul ajunge pe locul 9, iar acum atacă poziţia lui Grosjean

Turul 3 - Hamilton îşi începe urcuşul şi ajunge repede pe locul 11, recuperând trei poziţii

16:05 - Doar cinci minute ne mai despart de startul cursei

UPDATE | Germanul Sebastian Vettel (Ferrari) va pleca din pole position la Marele Premiu al Germaniei, de pe circuitul de la Hockeinheim, a 11-a etapă a Campionatului Mondial de Formula 1.

Vettel a fost urmat în calificări de Valtteri Bottas (Finlanda/Mercedes) şi Kimi Raikkonen (Finlanda/Ferrari). Locul patru a revenit Max Verstappen (Olanda/Red Bull), iar pe cinci s-a clasat Kevin Magnussen (Danemarca/Haas-Ferrari).

Al şaselea la Hockenheim a fost Romain Grosjean (Franţa/Haas-Ferrari), iar al şaptelea Nico Hulkenberg (Germania/Renault). Din poziţia a opta a grilei de start va pleca Carlos Sainz jr. (Spania/Renault), iar al nouălea va fi Charles Leclerc (Monaco/Sauber-Ferrari).

Locul 10 în calificări a fost ocupat de Sergio Perez (Mexic/Force India). Marele Premiu al Germaniei are loc, duminică, de la ora 16.10.

După două săptămâni de pauză, Formula 1 revine în prim-plan, cu Sebastian Vettel în poziţia de lider la general. Neamţul are ocazia de a-şi mări avansul faţă de principalul rival în lupta la titlu, Lewis Hamilton. După victoria din Marea Britanie, Vettel are doar opt puncte peste Hamilton şi are nevoie de încă un succes în acest weekend, când va avea loc Marele Premiu al Germaniei.

Cursa de pe pământ nemţesc revine anul acesta în calendarul Formulei 1. Din 2016 nu s-a mai desfăşurat această întrecere, din cauza unor neînţelegeri între proprietarii celor două circuite care găzduiau cursa, Hockenheim şi Nurburgring.

Hamilton are trei victorii în Germania, ultima obţinută chiar la precedenta cursă desfăşurată acolo, în timp ce Vettel are una singură. În schimb, neamţul stă mai bine după primele zece etape din actualul campionat: a câştigat patru curse, faţă de cele trei victorii obţinute de Hamilton.

Afla mai multe despre: formula 1hamiltonvettel