VIDEO | Remiză în derby-ul Sibiului, dintre Gaz Metan şi FC Hermannstadt

Partida dintre Gaz Metan Mediaş şi FC Hermannstadt s-a încheiat la egalitate, scor 1-1, duminică, într-o partidă din etapa a 6-a din Liga 1. Gazdele au deschis scorul în minutul 43, prin Dumitru Cardoso, iar egalarea a venit în minutul 58, după golul brazilianului Joalisson.

VIDEO | Gaz Metan - Hermannstadt 1-1 (N.Dumitru 43/ Joalisson 58)

Min. 71: Gaz Metan a fost aproape să dea lovitură, însă portarul Cristiano a fost la post. Acelaşi Cardoso s-a aflat la finalizare.

Min. 68: Şansă de gol pentru Hermannstadt! Şutul lui Opruţ trece la o palmă de vinclul porţii lui Buzbuchi.

Min. 58: GOOOLLL Hermannstadt! Joalisson restabileşte egalitate pe tabelă cu un şut norocos.

Min. 43: GOOOLLL Gaz Metan! Nicolao Dumitru face diferenţa la pauză, cu un şut imparabil.

Min. 40: Şutul lui Opruţ, reţinut cu siguranţă de Buzbuchi.

Min. 37: Şutul lui Joalisson trece pe lângă poarta lui Buzbuchi.

Min. 17: Şansă pentu Hermannstadt. Acelaşi Sîntean îl pune la grea încercare pe Buzbuchi. Reflex excelent al portarului.

Min. 11: Patru cartonaşe galbene arătate de Marius Avram, până în moment: Butean şi Dumitru de la gazde, Joalisson şi Dâlbea, la oaspeţi.

Min. 5: Buzbuchi respinge şutul din prima a lui Sîntean. Este corner!

Gaz Metan: Buzbuchi - Butean, Larie, Baco, Trif - Droppa, Ciocan, Deaconu, Pambou, Plumbuitu - Dumitru.
Rezerve: Pleşca, Alceus, Chamed, P.Costea, Yuri, Horj, Romeo, Sambu, Velisar.
Antrenor: Jorge Costa.

Hermannstadt: Cristiano - Opruţ, Stoica, Viera, Belu-Iordache - Dâlbea, Romario, Sîntean, Joalisson, Caiado - Fortes.
Rezerve: Addae, Pop, Pastos, Buzan, Elbers, Florică, D.Mayoral
Antrenor: Ruben Albes

Derby-ul Sibiului le va aduce pentru a şaptea oară faţă-n faţă în principala competiţie internă pe Gaz Metan şi FC Hermannstadt, palmaresul precedentelor confruntări cuprinzând patru victorii medieşenii, o remiză, şi doar un succes al vizitatorilor din această rundă.

Primul meci a avut loc pe 1 septembrie 2018, FC Hermannstadt - Gaz Metan 0-1, singurul gol al partidei fiind marcat de actualul jucător de la FCSB, Valentin Creţu. Singurul succes din contul grupării din Sibiu s-a înregistrat pe 15 decembrie 2018, în Gaz Metan - FC Hermannstadt 0-2 (au înscris Daniel Tătar şi Ionuţ Stoica).

În cea mai recentă întâlnire directă, din noiembrie 2019, cele două echipe au terminat la egalitate, scor 1-1, goluri fiind marcate de Darius Olaru, respectiv Lucian Dumitriu.

Afla mai multe despre: gaz metanhermannstadtliga 1