Gaz Metan 3-2 U Craiova. Meci nebun la Mediaş, Craiova pierde după ce a primit 3 penalty-uri şi un cartonaş roşu

Gaz Metan a triumfat într-un meci nebun la Mediaş. Patru penalty-uri, cinci goluri şi un cartonaş roşu s-au dat în ultimul meci de sâmbătă din Liga 1.

Gaz Metan Mediaş 3-2 U Craiova 1948 (M. Constantin pen. 12', Fortes 26' / Mitriţă pen. 8', Koljic pen. 75')

Partida a intrat rapid într-un ritm accelerat la Mediaş. Mitriţă a deschis scorul în minutul 8 din penalty, dar după un sfert de oră era deja 1-1, după ce Marius Constantin a transformat la rândul lui o lovitură de pedeapsă. Surprinzător poate pentru unii, Gazul a preluat avantajul prin golul lui Fortes, iar craiovenii au fost incapabili să mai marcheze în prima repriză, care s-a încheiat pe o ploaie torenţială.

În partea a doua, Craiova a controlat meciul, iar Gazul a jucat cartea contraatacului. Oltenii au avut şansa să egaleze în minutul 62, dar Pleşca a apărat al treilea penalty din meci, executat de Mitriţă. 13 minute mai târziu, Craiova nu a mai ratat. De data aceasta Koljic a executat lovitura de pedeapsă şi a făcut 2-2. "Leii" lui Mangia au căzut pe final şi au fost penalizaţi din nou, de data aceasta de fundaşul Iulian Cristea, printr-un voleu frumos. Oltenii au continuat să atace, dar fără să înscrie. În schimb, au jucat şi cu un om mai puţin în minutele de prelungire, după eliminarea lui Fedele.

În urma victoriei, Gazul urcă pe locul 4, la egalitate de puncte cu liderul FCSB, dar şi cu Astra Giurgiu şi Sepsi. Cu 11 puncte, Craiova cade pe loc de play-out.

Gaz Metan: Pleşca - Creţu, M. Constantin, I. Cristea, Trif - Fofana, Luis Aurelio - Caiado, Olaru, Lopes - Fortes
Rezerve: Batista, Ivanov, Romeo, Buşu, Chamed, Buziuc, Stancu

Craiova: Pigliacelli - Donkor, Kelic, Ferreira, Briceag - Fedele, Mateiu, Mihăilă - Bărbuţ, Koljic, Mitriţă
Rezerve: Popescu, Martic, Burlacu, Gardoş, Cicâldău, Bancu, Nuno Rocha

Final de meci

Min. 90: Partida va fi prelungită cu cel puţin patru minute. Ultima schimbare la Gaz Metan, iese Caiado, intră Roberto Romeo.

Min. 88: Ratare imensă a Craiovei. La următoarea faza, Fedele primeşte roşu după un fault din poziţie de ultim apărător la Fofana.

Min. 86: Nuno Rocha este aproape de a marca, dar este închis perfect de Pleşca.

Min. 82: GOOOL Gaz Metan! Fortes luftează, mingea ajunge la Iulian Cristea, iar fundaşul Gazului marchează cu un voleu bine plasat lânga bara din dreapta porţii lui Pigliacelli.

Min. 75: GOOOL Craiova! Mitriţă nu mai bate, îl lasă pe Koljic, care o readuce pe Craiova în meci.

Min. 73: Din nou penalty pentru Craiova. Creţu sare în spatele lui Mitriţă, fără să aibă intenţia de a îl faulta.

Min. 69: Ultima schimbare la Craiova. Iese Mihăilă, intră Nuno Rocha.

Min. 65: Şut frumos a lui Fedele, respins în corner de Pleşca.

Min. 63: APARĂ PLEŞCA! Portarul lui Gaz Metan ghiceşte direcţia pe care a bătut Mitriţă.

Min. 62: Din nou penalty, pentru Craiova. Marius Constantin îl faultează pe Bărbuţ.

Min. 56: Prima schimbare şi la Gaz Metan. Iese Ely Fernandes, intră Nacer Chamed.

Min. 51: Craiova face două schimbări. Ies Briceag şi Mateiu, intră Bancu şi Cicâldău.

Min. 51: Centrarea lui Creţu ajunge la Caiado, căruia îi sare mingea, şi nu ţinteşte poarta lui Pigliacelli.

Min. 37: Bărbuţ scapă singur cu portarul, a vrut să rupă plasa, dar a avut o execuţie ratată.

Min. 29: Intervenţie ca la handbal, cu piciorul, a lui Pigliacelli, la o lovitură liberă înşelătoare a Gazului.

Min. 26: GOOOL Gaz Metan! Caiado centrează perfect pentru Fortes, care nu este în afara jocului, şi înscrie al patrulea său gol din acest sezon.

Min. 17: Şut din unghi, din interiorul careului, a lui Olaru, dar Pigliacelli este la post.

Min. 11: GOOOL Gaz Metan! La fel ca Mitriţă, Marius Constantin înscrie cu o execuţie impecabilă.

Min. 10: Arbitrul Chivulete acordă penalty şi pentru Gaz Metan, în urma unui fault făcut de Donkor.

Min. 7: GOOOL Craiova! Mitriţă înscrie fără probleme de la 11 metri.

Min. 5: Penalty pentru Craiova! Valentin Creţu îl faultează în careu pe Mihăilă şi primeşte cartonaşul galben. Mitriţă şi Fortes primesc şi ei galben pentru proteste.

"Leii din Bănie" se deplasează sâmbătă la Mediaş pentru meciul cu Gaz Metan pentru a îşi continua parcursul bun din ultimele etape. Oltenii au două victorii în ultimele două etape, ambele la scor, 5-1 cu FC Voluntari şi 3-0 cu Dinamo. Golgeterul Ligii 1, Alexandru Mitriţă (7 goluri), este cel mai periculos om pentru defensiva medieşenilor, care au încasat opt goluri în cele şapte etape de campionat.

Şi Gaz Metan trece printr-o perioadă bună, a făcut egal cu campioana sezonului trecut, CFR Cluj, iar în ultima etapă a învins nou-promovată FC Hermannstadt. Ambele echipe au acelaşi număr de puncte, dar golaverajul o trimite pe Craiova pe ultimul loc de pe podium, în timp ce pe Mediaş pe ultimul loc din play-off.

La Gaz Metan poate debuta şi ultima achiziţie, Yazalde, fostul jucător de la Astra Giurgiu.

• LIVE VIDEO | Gaz Metan - U Craiova, sâmbătă, de la ora 21:00, în direct pe Telekom Sport 1

Afla mai multe despre: u craiovagaz metanlive videoliga 1gaz metan u criova