LIVE VIDEO | Handbal Liga Campionior F: Podravka - SCM Râmnicu Vâlcea. SCM câştigă derby-ul suferinţei din Grupa B

Handbal

SCM Râmnicu Vâlcea a obţinut duminică, în deplasare, prima victorie din grupa B a Ligii Campionilor, cu formaţia croată Podravka Koprivnica, scor 27-25 (15-13).

CSM Bucureşti s-a făcut de râs în etapa a zecea din grupele Ligii Campionilor şi a bifat a treia înfrângere consecutivă. Contra lui Kristiansand, tigroaicele au fost conduse în permanenţă, iar la pauză au intrat cu cinci goluri dezavantaj, 9 la 14 . Vipers şi-a continuat asalul în startul părţii a doua, CSM a marcat doar trei goluri în decurs de 15 minute, iar nordicele s-au distanţat la nouă lungimi. Fetele lui Adi Vasile au reuşit să-şi mai repare imaginea pe final, dar nu au putut să recupereze decât trei goluri. CSM a pierdut cu 22 la 29 şi a ajuns la patru meciuri consecutive fără victorie în grupă.

Tot duminică, în grupa A s-au mai disputat meciurile dintre Odense - Gyor 32-32, Brest Bretagne - Buducnost 28-28 şi CSKA Moscova - Borussia Dortmund 35-28.

Lider neînvins în grupa B este Gyor ETO (17 puncte), care şi deţine trofeul.

În grupa A, CSM Bucureşti se află pe locul 3 (11 puncte) şi o restanţă de disputat.

Podravka - SCM Râmnicu Vâlcea 25-27

Minutul 60 25-27 victorie pentru Vâlcea

Minutul 55 21-25 Vâlcea reface diferenţa de 4 goluri din debutul jocului

Minutul 45 | 19-22 Gonzales înscrie pentru Vâlcea din prepasiv

Minutul 38 15-18 Vâlcea se duce la 3 goluri după două atacuri consecutive

Minutul 30 | 13-15 la pauză pentru jucătoarele din Vâlcea după ce au condus în premanenţă pe tabelă

Minutul 25 | 10-12 gazdele se apropie la două goluri după mai multe atacuri ratate pentru Vâlcea

Minutul 17 | 5-8 gol cu poarta goală în superioritate pentru SCM

Minutul 11 | 4-6 înscriu din nou vâlcencele pe un contraatac

Minutul 8 | 2-4 gol marcat de la 7 metri pentru românce

LIVE VIDEO | Handbal Liga Campionior F: Podravka - SCM Râmnicu Vâlcea, de la ora 17, în direct pe Telekom Sport 3

Se vor afla faţă-n faţă două dintre cele mai slabe trei formaţii din Grupa B. Croatele de la Podravka, alături de SCM Râmnicu Vâlcea şi Borussia Dortmund, duc lupta pentru ocuparea ultimului loc care duce în fazele eliminatorii, locul 6.

Dortmund şi Podravka au câte două puncte, în timp ce Râmnicu Vâlcea are 0 puncte. Diferenţa este că Dortmund a evoluat în nouă partide, Podravka în şapte, iar Vâlcea doar în şase.

Este primul meci dintre cele două formaţii, în acest sezon. Cele două s-au mai întâlnit doar în sezonul 2008-2009, când şi-au împărţit victoriile, fiecare pe terenul celeilalte.

Afla mai multe despre: handbal