VIDEO | Hermannstadt - Academica Clinceni 2-2. Patru goluri într-un meci extrem de spectaculos

Academica Clinceni

Formaţia Hermannstadt a remizat, sâmbătă, pe teren propriu, scor 2-2, cu echipa Academica Clinceni, într-un meci din etapa a doua a Ligii I, în care ultimele două goluri s-au marcat după minutul 90.

Hermannstadt a terminat la egalitate, 2-2,  duelul cu Clinceni, după un final încins de meci.
Ilfovenii au turat motoarele încă din startul partidei, dar bara s-a opus la lovitura de cap a lui Dumitru.

Chiar dacă ocaziile s-au ţinut lanţ pentru elevii lui Ilie Poenaru, sibienii au punctat primii prin Bălan şi au intrat la pauză în avantaj. La reluare, tot Clinceniul a fost în ofensivă. În minutul 66 veteranul Răzvan Patriche a reuşit egalarea. Prelungirile meciului au adus încă două goluri.

Fabio Fortes s-a înălţat impecabil în careu şi i-a dus în avantaj pe ardeleni. Nu avea să fie însă scorul final. Tabela a fost închisă în al cincilea minut de prelungiri, de Marian Şerban, care a scos un punct pentru echipa sa.

LIVE VIDEO | Hermannstadt - Academica Clinceni 2-2 (Bălan 26, Fortes 90/ Patriche 67, Şerban 94)

FC Hermannstadt: Figueiredo - Vodă, Scarlatache, Stoica, Opruţ - Pires, Dâlbea, Belu - Petrescu, Joalisson, A.Bălan.
Rezerve: Novo, Buşu, Sîntean, Caiado, Buzan, Dumitriu, Fortes Moreira, Florică, Mustivar.
Antrenor: Ruben Albes.

Clinceni: Vâlceanu - Pashov, Jutric, Dobrescu, Patriche - Achim, Cebotaru, Ventura, C.Dumitru - Markovic, Boiciuc.
Rezerve: Ureche, Chandarov, Gliga, Sandu, M.Şerban, Pârvulescu, Chunchucov, Vanghele, Motroc.
Antrenor: Ilie Poenaru.

Min 94. GOL Academica! Marian Şerban este autorul golului

Min 90. GOL Hermannstadt! Fabio Fortes marchează pentru echipa sa

Min 67. GOL Academica! Formaţia oaspete loveşte iniţial bara, faza însă continuă şi Răzvan Patriche marchează în poarta lui Cristiano

Min 54. O nouă ocazie mare pentru Academica! Boiciuc scapă singur, însă Cristiano iese excelent şi îşi salvează din nou echipa

Min 44. Acţiune superbă a gazdelor, dar Vodă este blocat de Vâlceanu. Jo Santos încearcă apoi o foarfecă, dar nu pune în pericol poarta Academicii

Min 40. Ocazie mare pentru Academica! Markovic scapă aproape singur, dar portarul Cristiano îl blochează

Min 29. Fază periculoasă la poarta gazdelor. Boiciuc este aproape să înscrie, dar nu ajunge la timp la minge

Min 26. GOOOL Hermannstadt! Adrian Bălan deschide scorul pentru echipa lui Ruben Albes, după ce reia din 6m, o centrare perfectă a lui Petrescu

Min 9. Ocazie mare Hermannsadt! Centrare perfectă a lui Bălan, dar Opruţ, din poziţie ideală, trimite peste poarta lui Vâlceanu. Şansă uriaşă de gol pentru gazde

Min 7. Bară Academica! Dumitru, vârful cedat de FCSB, trimite mingea în bara porţii adverse

Min 3. Acţiune bună de atac a gazdelor, cu finalizarea lui Jo Santos. Portarul Vâlceanu reţine cu siguranţă

Min 1. Start de meci! O primă intrare tare a lui Petrescu la Cebotaru

Atât Hermannstadt, cât şi Academica Clinceni se află în căutarea primului succes din acest sezon. În prima rundă, sibienii antrenaţi de Ruben Albes au remizat scor 1-1, pe terenul celor de la Dinamo, în timp ce Academica Clinceni (antrenor Ilie Poenaru) a cedat greu, acasă, scor 1-2, în faţa campioanei CFR Cluj.

LIVE VIDEO | Hermannstadt - Academica Clinceni, de la ora 18, pe Telekom Sport 1

Cele două formaţii s-am mai întâlnit în Liga 1, la Sibiu, de două ori: o dată s-a impus Hermannstadt cu scorul de 2-1 (august 2019), iar o dată s-a impus Clinceni cu 1-0 (iunie 2020).

În pauza competiţională, Hermannstadt a adus jucători cu experienţă în Liga 1, precum Adrian Scarlatache, Claudiu Belu sau Soni Mustivar, şi s-a despărţit de Gabriel Debeljuh. La Clinceni, transferurile de calibru au lipsit, în schimb au plecat Albu la UTA, Şut, Ion şi Buziuc la FCSB, iar Vojtus la CFR Cluj.

Afla mai multe despre: fotbal