VIDEO | Hermannstadt - FC Voluntari 2-1. Invincibila Armada! Sibiul câştigă al treilea meci la rând, iar efectul Ruben Albes continuă

Ruben Albes a obţinut a treia victorie la rând pe banca tehnică a sibienilor. De trei meciuri, formaţia spaniolului pare invincibilă în Liga 1, în condiţiile în care Sibiul părea una dintre candidatele certe la retrogradare. Yazalde şi Almeida au marcat golurile victoriei

Seria de invincibilitate a Voluntariului în playout s-a oprit  la Sibiu. Hermannstadt a început super-ofensiv, iar Caiado şi Jo Santos au trecut pe lângă deschiderea scorului. Până la pauză a venit şi golul. Yazalde le-a oferit avantajul sibienilor cu a cincea sa reuşită din acest sezon.

Echipa lui Teja a dat replica abia după pauză, dar Ţîră nu a putut profita de respingerea defectuoasă a lui Cristiano. Hermannstadt s-a întors în atac, dar Cojocaru şi-a mai salvat o dată echipa în faţa lui Caiado. Portarul de la Voluntari nu a mai avut ce face cu zece minute înainte de final.

Tiago Almeida le-a adus liniştea sibienilor. În final, Voluntari nu a reuşit decât golul de onoare. Eric a marcat din lovitură liberă în prelungiri, iar Hermannstadt - Voluntari s-a terminat 2-1. Sibienii au bifat a treia victorie la rând cu Ruben Albes pe bancă şi au urcat pe podiumul din playout.

LIVE VIDEO | FC Hermannstadt - FC Voluntari 2-1 (Yazalde 32, Almeida 79 / Eric 90)

• Hermannstadt: Cristiano - Vodă, Viera, I. Stoica, Opruţ - Caiado, Rimane, R. Pires, Jo - Yazalde, Debeljuh
  • Rezerve: I. Pop, Tiago Almeida, Dâlbea, Cordea, L. Dumitrescu, Buşu, I. Petrescu, A. Bălan
  • Voluntari: Cojocar - Struna, Paşcanu, Achim, Kocic - Căpăţână, De Lucas - Lazăr, Măţan, I. Gheorghe - Ţîră
  • Rezerve: Simonovski, Tudorie, Eric, D. Benzar, Laidouni, Gorobsov, Armaş, A. Vlad, Mitrev

Min 90. Gool FC Voluntari! Execuţie superbă a lui Eric din lovitură liberă, la care Cristiano nu are absolut nicio şansă. Brazilianul începe să plângă după acest gol.

Min 79. Goool Hermannstadt! Tiago Almeida marchează pentru 2-0 după ce a reluat cu capul din şase metri în poarta lui Cojocaru. A fost prima reuşită a lui Tiago la Hermannstadt

Min 76. David Caiado trece pe lângă gol. Intervenţie excelentă a lui Valentin Cojocaru

Min 55. Ocazie pentru FC Voluntari. Măţan pătrunde în flancul stâng, îl depăşeşte pe Viera şi trimite mingea în faţa porţii, de acolo de unde gazdele reuşesc să respingă. Faza continuă cu un şut trimit de oaspeţi pe lângă poartă. Sibiu îşi păstrează avantajul de un gol

Min 46. Start în repriza secundă

Pauză: Sibienii conduc la pauză cu 1-0. Yazalde a marcat golul echipei sale în minutul 32. Hermannstadt a avut posesia în prima parte (54%) şi a tras de cinci ori pe spaţiul porţii. FC Voluntari a avut momente bune, dar oarecum sterile.

Min 40. Hermannstadt marchează din nou, dar reuşita este anulată pe motiv de offside. Reluarea confirmă poziţia ”afară din joc” a fotbalistului sibian

Min 32. Goooooool Hermannstadt!!! Pinto Yazalde deschide scorul pentru formaţia gazdă. Centrare din banda dreaptă, Yazalde vine excelent în apropierea punctului cu var şi finalizează simplu, pe lângă Cojocaru. 1-0 pentru trupa lui Ruben Albes

Min 16. Ocazie pentru oaspeţi! FC Voluntari putea deschide scorul, iar Cristiano ar fi avut golul pe conştiinţă. Hermannstadt scapă însă de acest moment important. Căpăţână putea să marcheze pentru formaţia lui Teja.

Min 13. Faza importantă de gol pentru echipa gazdă. Acţiune frumoasă a lui Yazalde, şutul său este respins de Cojocaru, Jo Santos reia cu capul, iar goalkeeper-ul oaspeţilor respinge din nou, in extremis. A depăşit mingea cu toată circumferinţa linia porţii? Ne vom edifica probabil la reluare. Sau, mai mult ca sigur, la Minutul 91 de luni

• Secundul sibienilor a urcat în tribună cu o tabletă în mână. Discută probabil cu Ruben Albes prin intermediul unor căşti. Spaniolul procedează ca Pep Guardiola, care îşi trimite uneori unul dintre secunzi în tribună pentru a avea o imagine de ansamblu mai bună asupra echipei

Min 1. Start de meci la Sibiu. Ruben Albes îşi sărută cruciuliţa de la gât, şi face semne de încurajare către elevii săi. Sibiul atacă cu Debeljuh şi Yazalde, o formulă ofensivă care poate ameninţa defensiva excelentă a lui Teja

Cu un moral bun după două victorii la rând, Hermannstadt primeşte, sâmbătă, pe teren propriu, vizita revelaţiei play-out-ului din Liga 1, FC Voluntari. Echipa lui Mihai Teja e neînvinsă în play-out şi, deşi pleca din postura de mare favorită la retrogradare, Teja a reuşit să-i revitalizeze pe jucători şi să scoată ce-i mai bun din ei.

Ruben Albes a reuşit să lege două victorii la rând cu FC Hermannstad şi acum speră să obţină maximum şi din întâlnirea cu FC Voluntari pentru ca sibienii să stea puţin mai liniştiţi în lupta pentru salvarea de la retrogradare.

FC Voluntari e a doua în play-out, după Viitorul, cu 28 de puncte, şi cu un singur egal în ultimele cinci partide. De partea cealaltă, FC Hermannstadt se află pe locul patru în play-out, cu 24 de puncte, la doar trei puncte de locul de baraj, ocupat de Poli Iaşi.

În ultimele cinci meciuri directe dintre cele două formaţii, FC Voluntari a câştigat de două ori, iar trei partide s-au încheiat la egalitate.

Afla mai multe despre: fc hermannstadtfc voluntariliga 1preview