VIDEO | Hermannstadt - U Craiova 2-1. Sibienii au întors spectaculos rezultatul în doar trei minute

Primul meci al zilei de duminică din etapa cu numărul patru a Ligii 1, Hermannstadt - U Craiova, s-a încheiat cu victoria sibienilor, care au revenit de la 0-1.

LIVE VIDEO | Hermannstadt - U Craiova 2-1 (Petrescu 50', Viera 53' / Constantin 3')

ECHIPELE DE START:

FC Hermannstadt: Cristiano - Opruţ, Stoica, Viera, Măţel - Joalisson, Buzan - Romario, Yazalde, Petrescu - Debeljuh;

Craiova: Pigliacelli - Bancu, Acka, Ferreira, Vlădoiu - Ivanov, Qaka, Constantin - Vătăjelu, Fortes, Bărbuţ;

FINAL

Min. 77 - Ocazie importantă pentru Hermannstadt! Blănaru scapă spre poarta oltenilor dar mingea expediată de acesta loveşte bara apărată de Pigliacelli

Min. 53 - GOOOOOOOL Hermannstadt! Viera îl învinge pe Pigliacelli cu o lovitură de cap

Min. 50 - GOOOOOOOL Hermannstadt! Petrescu îl învige pe Pigliacelli cu o execuţie extraordinară şi restabileşte egalitatea pe tabelă

Min. 46 - Start în repriza secundă!

PAUZĂ

Min. 42 - Ocazie importantă pentru Hermannstadt! Pires şutează de la mare distanţă, dar mingea trece pe lângă poarta apărată de Pigliacelli

Min. 30 - Ocazie majoră pentru Hermannstadt! Sibienii reuşesc să marcheze, dar arbitrul partidei anulează golul pentru un presupus fault în atac

Min. 17 - Ocazie importantă pentru Craiova! Bărbuţ pătrunde prin flancul drept şi şutează în forţă, dar portarul Cristiano respinge în corner

Min. 3 -  GOOOOOL Universitatea Craiova! Constantin se infiltreză foarte bine în careul sibienilor şi marchează cu o lovitură de cap

Min. 1 - A început partida!

Antrenorii celor două echipe au prefaţat partida:

Costel Enache: ”Suferim încă pe partea defensivă, fiecare greşeală e taxată. Sper să trecem repede peste deficienţa asta, s-o corectăm, să fim mai atenţi, mai responsabili”.

Papură: ”Nu are mare relevanţă că ei au început mai rău campionatul. Este o echipă ofensivă, care a marcat  goluri şi a pierdut nemeritat la Viitorul. Ne aşteaptă un meci dificil.

Încercăm să găsim cea mai bună formulă, pentru că ne aşteaptă cinci meciuri în două săptămâni şi sperăm să ne ridicăm la un nivel fizic cât mai bun”.

Trei victorii, două remize şi cinci înfrângeri este palmaresul sibienilor pe teren propriu în acest an calendaristic. De partea cealaltă, craiovenii s-au impus în 2019 de patru ori în deplasare, un joc l-au încheiat la egalitate, dar au şi pierdut patru partide. Cele două echipe s-au mai întâlnit pe prima scenă doar în sezonul regulat precedent, atunci când oltenii au câştigat patru dintre cele şase puncte puse în joc.

Cele două au mai fost adversare în finala Cupei României 2017-2018, când alb-albaştrii s-au impus cu 2-0 (Gustavo, Mitriţă) şi au dus întâiul trofeu în Bănie după o pauză de 25 de ani.

Afla mai multe despre: hermannstadtu craiovaliga 1