În Italia, titlul se joacă în continuare. Juve a fost învinsă la Udine, iar sărbătoarea se lasă aşteptată. În aceeaşi zi, Lazio a bătut echipa lui Zenga

Serie A

Juventus trebuie să mai aştepte cel puţin o etapă pentru a sărbători titlul în Serie A. Fofana a dat lovitura în prelungiri pentru Udinese şi a adus o victorie nesperată pentru formaţia gazdă.

Lazio păstrează în continuare şanse matematice la titlu. Echipa lui Ştefan Radu a învins-o cu scorul de 2-1 pe Cagliari şi s-a apropiat la opt puncte de liderul Juventus. Romanii au mai degrabă şanse la podium. Inter e pe locul 3, la o lungime distanţă, în timp ce ocupanta poziţiei secunde, Atalanta, are două puncte avans. Echipa lui Zenga e  scăpată matematic de grijile retrogradării. Se află pe locul 13, la zece puncte de zona fierbinte a clasamentului.

Lazio - Cagliari 2-1 (Milinkovic-Savic 47, Immobile 60 / Simeone 45)

Final de meci.

Min 60 - GOOOL!!! Ciro Immobile marchează cel de-al 31-lea gol al sezonului, iar Lazio întoarce scorul în favoarea ei.

Min 47 - GOOOL!!! Lazio restabileşte egalitatea. A marcat Milinkovic-Savic.

Min 45 - GOOOL!!! Simeone deschide scorul pentru Caglari. Băiatul lui Diego Simeone a înscris din pasa moldoveanului Artur Ioniţă.

Min 1 - A început meciul!

Juventus a pierdut la Udine, scor 1-2. Olandezul De Ligt a marcat primul gol al meciului cu un şut excelent din afara careului mare. Campioana părea a scăpa în câştigătoare, dar partea a doua a aparţinut formaţiei gazdă. Cel puţin pe tabela de marcaj.

La şapte minute de la reluarea meciului, Nestorovski a marcat golul egalizator. Era minutul 52, iar Juventus avea suficient timp pentru a înscrie din nou, mai ales că dominase prima parte. Nu a făcut-o, iar în prelungirile meciului, pe un contraatac, Fofana a dat lovitura şi a marcat golul victoriei pentru formaţia gazdă.

Udinese - Juventus 2-1 (Nestorovski 52, Fofana 93 / De Ligt 41)

Udinese: Musso -Ekong, Becao, Nuytinck - ter Avest, De Paul, Fofana, Sema, Zeegelaar - Nestorovski, Okaka
Juventus: Szczesny - Danilo, Rugani, De Ligt, Alex Sandro - Ramsey, Betancour, Rabiot - Bernaderschi, Ronaldo, Dybala

Min 93. GOOOL UDINESE!!! Fofana dă lovitura în prelungirile meciului, iar Udinese câştigă partida. Eroaer a lui De Ligt la gol

Min 52. GOOOL UDINESE! Nestorovski restabileşte egalitatea

Min 45. O nouă şansă de gol pentru Juve. Dybala primeşte în careu, undeva lateral stânga, dar şutul său ocoleşte poarta lui Musso. Campioana Italiei domină clar şi se îndreaptă spre un nou titlu

Min 41. GOOOL JUVE!! Mathijs de Ligt şutează senzaţional şi portarul Musso nu mai are nicio şansă. Este cel de-al patrulea gol marcat în acest sezon de fundaşul olandez, care în mod surprinzător poartă şi banderola de căpitan al lui Juve în acest meci

Min 40. Din nou, Cristiano! Şutul său cu pământul este prin de goalkeeperul gazdelor.

Min 30. Cristiano Ronaldo are posibilitatea să deschidă scorul. Primeşte la marginea careului de 16 metri, îşi face mingea pentru şut, dar execuţia sa trece puţin pe lângă poarta lui Musso

Min 1. A început partida

Juventus joacă în deplasare la Udinese, în direct la Telekom Sport 1, de la ora 20:30. Elevii lui Maurizio Sarri au 80 de puncte, cu şase mai mult decât locul secund ocupat de Atalanta, dar cu un meci mai puţin, cu patru etape înainte de finalul sezonului.

În mod real, este doar o chestiune de timp până când Juventus va câştiga al nouălea scudetto consecutiv, într-un sezon în care multă lume a crezut că torinezii vor fi, în sfârşit, daţi jos de pe tron. Prima oară de Inter, apoi de Lazio, însă niciuna nu a reuşit să ţină pasul cu Juventus.

Echipele probabile

• Udinese: Musso - Becao, De Maio, Nuytinck - Avest, Larsen, De Paul, Fofana, Sema - Lasagna, Okaka
  • Juventus: Szczesny - Cuadrado, De Ligt, Rugani, Alex Sandro - Bentancur, Pjanic, Rabiot - Bernardeschi, Dybala, Cristiano Ronaldo

De la 22:45, tot în direct la Telekom Sport 1, joacă Lazio, echipa lui Ştefan Radu. Gruparea antrenată de Simone Inzaghi este în cădere liberă, vine după înfrângerea din derby-ul cu Juventus şi nu a mai câştigat de la finalul lunii iulie, când se impunea în deplasare la FC Torino. Chiar dacă este puţin probabil ca Lazio să piardă locurile de UEFA Champions League, are neapărat de o victorie dacă vrea să termine sezonul pe podium.

Cagliari, echipa antrenată de Walter Zenga, nu are o serie foarte bună, însă nu îşi face probleme în legătură cu retrogradarea, fiind pe locul 12 în Serie A.

• Lazio: Strakosha - Patric, Luis Felipe, Acerbi - Lazzari, Parolo, Cataldi, Milinkovic-Savic, Anderson - Immobile, Caicedo
  • Cagliari: Cragno - Pisacane, Ceppitelli, Klavan - Farago, Nandez, Ioniţă, Rog, Mattiello - Joao Pedro, Simeone

Afla mai multe despre: juventuslazioserie a