VIDEO | Lazio - Bayern Munchen 1-4. Bavarezii au făcut spectacol la Roma şi şi-au asigurat în mare măsură calificarea în sferturi

Bayern s-a întors pe Olimpico după şase ani şi a făcut din nou prăpăd. Campioana Europei nu a mai marcat de şapte ori, cum a reuşit împotriva Romei, dar şi-a asigurat în mare măsură calificarea în sferturi după succesul clar cu Lazio.

Apărarea lui Lazio, din care a lipsit Ştefan Radu, a fost pentru prima dată depăşită în minutul 9. Lewandowski a înscris al 72-lea său gol în Champions League şi a urcat pe locul al treilea în clasamentul all-time al golgheterilor, depăşindu-l pe Raul.

Avantajul bavarezilor a fost dublat de Musiala. La doar 17 ani şi 363 de zile, a devenit cel mai tânăr marcator englez în Liga Campionilor. Sane a marcat şi el până la pauză, iar nemţii au intrat relaxaţi la cabine. Italienii au marcat şi ei de două ori în actul secund, dar primul gol a venit în propria poartă. Acerbi a fost ghinionistul. Correa a stabilit scorul final cu o fază superbă, Lazio - Bayern 1-4.

Lazio - Bayern 1-4, în Champions League

• Lazio: Reina - gabarron, Acerbi, Musacchio - Lazzari, Savic, Leiva, L. Alberto, Marusic - Immobile, Correa
  • Rezerve: Akpro, Alia, Caicedo, Cataldi, Escalante, Fares, Hoedt, Lulic, Muriqi, Parolo, A. Pereira, Strakosha
  • Bayern Munchen: Neuer - Sule, Boateng, Alaba, Savies - Kimmich, Musiala - Sane, Goretzka, K. Coman - Lewandowski
  • Rezerve: Choupo-Moting, L. Hernandez, Hoffman, Martinez, Roca, Sarr

Min. 90+4. Final de meci.

Min. 90 Dublă schimbare la Bayern. Au intrat Choupo-Moting şi Sarr în locul lui Musiala şi Sane.

Min. 81 Au intrat în teren Cataldi şi Akpa Akpro în locul lui Milinkovic-Savic şi Alberto.

Min. 80 Lewandowski, aproape de a mai marca un gol.

Min. 75 Intră Hernandez în locul lui Coman.

Min. 75 Galben pentru Coman.

Min. 72 Kimmich ia cartonaş galben.

Min. 69 Cartonaş galben pentru Escalante.

Min. 65 Marusic primeşte galben.

Min. 63 Martinez intră în locul lui Goretzka.

Min. 57 Correa primeşte cartonaş galben.

Min. 53 Două schimbări pentru Lazio. Intră Hoedt şi Escalante în locul lui Patric şi al lui Lucas Leiva.

Min. 53 Şansă mare de gol a lui Correa.

Min. 51 Lucas Leiva primeşte cartonaş galben.

Min. 49 GOOOOL Lazio!! Correa marchează.

Min. 47 GOOOL Bayenr Munchen. Sane cursă extraordinară. Acerbi autogol.

Min. 46 Începe repriza secundă.

Min. 45 S-a terminat prima repriză.

Min. 42 GOOOOOL SAAAANE!

Min. 39 Ocazie foarte mare a lui Immobile.

Min. 36 Pepe Reina intervenţie fatastică la şutul lui Lewa.

Min. 33 Şut puternic al lui Lewandowski.

Min. 24 GOOOOOOL Musiala!! Primul gol dat de puştiul în vârstă de 17 ani, în Champions League.

Min. 23 Ocazie mare pentru Lazio.

Min. 17 Posibil penalty pentru Lazio.

Min. 16 Ocazie mare de gol pentru Bayern. Defensiva lui Lazio nu face faţă atacanţilor echipei bavareze.

Min. 10 GOOOOOOOOOL Lewandowski!! Polonezul marchează un gol după o greşeală în defensivă a lui Lazio.

Min. 7 Sule fază excepţională şi ocazie incredibilă în careul lui Lazio.

Min. 1 Începe meciul.

"Immobile vs Lewandowski" este titlul acestei zile din Gazzetta dello Sport.

Immobile a reuşit 5 goluri în faza grupelor, aproape jumătate din totalul echipei. Lazio s-a calificat alături de Borussia Dortmund din grupa F şi nu a pierdut nici un meci. Italienii au cele mai multe remize din faza grupelor, 4 la număr.

Simone Inzaghi, antrenor Lazio: "Meciul de mâine (azi) este punctul culminant a 5 ani de muncă cu acest grup minunat. Vom juca cel mai bun fotbal şi ne vom bucura de moment. Bayern a câştigat Liga Campionilor şi Campionatul Mondial al Cluburilor. În loc să mă concentrez pe slăbiciunile lor, mă voi concentra pe echipa mea. În drumul nostru până aici, am jucat mai multe finale, ştim cum să ne concentrăm în astfel de momente."

Bayern vine după victoria din finala Campionatului Mondial al Cluburilor, scor 1-0 cu UANL Tigers. Formaţia din Bundesliga este şi anul acesta principala favorită la câştigarea trofeului pe care l-a câştigat şi anul trecut. Bayern s-a calificat fără emoţii din grupa A alături de Atletico Madrid. Nemţii au terminat grupa cu 16 puncte, fără înfrângere şi 18 goluri marcate în 6 partide (o medie de 3 goluri pe meci).

Hansi Flick, antrenor Bayern: "Avem o idee despre cum vrem să abordăm acest joc. Vrem să arătăm acest lucru încă de la începutul meciurilor. Am încredere totată că echipa va arăta acest lucru în meciul de marţi."

Lazio Roma - Bayern Munchen este pe Telekom Sport 1 în această seară de la ora 22:00.

Afla mai multe despre: champions league