VIDEO | Roş-albaştrii s-au prăbuşit la Roma! Lazio i-a predat o lecţie de fotbal lui FCSB! Toate cele şase goluri sunt aicigalerie foto

UEFA Europa League

După 1-0 pe Arena Naţională, FCSB a visat frumos la o calificare miraculoasă! Numai că socoteala de la Bucureşti nu s-a potrivit cu umilinţa de pe Olimpico. Lazio a turat motoarele la maximum şi s-a impus cu 5-1, la capătul unui meci ruşinos pentru echipa lui Dică.

Ce începe prost se termină teribil! Asta a trăit FCSB pe Olimpico, după ce Ciro Immobile a anulat avantajul steliştilor după doar şapte minute. Bastos, în minutul 35, şi acelaşi Immobile, în minutul 43, au semnat sentinţa pentru una dintre cele mai proaste reprize din istoria roş-albaştrilor. Fără cele două intervenţii ale lui Vlad, primele 45 de minute puteau fi dramatice de-a dreptul.

Trupa lui Dică s-a pierdut total pe Olimpico, iar speranţele s-au spulberat instantaneu. Pauza n-a adus nimic bun pentru Dică, asta chiar dacă antrenorul i-a scos din teren pe Nedelcu, vinovat la două goluri, şi pe Florin Tănase, inexistent, şi i-a introdus pe Filip şi Florinel Coman.

Cei care au marcat au fost tot lazialii. Mai întâi Anderson îl face pe Vlad să scoată mingea din poartă pentru a patra oară, pentru ca Immobile să facă hattrick-ul după o fază în care şi-a bătut joc de Vlad şi Morais.

Golul de onoare a venit norocos pentru FCSB. Gnohere scăpat singur cu Strakosha, trage în portar, mingea îl loveşte pe atacantul roş-albaştrilor, iar apoi se scurge în plasă.

VIDEO | LAZIO - FCSB 5-1 (Immobile 7, 43, 71, Bastos 35, Anderson 51 / Gnohere 82)

ECHIPELE DE START:

LAZIO: Strakosha - Gabarron, de Vrij, Caceres - Basta, Parolo, Lucas Leiva, Alberto, Lulici - Anderson, Immobile
FCSB: Vlad - Benzar, Găman, Planici, Morais - Nedelcu, Teixeira - Man, Budescu, Fl. Tănase - Gnohere

Min.90+2: Final de meci.

Min. 82: GOL FCSB! Gnohere marchează golul de onoare pentru stelişti.

Min. 71: GOL LAZIO! Immobile îi umileşte pe Morais şi Vlad şi realizează hattrick-ul.

Min. 61: Ultima schimbare la FCSB! Iese Găman, accidentat, şi intră Bălaşa.

Min. 54: Ocazie bună pentru FCSB! Şutul lui Florinel Coman se duce în bara porţii lui Strakosha.

Min. 51: GOL LAZIO! Felipe Anderson duce scorul la 4-0.

Min. 46: A început repriza secundă.

Min. 46: Două schimbări la FCSB: Au ieşit Nedelcu şi Florin Tănase, iar în locul lor au intrat Filip şi Florinel Coman.

Min. 45+1: Pauză la Roma.

Min. 43: GOL LAZIO! Immobile face ”dubla” şi cineva ar trebui să arunce prosopul pentru trupa lui Dică.

Min. 35: GOL LAZIO! Bastos marchează şi duce scorul la 2-0, după o eroare de marcaj a lui Nedelcu.

Min. 34: Şutul lui Felipe Anderson e scos bine de Vlad.

Min. 21: Immobile scapă singur cu Vlad, îl evită pe portarul roş-albaştrilor, dar trimite pe lângă poartă.

Min. 19: FCSB e KO! Ocazii pe bandă rulantă la poarta steliştilor! Immobile trimite aiurea dintr-o poziţie excelentă.

Min. 17: Andrei Vlad o salvează pe FCSB, după o eroare a lui Budescu. Intervenţie excelentă în faţa lui Parolo.

Min. 11: Ratare mare pentru FCSB! Budescu trimite peste din interiorul careului.

Min. 7: GOL LAZIO! Immobile deschide scorul! Atacantul îl învinge pe Vlad cu un şut la colţul scurt

Min. 6: Ocazie IMENSĂ pentru Lazio! Immobile scapă singur cu Vlad, dar trimite peste poartă.

Min. 4: Şutul din lovitură liberă al lui Budescu se duce mult peste poartă.

Min. 1: A început meciul

UPDATE 19:20 | Contra e încrezător înainte de Lazio - FCSB: ”Sper să se termine 1-1”. Toată intervenţia de pe Olimpico poate fi urmărită aici

UPDATE 18:20 | Nicolae Dică s-a decis asupra echipei pe care o va trimite din primul minut al meciului cu Lazio

UPDATE 18:15 | Italienii au acoperit gazonul cu mai puţin de două ore înainte de meci! Plouă torenţial la Roma

UPDATE 15:00 Selecţionerul Cosmin Contra şi Adrian Mutu vor fi pe Stadio Olimpico în această seară. Alături de cei doi, în tribune vor fi Vlad Chiricheş şi Bogdan Lobonţ. (Detalii aici)

UPDATE 14:09 Italienii au dezvăluit lista jucătorilor convocaţi pentru acest meci. Lipsesc Ştefan Radu, Lukaku, Luiz Felipe şi Wallace!

Portari: Guerrieri, Strakosha;

Fundaşi: Basta, Bastos, Caceres, de Vrij, Marusic, Patric;

Mijlocaşi: Leiva, Luis Alberto, Lulic, Milinkovic, Murgia, Parolo;

Atacanţi: Caicedo, Felipe Anderson, Immobile, Nani.

UPDATE 13:16. Directorul de marketing al clubului Lazio a anunţat că până aseară se vânduseră 20.000 de bilete pentru acest meci, însă aşteaptă ca numărul să crească semnificativ astăzi. Totodată, acesta crede că numărul suporterilor români nu va fi în niciun caz 10.000, ci maximum 5.000.

UPDATE 11:09. Echipele probabile conform presei din Italia. Jurnaliştii de acolo cred că pe Pintilii îl cheamă de fapt Pintiliti şi l-au introdus în primul 11, deşi acesta e suspendat.

UPDATE 10:50. Cosmin Contra şi Adrian Mutu au decolat în această dimineaţă spre Roma şi vor fi prezenţi în tribune la partida programată de la ora 20:00

UPDATE 09:40. FCSB are o statistică de coşmar în Italia: nu a reuşit să marcheze nici măcar un gol în cele şapte deplasări europene avute acolo şi, implicit, nu a câştigat niciun meci.

FCSB ÎN ITALIA
1984 AS Roma - FCSB 1-0 (Cupa Cupelor, turul I)
1993 Genoa - FCSB 3-0 (Cupa Uefa, turul III)
1995 Juventus - FCSB 3-0 (Liga Campionilor, faza grupelor)
2004 Parma - FCSB 1-0 (Cupa Uefa, faza grupelor)
2005 Sampdoria - FCSB 0-0 (Cupa Uefa, faza grupelor)
2008 Fiorentina - FCSB 0-0 (Liga Campionilor, faza grupelor)
2010 Napoli - FCSB 1-0 (Europa League, faza grupelor)

Update: Peste 10.000 de români sunt aşteptaţi pe Olimpico.

LIVE VIDEO Lazio - FCSB, retur 16-imi Europa League

Manşa tur a fost decisă de golul înscris de Gnohere în minutul 29. A fost primul meci oficial al francezului pe 2018, suspendat în Liga 1 Betano. Eşecul de la Bucureşti le-a adâncit criza lazialilor, care au ajuns în urma acelui rezultat la trei înfrângeri consecutive în toate competiţiile.

Totuşi, luni s-a dat primul semnal al revenirii. Lazio a învins-o cu 2-0 pe teren propriu pe Verona. A fost al 33-lea meci din ultimele 37 oficiale jucate pe Olimpico în care echipa lui Inzaghi a marcat cel puţin o dată. Statisticile spun totul: Lazio a şutat de 21 de ori până în pauză cu Verona, în timp ce adversara a încheiat partida fără să tragă vreun şut pe poartă.

Ambele goluri au fost marcate de golgheterul din Serie A, Ciro Immobile, care a evoluat doar în a doua repriză a meciului de la Bucureşti. Immobile se luptă în acest an pentru Gheata de Aur, făcând parte din top 5 al celor mai buni marcatori din campionatele tari ale Europei.

De cealaltă parte, FCSB vine după o remiză obţinută cu noroc în derby-ul cu Dinamo, scor 2-2. Dinamoviştii au condus până spre final, dar echipa lui Dică a revenit spectaculos, punctând în minutul 84, cât şi la ultima fază a meciului. Acest rezultat a dus-o la patru puncte în urma CFR-ului.

FCSB a înscris zece goluri în ultimele patru deplasări oficiale, însă una dintre ele s-a jucat chiar pe Arena Naţională, cea cu Dinamo, iar celelalte trei în faţa unor echipe modeste: Botoşani, Gaz Metan şi Poli Timişoara.

Afla mai multe despre: olimpicofcsblazioeuropa leagueolimpicociro immobile