VIDEO | CSM Bucureşti - Esbjerg 21-25. Prima înfrângere pentru "tigroaice" în Liga Campionilor. Partidă slabă făcută de Neagu

Handbal

CSM Bucureşti a pierdut, 21-25, cu Esbjerg, marcând prima înfrângere în acest sezon din Liga Campionilor.

Dezamagire mare pentru CSM Bucuresti dupa ce a suferit prima înfrângere în Liga Campionilor. Eşbierg s-a impus, la capătul unei partide în care Neagu a fost pe teren din primul minut si a marcat 3 goluri. CSM a fost în spate pe tabelă aproape tot timpul. În prima repriză, când Eşbierg conducea cu 11-6, Adi Vasile a decis să ia al doilea time-out şi CSM a reuşit să marcheze de 5 ori fără să primească. La pauză, tigroaicele au fost conduse cu un singur gol, dar nu au început prea bine nici partea a doua. Mai mult, în ultimele zece minute centrul CSM-ului, Omoregie ((19:25)) a călcat gresit si a fost scoasă pe braţe.

CSM-ul a pierdut cu 21-25, dar a ramas pe prima poziţie cu 7 puncte, la egalitate cu Rostov, impotriva careia va juca in ultima etapă. Esbierg este pe trei, cu 6 puncte şi lupta din grupa principală se anunţă foarte strânsă.

VIDEO | CSM Bucureşti - Esbjerg 21-25

Min. 58: Crina Pintea transformă o aruncare de la 7 metri.

Min. 51: Grubisic face minuni în poartă. Imediat înscrie Lekic, după o secetă de câteva minute pe tabela de marcaj.

Min. 43: Omoregie înscrie, din nou, din propria jumătate în poarta goală, după o intervenţie formidabilă a lui Grubisic

Min. 41: Cristina Neagu îşi continuă meciul slab, pierde o minge şi Esbjerg înscrie pe contraatac.

Min. 38: Torstensson ratează de la 7 metri.

Min. 37: Frey înscrie de la 7 metri pentru Esbjerg.

Min. 35: Grbic reuşeşte să înscrie şi ea primul gol în acest meci. Este egalitate.

Min. 32: Lekic înscrie şi egalează la puţin timp de la reluarea partidei.

A început repriza secundă.

Min. 30: Cristina Neagu înscrie printre picioarele portăriţei de la Esbjerg, cu doar câteva secunde înainte de finalul primei reprize.

Min. 28: CSM Bucureşti înscrie cinci goluri la rând şi o egalează pe Esbjerg.

Min. 27: Torstensson înscrie din aruncare de la 7 metri.

Min. 24: În sfârşit, a înscris şi Lekic. Câteva secunde mai târziu a punctat şi Cvijic.

Min. 22: A venit rândul lui Lekic să rateze de la 7 metri.

Min. 19: Omoregie înscrie din propria jumătate în poarta lăsată goală de daneze.

Min. 18: Prima eliminare din partidă. Danielsson, de la Esbjerg, va sta două minute pe bară.

Min. 17: Adi Vasile a cerut primul time out al partidei, după ce danezele s-au desprins la trei goluri diferenţă.

Min. 15: Omoregie îşi continuă jocul bun şi înscrie din nou, de la distanţă.

Min. 14: Jorgensen, fostă jucătoare la CSM, a înscris după o acţiune fără cusur a danezelor.

Min. 10: Omoregie înscrie al doilea gol al ei după o pasă de la Cristina Neagu.

Min. 8: Cristina Neagu ratează de la 7 metri. Cea mai bună handbalistă a lumii a trimis în bară.

Min. 7: Esbjerg se putea duce la două goluri distanţă, dar Grubisic este atentă şi parează lovitura.

Min. 6: Cristina Neagu înscrie de la 7 metri cu o execuţie formidabilă, în vinclu.

Min. 4: Jucătoarele daneze înscriu pe contraatac prin Jacobsen.

Min. 1: Omoregie a înscris primul gol al meciului.

CSM Bucureşti vine după un egal în Liga Naţională, împotriva celor de la Corona Braşov, scor 30-30, în deplasare şi este doar pe locul 5 în clasament (19 puncte), în spatele celor de la Râmnicu Vâlcea (24 puncte), Corona Braşov (23 de puncte), Gloria Buzău (21 de puncte) şi CSM Baia Mare (20 de puncte).

Îngrijorător este faptul că, starul Cristina Neagu e ţinut să joacă cât mai mult din meciul cu Corona, iar problemele fizice i-au revenit. De data aceasta, Neagu a acuzat dureri la umărul operat în urmă cu câţiva ani. Aceasta a fost masată la ultimul antrenament, exprimând grimase vizibile din cauza durerilor.

Cristina, venind după un an de accidentare nu are ritmul şi nici nu poate să suporte un volum atât de mare de meciuri şi de minute jucate, aşa cum a fost înainte. Nu o să fie jucătoarea care va juca 60 de minute, pentru că ar fi o greşealîă din partea mea, dar o vom vedea în teren”, a spus Adi Vasile, antrenorul principal al celor de la CSM Bucureşti.

De partea cealaltă, Esbjerg are 12 victoriei din tot atâtea etape disputate în HTH Ligaen şi îşi demonstrează superioaritatea certă în faţa adversarelor Odense, Copenhaga sau Viborg.