VIDEO | CSM Bucureşti, victorie importantă pe teren propriu cu Ferencvaros! Cristina Neagu, cea mai bună marcatoare a meciului

Handbal

CSM Bucureşti a învins-o pe Ferencvaros, 27-24, într-o partidă din etapa a 8-a din Liga Campionilor la handbal feminin.

CSM a mai făcut un pas important pentru calificarea în sferturile Ligii Campionilor. A câştigat returul cu Ferencvaros, scor 27 la 24. A fost şi o revansă pentru vicecampiona României, care pierduse prima mansă din Ungaria la zece goluri diferenţă. Neagu a fost din nou cea mai bună marcatoare a CSM-ului, cu 8 goluri.
CSM a acumulat 9 puncte şi mai are de jucat încă două meciuri în grupele principale. Următorul va fi pe 1 martie, la Metz.
În urma acestei înfrângeri, Ferencvaros este eliminată matematic din lupta pentru sferturile Ligii Campionilor.

VIDEO | CSM Bucureşti - Ferencvaros 27-24

Min. 28: Neagu înscrie din nou de la şapte metri şi este plus doi pentru CSM pe tabelă.

Min. 23: Neagu este uimitoare. Pasă de geniu pentru Dragana Cvijic, care înscrie al 5-lea gol din acest meci.

Min. 20: Cadou pentru Ferencvaros. Perianu a trimis o nouă pasă greşit, iar unguroaicele s-au apropiat la două goluri.

Min. 11: Lovitură de la şapte pentru Ferencvaros, iar Perianu a fost eliminată două minute. Grubisic, cu o nouă paradă, a apărat lovitura.

Min. 9: Cristina Neagu transformă o nouă lovitură de la 7 metri şi a ajuns la cota şase în acest meci.

Min. 2: CRISTINA NEAGU! Cea mai bună jucătoare a planetei a marcat al 5-lea gol din această seară.

REZUMATUL PRIMEI REPRIZE

Min. 29: Cristina Neagu o duce pe CSM din nou la două goluri avantaj.

Min. 22: Dragana Cvijic înscrie pentru CSM şi îşi aduce echipa în avantaj după o perioadă mai lungă de timp.

Min. 18: Prima eliminare! Viktoria Lukacs de la Ferencvaros stă două minute pe bancă.

Min. 18: Prima lovitură de la 7 metri din acest meci. Cristina Neagu înscrie al treilea gol din această seară.

Min. 16: Grubisic este absolut fenomenală în poartă. Lekic readuce egalitatea pe tabelă.

Min. 13: Un nou contraatac puternic al lui Ferencvaros după ce Lekic a pierdut mingea, însă Grubisic a avut o paradă de zile mari.

Min. 8: Ferencvaros este prima oară la conducere. Neagu a încercat o pasă pe pivot, balonul a fost interceptat, iar unguroaicele au înscris pe contraatac.

Min. 5: CSM înscrie din nou. Lekic, aruncare în forţă de la 9 metri.

Min. 3: Înscrie şi Pintea, iar la următoarea fază Denisa Dedu face prima paradă a meciului.

Min. 1: Neagu aruncă şi înscrie primul gol al meciului.

"Tigroaicele" vor revanşa, după înfrângerea dureroasă suferită în tur, scor 23-33, când nimeni nu anticipa un asemenea deznodământ - cea mai dură înfrângere din istoria CSM-ului, în Liga Campionilor. Nu se întâmpla cu foarte mult timp în urmă, mai exact pe 25 ianuarie. Atunci, Hafra, Klivinyi, Schatzl şi Klujber au fost de neoprit. Poarta n-a mers, iar Cristina Neagu a părut singura în zi de inspiraţie.

• LIVE VIDEO | Liga Campionilor F: CSM Bucureşti - Ferencvaros, astăzi, de la ora 18:30, pe Telekom Sport 1

Un alt argumente care o plasează pe CSM Bucureşti în postura de favorită, în afara propriului teren, este clasamentul grupei, acolo unde un succes le-ar putea asigura, în mare măsură, calificarea în faza sferturilor de finală. CSM Bucureşti este pe locul 4, cu 7 puncte, în timp ce Ferencvaros este pe 6, cu 3 puncte.

Starul Cristina Neagu se simte bine, pregătită pentru o nouă reprezentaţie de gală. În etapa trecută, Neagu a marcat 14 goluri în confruntarea cu Kristiansand.

"Eu vreau să ne luăm revanşa pentru că în ianuarie echipăa noastră cred că a suferit cea mai severă înfrângere de când joacă în Liga Campionilor. E un meci revanşă dar şi un meci foarte important pentru că avem nevoie de puncte Fiecare meci e cca o finală şi-l tratăm ca atarepentru că avem nevoie de toate puncte", a declarat Cristina, înaintea confruntării cu Ferencvaros.

Afla mai multe despre: handbal