CSM Bucureşti, înfrângere la Metz în Liga Campionilor. Franţuzoaicele s-au impus cu scorul de 28-26 | VIDEO

Handbal

CSM Bucureşti a fost învinsă duminică, în deplasare, de formaţia franceză Metz, scor 28-26 (14-13), în penultimul meci din grupa principală I a Ligii Campionilor, însă va continua competiţia în sferturile de finală.

VIDEO | Liga Campionilor F: Metz - CSM Bucureşti 28-26

Repriza I

Repriza II

Principalele marcatoare ale partidei au fost Zaadi 6 goluri, pentru Metz, respectiv Lekici 5, Neagu 4, Grbici 4, pentru CSM Bucureşti.

CSM Bucureşti rămâne cu 9 puncte, pe locul 4, şi se califică în sferturile competiţiei şi datorită victoriei lui Rostov Don la Vipers, scor 32-29, eşec care scoate formaţia norvegiană din lupta pentru sferturi, având doar cinci puncte înaintea ultimei etape.

Mai sunt calificate în sferturi Metz, Rostov Don şi Team Esbjerg, de pe locurile 1-3.

Rezultatele anterioare ale CSM Bucureşti în grupa I: 23-33 şi 27-24 cu FTC Budapesta, 32-27 cu Metz şi 25-23 cu Vipers.

CSM Bucureşti va juca ultimul meci din grupa I pe terenpropriu, cu Vipers, în 7 martie.

În grupa preliminară B a competiţiei, CSM a obţinut rezultatele: 24-22 şi 21-25 cu Team Esbjerg, 23-23 şi 22-23 cu Rostov Don şi 35-19 şi 28-19 cu MKS Lublin.

În grupa principală II joacă şi campioana României, SCM Râmnicu Vâlcea, calificată şi ea în sferturile competiţiei.

Primele patru clasate din fiecare din cele două grupe principale se vor califica în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, cu meciuri tur-retur, încrucişat, programate între 3-5 şi 10-12 aprilie, pentru calificarea la Turneul Final Four. Acesta va avea loc la Budapesta, în 9-10 mai 2020, la Budapesta.

Deţinătoarea trofeului este campioana Ungariei, Gyor ETO.

22-18: "Tigroaicele", tot mai aproape de eşec

20-17: GOL CSM Bucureşti! Pintea, la primul gol.

20-16: Gol Metz.

19-16: Gol Metz.

18-16: GOL CSM Bucureşti! Omoregie reduce din handicap.

18-15: GOL CSM Bucureşti! A punctat Lekic.

18-14: Gol Metz.

17-14: Gol Metz.

16-14: GOL CSM Bucureşti! A marcat Lekic.

16-13: Gol Metz.

15-13: Gol Metz.

Final de repriză!

14-13: Gol Metz.

13-13: GOL CSM Bucureşti! Transformă de la 7 metri, Neagu.

13-12: Gol Metz.

12-12: GOL CSM Bucureşti! Grbic restabileşte egalitatea.

Time-out cerut de Metz, în minutul 27.

12-11: GOL CSM Bucureşti! A marcat Perianu.

12-10: GOL CSM Bucureşti! A punctat Omoregie.

12-9: GOL CSM Bucureşti! A marcat Neagu, de la 7 metri.

12-8: Gol Metz.

11-8: Gol Metz.

10-8: GOL CSM Bucureşti! Torpila lui Cristina Neagu.

10-7: GOL CSM Bucureşti! A marcat Grbic.

10-6: Gol Metz.

9-6: GOL CSM Bucureşti! A marcat Perianu.

Time-out cerut de CSM Bucureşti, minutul 15!

9-5: Gol Metz.

8-5: Gol Metz.

7-5: Gol Metz.

6-5: GOL CSM Bucureşti! Gol superb pentru Carmen Martin.

6-4: Gol Metz.

5-4: Gol Metz.

4-4: Gol Metz.

3-4: GOL CSM Bucureşti! A marcat Carmen Martin.

3-3: Gol Metz.

2-3: GOL CSM Bucureşti! A punctat Omoregie.

2-2: Gol Metz.

1-2: GOL CSM Bucureşti!

1-1: Gol Metz.

0-1: GOL CSM Bucureşti! Cristina Neagu înscrie primul gol al partidei.

Min. 1 A început partida.

CSM Bucureşti are o misiune foarte dificilă pe terenul formaţiei franceze Metz, care nu a mai pierdut în faţa propriilor suporteri, în Liga Campionilor, din primăvara anului 2017. Atunci, Metz ceda în faţa unguroaicelor de la Ferencvaros, scor 25-28.

Situaţia Grupei Principale 1 din care fac parte Metz şi CSM Bucureşti este una care avantajează gazdele. Metz este pe primul loc, deja calificată în sferturile de finală, însă are ambiţia, dar nu obligaţia, de a termina grupa pe primul loc, pentru a întâlni locul patru din Grupa Principală 2, ocupat în acest moment de SCM Râmnicu Vâlcea.

• LIVE VIDEO | Liga Campionilor F: Metz - CSM Bucureşti, duminică, ora 16, în direct pe Telekom Sport 3

În schimb, CSM Bucureşti mai are neapărat nevoie de o victorie în ultimele două runde pentru a merge în sferturi. Dacă nu câştigă cu Metz, trebuie să învingă acasă pe Kristiansand. Cu toate acestea, ar putea termina grupa pe locul patru, iar în cale i-ar putea ieşi Gyor, ocupanta locului 1 din Grupa Principală 2, ceea ce nu este tocmai convenabil.

Ideal pentru "tigroaice" ar fi să câştige ambele meciuri rămase, cu Metz şi Kristiansand, şi să evite locul trei al grupei. În tur, la Bucureşti, CSM a învins pe Metz cu 32-27, într-o partidă în care Cristina Neagu a marcat de 14 ori!

Afla mai multe despre: handbal