VIDEO | SCM Râmnicu Vâlcea a făcut instrucţie cu Savehof şi s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor

Handbal

Campioana României, SCM Râmnicu Vâlcea a învins-o fără drept de apel pe Savehof, în penultima etapă a Grupele Principale ale Ligii Campionilor, scor 28-20, şi s-a calificat în sferturile de finală ale competiţiei.

Campioana en-titre a României la handbal feminin, SCM Râmnicu Vâlcea, s-a calificat sâmbătă, pe teren propriu, în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după ce a învins formaţia suedeză IK Savehof, scor 28-20 (16-10), în penultima partidă din grupa principală II.

Principalele marcatoare ale meciului au fost Gonzalez 7 goluri, Liscevici 6, pentru SCM, respectiv Lagerbon 5, pentru IK Savehof.

În urma rezultatului, campioana României adună 7 puncte (locul 4), iar IK Savehof rămâne cu 2, pe ultimul loc.

Sâmbătă se mai joacă, în aceeaşi etapă, Brest (13 puncte) – Krim (3), iar duminică, Buducnost (10) – Gyor (15).

Rezultatele anterioare ale campioanei României în grupa II: 31-16 şi 28-28 cu Krim Ljubljana, 23-17 cu IK Savehof şi 20-29 cu Gyor.

Campioana României va mai juca, în 7 martie, în deplasare, cu Gyor.

În grupa preliminară C a competiţiei, SCM Râmnicu Vâlcea a obţinut rezultatele: 34-17 şi 28-31 cu SG BBM Bietigheim, 24-37 şi 23-26 cu Brest, 19-23 şi 20-21 cu Buducnost.

În grupa principală I joacă şi formaţia CSM Bucureşti.

Primele patru clasate din fiecare din cele două grupe principale se vor califica în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, cu meciuri tur-retur, programate între 3-5 şi 10-12 aprilie, pentru calificarea la Turneul Final Four. Acesta va avea loc la Budapesta, în 9-10 mai 2020, la Budapesta.

Deţinătoarea trofeului este campioana Ungariei, Gyor ETO.

LIVE | Vâlcea - Savehof 28-20 (16-10)

Final de meci şi calificare pentru SCM Râmnicu Vâlcea!

Min. 41: Time-out cerut de Florentin Pera!

Min. 40: Început echilibrat de repriză secundă. Vâlcea deţine controlul partidei şi păstrează pe tabelă o diferenţă liniştitoare.

Pauză la Vâlcea!

16-10: Elghaoui marchează spectaculos, la ultima fază a primei reprize!

Minutul 29, time-out solicitat de Florentin Pera!

11-7: Mireya Gonzalez punctează frumos, iar diferenţa ajunge pentru a doua oară la patru goluri, în sala "Traian".

7-5: Elghaoui marchează un gol frumos, iar SCM Râmnicu Vâlcea se distanţează pentru prima dată la două goluri.

SCM Rm. Vâlcea e în faţa penultimului meci din grupele principale ale Ligii Campionilor la handbal feminin, iar succesul împotriva lui Savehof ar aduce calificarea în sferturile de finală. Echipa lui Florentin Pera se clasează pe locul patru în clasament, cu cinci puncte, în timp ce Gyor e lider (15 puncte), Brest pe locul doi (13), iar Buducnost pe locul trei (10 puncte).

Vâlcea va juca ultima etapă la Gyor, în Ungaria, dar campioana vrea să meargă pe terenul campioanei Europei pentru un meci fără miză.

LIVE VIDEO | SCM Rm. Vâlcea - Savehof, sâmbătă, ora 15:00, pe Telekom Sport 3 şi telekomsport.ro

Etapa trecută, Campioana României la handbal feminin, SCM Râmnicu Vâlcea, a remizat pe terenul celor de la Krim Ljubljana din Slovenia, scor 28-28 (12-13) într-un meci din etapa a 8-a din Liga Campionilor, Grupa Principală 2. În turul cu Savehof, elevele lui Florentin Pera a câştigat cu 23-17 pe terenul suedezelor, la începutul lunii februarie.

Afla mai multe despre: scm rm valceasavehofliga campionilor