VIDEO | Liga Campionilor, CSM Bucureşti - Rostov, 31-30. O victorie spectaculoasă, dar amarăgalerie foto

Handbal

Echipa de handbal feminin CSM Bucureşti a încheiat, duminică, participarea la Turneul Final Four al Ligii Campionilor de la Budapesta cu medalia de bronz, după ce a învins în finala mică formaţia rusă Rostov-Don, cu scorul de 31-30 (19-14).

LIVE CSM Bucureşti - Rostov 31-30

În semifinale, CSM Bucureşti a fost învinsă, sâmbătă, de Gyor ETO, deţinătoarea trofeului, cu scorul de 26-20 (12-10), iar Rostov-Don a pierdut cu HC Vardar, cu 19-25 (7-10).

Astfel, în urma finalei mici, CSM Bucureşti încheie cu medalia de bronz, iar Rostov-Don pe locul 4, în timp ce pentru trofeu vor lupta, exact ca în 2017, Gyor ETO şi HC Vardar (ora 19.00).

CSM Bucureşti s-a calificat Turneul Final Four al Ligii Campionilor, după ce a eliminat formaţia franceză Metz Handball, cu 34-21 şi 20-27. Gyor a trecut de Buducnost, cu 30-28 şi 26-20, HC Vardar a eliminat pe FC Midtjylland, cu 32-25 şi 24-23, iar Rostov-Don a trecut de FTC Budapesta, cu 32-22 şi 31-29.

CSM Bucureşti s-a calificat în sferturile de finală de pe locul 3 în grupa principală I, după următoarele rezultate: 28-22 şi 24-28 cu Gyor, 31-26 şi 29-24 cu FC Midtjylland, 22-22 şi 24-25 cu Rostov-Don.

Obiectivul campioanei României în actuala stagiune a fost calificarea la Turneul Final Four al Ligii Campionilor, la care a mai participat de două ori consecutiv.

În 2016, CSM Bucureşti a cucerit trofeul, iar anul trecut a încheiat cu medaliile de bronz. Trei participări consecutive în F4 a înregistrat CSM Bucureşti.

În 2017, Liga Campionilor a fost câştigată de campioana Ungariei, Gyor ETO.

FINAL

min. 60: TIME-OUT CSM Bucureşti!

min. 51: Neagu, Neagu, Neagu. Cristina Neagu îşi arată clasa. Cea mai bună jucătoare a lumii o angajează excelent pe Iulia Curea, venită pe poziţie de al doilea pivot, iar aceasta izbuteşte să trimită mingea în plasa porţii rusoaicelor.

min. 49: Cristina Neagu revine în teren şi marchează un gol spectaculos!

min. 48: TIME-OUT CSM Bucureşti!

min. 47: Rostov restabileşte egalitatea! 25-25

min. 43: TIME-OUT Rostov!

min. 42: Jorgensen nu vrea să plece de la CSM Bucureşti fără medalie. Efort lăudabil depus de handbalista daneză.

min. 39: Frafjord marchează primul său gol de la acest Final Four.

min. 36: Jorgensen face un meci foarte bun! Daneza marchează din nou din marginea careului de 9 metri.

min 32: Gol marcat de Bella Gullden!

min. 31: Start în repriza secundă! Rostov-Don a avut lovitura de start. Rusoicele marchează la primul atac.

UPDATE | Antrenorul Franţei şi cel al Norvegiei asistă la meciul pe care CSM Bucureşti îl dispută în faţa celor de la Rostov, în finala mică a Ligii Campionilor.

PAUZĂ (19-14)

min. 30: Borshchenko execută perfect o lovitură de la 7 metri!

min. 28: Iulia Curea marhează din nou!

min. 26: TIME-OUT CSM Bucureşti!

min. 22: Cristina Neagu se înalţă şi trimite o ”torpilă”, care ”perforează” poarta apărată de Pessoa.

min. 18: Handbalistele bucureştene înscriu din toate unghiurile! Gol marcat de Iulia Curea din extremă.

min. 17: Cristina Neagu reuşeşte un gol de toată frumuseţea, din marginea carului de 9 metri.

min. 13: Iulia Curea marchează după o perioadă de ”secetă”.

min. 11: Cristina Neagu a fost trimisă în teren.

min. 9: Româncele sunt dezlănţuite. Fază de poveste realizată de Gullden, Jorgesen şi Udriştoiu!

min. 7: Gol superb marcat de Jorgensen!

min. 5: Două intervenţii ale fostei jucătoare a CSMB - Mayssa Pessoa.

min. 1 - A început partida! CSM Bucureşti a avut lovitura de start.

În prima semifinală a zilei, CSM Bucureşti a cedat în faţa deţinătoarei trofeului, Gyor ETO, cu 20-26 (10-12), iar în cea de-a doua, HC Vardar a învins pe Rostov-Don, scor 25-19 (10-7). A doua semifinală a fost condusă de cuplul tricolor Diana Florescu – Anamaria Stoia.

Astfel, duminică, de la ora 16.15, în finala mică se vor duela învinsele din semifinale, CSM Bucureşti şi Rostov-Don, iar pentru câştigarea trofeului vor lupta Gyor ETO şi HC Vardar.

Cu 107 goluri marcate în total după semifinala de sâmbătă, Cristina Neagu este pe primul loc în topul golgeterilor Ligii Campionilor şi mai poate adăuga reuşite în finala mică de duminică.

CITEŞTE ŞI:

În 2016, CSM Bucureşti a cucerit trofeul, iar anul trecut a încheiat cu medaliile de bronz, aflându-se acum la a treia participare consecutivă la Turneul Final Four.

Afla mai multe despre: csmliga campionilorhandbal