VIDEO Atletico Madrid câştigă cu Osasuna de la 0-1 şi face un pas uriaş spre titlu! Real Madrid, victorie la Bilbao. Barca învinsă acasă de Celta Vigo. Trofeul se dă în ultima etapă!

La Liga

Atletico Madrid a revenit de la 0-1 cu Osasuna şi a făcut un pas uriaş spre titlu. Un titlu pe care îl poate câştiga etapa viitoare la Valladolid. Real Madrid a câştigat la Bilbao, iar Barca a pierdut acasă cu Celta Vigo

Atletico Madrid şi Real Madrid, primele două clasate în LaLiga, au obţinut victorii în partidele disputate, duminică, în etapa a XXXVII-a, penultima a campionatului Spaniei. Echipa lui Simeone a revenit de la 0-1 şi a marcat de două ori în ultimele zece minute, într-un final absolut nebun de meci. Real Madrid a câştigat la Bilbao după ce Nacho a marcat singurul gol al partidei. Titlul se va decide în ultima etapă, înaintea căreia Atletico are 83 de puncte şi Real Madrid are 81.

Barcelona şi-a luat oficial adio de la primele două locuri. A pierdut acasă cu Celta Vigo, deşi a condus cu reuşita lui Messi de la mijlocul primei reprize. Santi Mina a fost eroul galicienilor. A restabilit egalitatea înainte de intrarea la cabine şi a marcat apoi golul victoriei în minutul 89.

De eşecul Barcelonei putea profita Sevilla, care avea şansa de a urca pe podium în cazul unei victorii cu Villarreal. Andaluzii au avut însă de îndurat o adevărată umilinţă pe Estadio de la Ceramica. Submarinul galben s-a impus cu 4 la 0 şi şi-a asigurat matematic locul de cupe europene.

Valladolid e din ce în ce mai aproape de retrogradare, după ce a pierdut pe terenul lui Real Sociedad. Castilienii au cedat cu 1 la 4 şi au rămas penultimii în La Liga. Echipa lui Ronaldo mai are însă o şansă şi îi poate da  şi o mână de ajutor Realului în lupta pentru titlu. Trebuie să o învingă pe Atletico în ultima rundă .

Bilbao - Real Madrid 0-1 (Nacho 68)

Bilbao: Simon - De Marcos, Alvarez, Martinez, Balenziaga - Berenguer, Garcia, Vencedor, Morcillo - Williams, Sancet
Real Madrid: Courtois - Odriozola, Militao, Nacho, Gutierrez - Valverde, Casemiro, Modric - Rodrygo, Benzema, Vinicius

68 - Nacho

Barcelona - Celta Vigo 1-2 (Messi 28 / Mina 39, 89)

Barca: ter Stegen - Araujo, Pique, Lenglet - Busquets - Dembele, Ilaix Moriba, Pedri, Alba - Griezmann, Messi
Celta: Villar - Vazquez, Aidoo, Araujo, Caricol - Beltran - Mendez, Suarez, Nolito - Mina, Aspas

39 - Gol Mina

28 - Gol Messi

Atletico Madrid - Osasuna 2-1 (Lodi 83, Suarez 89 / Budimir 76)

Atletico: Oblak - Trippier, Savic, Felipe, Hermoso - Llorente, Koke, Saul, Carrasco - Correa, Suarez
Osasuna: Herrera - Ramalho, Garcia, Garcia, Curz - Barja, Moncayola, Brasanac, Jony - Garcia - Budimir

89 - Luis Suarez

75 - Budimir

Celelalte meciuri:

Cadiz – Elche 1-3

Au marcat: Mari ’15 (penalti) / Milla ’58, Gonzalez ’64, Fidel ‘88

Deportivo Alaves – Granada 4-2

Au marcat: Pons ‘8, Lejeune ’21, Joselu ’66, Rioja ’72 / Molina ’31, Puertas ‘63

Getafe – Levante 2-1

Au marcat: Alena ’13, Kubo ’84 / Melero ‘30

În minutul 90+1, de la gazde a fost eliminat Timor.

Betis – Huesca 1-0

A marcat: Iglesias ’57 (penalti)

În minutul 90+4, de la oaspeţi a fost eliminat Escriche.

Real Sociedad – Real Valladolid 4-1

Au marcat: Isak ‘6, ’16, Silva ’28, Januzaj ’35 (penalti) / Andre ‘82

Valencia – Eibar 4-1

Au marcat: Guedes ‘3, ’49, Soler ’19, Arbilla ’30 (autogol) / Gil ‘38

Villarreal – FC Sevilla 4-0

Au marcat: Bacca ’34, ’47, ’79, Moreno ‘66

În minutul 53, de la oaspeţi a fost eliminat Carlos.

Real Madrid joacă la Bilbao, iar Barcelona primeşte acasă vizita formaţiei Celta Vigo. Singura care depinde însă de rezultatele ei este Atletico Madrid, formaţie care joacă pe teren propriu cu Osasuna. Elevii lui Simeone sunt la 180 de minute de titlu şi au nevoie de două victorii în meciurile cu Osasuna Pamplona şi Real Valladolid.

Atletico este lider cu 80 de puncte, în timp ce Real Madrid este a doua, cu 78 de puncte. Barcelona are 76 de puncte şi ocupă locul trei. Pe patru se află FC Sevilla, care acumulează după 36 de meciuri, 74 de puncte.

Afla mai multe despre: la ligaprimera divisionreal madridbarcelonaatletico madrid