VIDEO | Manchester City - Borussia Moenchengladbach 2-0. "Cetăţenii" obţin o calificare lejeră în sferturile Ligii Campionilor

Manchester City a câştigat cu 2-0 împotriva Borussiei Moenchengladbach şi s-a calificat în sferturile Ligii Campionilor după ce a trecut 4-0 la general de nemţi.

Manchester City - Borussia Monchengladbach 2-0 (De Bruyne 12', Gundogan 18')

Echipe de start:

Manchester City: Ederson - Walker, Diar, Laporte, Cancelo - Gundogan, Rodri, De Bruyne - Mahrez, B. Silva, Foden

Gladbach: Sommer - Lainer, Elvedi, Ginter, Bensebaini - Zakaria, Neuhaus - Hofmann, Stindl, Embolo - Thuram

Min. 90+4 - Final de meci. Manchester City se califică în sferturile de finală ale Ligii Campionilor.

Min. 77 - Ocazie Gladbach! Şut puternic de la 18 metri, pe lângă poarta lui Ederson.

Min. 57 - Ocazie Gladbach! Bensebaini trage din întoarcere, din 4 metri, dar pe lângă poarta lui Ederson.

Min. 48 - Ocazie Manchester City. Mahrez trage slab, pe lângă poartă, după o lansare excelentă a lui Gundogan!

Min. 46 - A început repriza a doua.

Min. 45 S-a terminat prima repriză.

Min. 35 Lovitura liberă a lui De Bruyne.

Min. 32 Şut periculos dat de Thuram.

Min. 27 Ocazie de gol a lui Gundogan.

Min. 18 GOOOOOL Manchester City. Gundogan face 2-0.

Min. 12 GOOOOL Manchester City. Kevin De Bruyne deschide scorul.

Min. 9 Şut periculos al lui Embolo.

Min. 7 Ocazie mare pentru City. Foden aproape de gol.

Min. 1 A început meciul!

Manchester City revine în Champions League cu o formă şi un moral foarte bun. "Cetăţenii" au 4 victorii în ultimele 5 partide şi doar o înfrângere cu 0-2 în faţa rivalilor de la Manchester United. Pep Guardiola este pregătit să o ducă pe City până în finala Champions League de anul acesta, iar în drumul ei mai trebuie să obţină un rezultat pozitiv în faţa germanilor. Man City este liderul în Premier League cu 71 de puncte după 30 de etape şi este la 14 puncte de locul doi, care este ocupat de echipa de pe Old Trafford.

Borussia Monchengladbach nu a avut un parcurs prea bun până acum, iar în ultimele 5 meciuri a avut doar înfrângeri. Germanii speră totuşi că mai pot realiza ceva în partida contra englezilor, care este pe un teren neutru. Gladbach este pe locul 10 în Bundesliga şi are 33 de puncte după 25 de partide.

Afla mai multe despre: manchester cityborussia monchengladbachchampions leaguepep guardiola