VIDEO | Manchester City - Manchester United 3-1. Prinde-i dacă poţi!

Manchester City a câştigat derby-ul oraşului în faţa lui Manchester United, scor 3-1. David Silva, Aguero şi Gundogan au marcat golurile formaţiei lui Guardiola, Martial a înscris pentru oaspeţi.

City nu a avut probleme foarte mari cu United. Trupa lui Mourinho nu a dat emoţii ”cetăţenilor” decât la 2-1, însă nici măcar atunci, ”diavolii” nu şi-au creat ocazii periculoase la poarta lui Ederson. City a marcat în primul sfert de oră prin David Silva, apoi în repriza a doua, imediat după pauză, Aguero a făcut 2-0. A fost al 9-lea gol marcat în derby-ul oraşului Manchester de către argentinian, care devine astfel fotbalistul străin cu cele mai multe goluri marcate în istoria City-United. El îl devansează pe francezul Eric Cantona, fotbalist care punctase de 8 ori.

United a revenit în meci datorită lui Lukaku, acesta obţinând lovitura de la 11 metri, transformată în gol de Martial. Fără puterea de a-şi presa adversarul, United a primit pe final şi golul trei, la o nouă eroare defensivă. Gundogan a rămas singur cu De Gea şi a închis partida.

Trupa lui Guardiola are 32 de puncte şi ocupă primul loc în clasament. Are cel mai bun atac şi cea mai bună apărare din campionat. United e pe 8 la 12 puncte distanţă de marea sa rivală.

LIVE Manchester City - Manchester United 3-1 (D. Silva 11, Aguero 47, Gundogan 86/Martial 57-pen)

Echipele de start

Man City: Ederson - Walker, Stones, Laporte, Mendy - D. Silva, Fernandinho, B. Silva - Sterling, Aguero, Mahrez

Man Utd: De Gea - Young, Smalling, Lindelof, Shaw - Herrera, Matic, Fellaini - Lingard, Rashford, Martial

Final : 3-1 pentru Manchester City

Min 86: Goool Manchester City! Gundogan închide cu gol o acţiune colectivă care l-a lăsat practic singur, nemarcat, în careu.

Min 80: City construieşte frumos, mingea ajunge la Gundogan, dar şutul acestuia din poziţie favorabilă este defectuos

O oră din derby-ul oraşului Manchester. Gazdele conduc cu scorul de 2-1 şi conduc şi la nivel de statistică. Formaţia lui Guardiola are 5-1 la cornere, o posesie de 66%, 6 şuturi la poartă şi 460 de pase, faţă de doar 230 ale oaspeţilor.

Min 66: Şut bun al lui Fernandinho de la peste 20 de metri, reţinut fără probleme de David de Gea

Min 57: Goooooool Manchester United! Martial transformă lovitura de la 11 metri

Min 56: Mourinho îl trimite în teren pe Lukaku. La prima acţiune importantă, belgianul obţine un penalty

Min 54: Sterling scapă singur, este ajuns din urmă de Smalling, încearcă să-l dribleze, dar este blocat în ultima clipă. City nu obţine nici măcar cornerul

Min 47: Goooool Manchester City! Kun Aguero marchează al doilea gol al meciului, după o acţiune care a făcut praf defensiva lui United. Mahrez a dat pasa decisivă

Min 46: A început repriza a doua!

Pauză pe Ettihad. City conduce cu 1-0 prin golul lui David Silva. A fost de altfel singurul şut pe spaţiul porţii din primele 45 de minute. Formaţia lui Guardiola are posesie 69%, dar nu l-a pus în pericol serios pe De Gea.

► Ionuţ Lupescu a mers la Manchester pentru a urmări derby-ul dintre City şi United. Fostul mare mijlocaş român a stat în lojă chiar lângă Alex Ferguson, cei doi fiind foarte buni prieteni din perioada în care Lupescu era directorul Comisiei Tehnice din cadrul UEFA. Detalii video AICI

United a crescut în joc în ultimele minute. City a redus în acelaşi timp turaţia motoarelor. Formaţia lui Mourinho nu reuşeşte totuşi să desfacă excelenta organizare a gazdelor

În ultimii 7 ani de când îl ”vizitează” pe Guardiola, Mourinho nu pierde. Ultima înfrângere datează din 2011. La ultimele patru întâlniri directe au fost 2 victorii şi 2 remize pentru portughez

Min 25: Man United are o primă şansă de gol. Chris Smalling reia cu capul din apropiere, peste poarta lui Ederson

United începe să iasă uşor uşor din defensivă. Posesia autoritară a băieţilor lui Guardiola din primele 15 minute scade. Trupa lui Mourinho nu este însă periculoasă pentru poarta lui Ederson

► 80% posesie pentru Manchester City după primul sfert de oră. ”Cetăţenii” au schimbat 121 de pase, fotbaliştii lui Mourinho doar 24.

► Fanii lui City cântă ”Champeoneees, champeoneees”

Min 11: Gooool Manchester City! David Silva deschide scorul pentru City

Min 2: Bernardo Silva este primul care caută poarta lui De Gea. Şutul său trece puţin pe lângă poartă

Min 1: Start în derby-ul oraşului Manchester!

Afla mai multe despre: unitedcitytelekom