VIDEO | Slavia lui Stanciu a pierdut dramatic calificarea în Danemarca. Salzburg şi Krasnodar s-au calificat, de asemenea. Toate echipele calificate în grupele UCL + golurile de miercuri

UEFA Champions League şi-a stabilit miercuri ultimele echipe calificate în grupe. Midtjylland, FC Krasnodar şi FC Salzburg sunt ultimele echipe calificate în grupe.

Tragerea la sorţi pentru grupele UEFA Champions League va avea loc vineri, de la ora 14:00, în direct la Telekom Sport 1. Toate echipele calificate în faza grupelor:

Urna 1: Bayern, Sevilla, Real Madrid, Liverpool, Juventus, PSG, Zenit, FC Porto

Urna 2: Barcelona, Atletico Madrid, Manchester City, Manchester United, Şahtior Doneţk, Borussia Dortmund, Chelsea, Ajax

Urna 3: Dinamo Kiev, FC Salzburg, RB Leipzig, Inter Milano, Olympiacos, Lazio, FC Krasnodar, Atalanta

Urna 4: Lokomotiv Moscova, Marseille, Club Brugge, Borussia Monchengladbach, Istanbul BB, Midtjylland, Rennes, Ferencvaros

Rezumatele meciurilor disputate miercuri

VIDEO | Midtjylland - Slavia Praga 4-1

Stanciu şi Slavia Praga au ratat dramatic accederea în cgrupe, după ce au condus cu 1-0 în Danemarca. Olayinka a deschis scorul după numai trei minute din centrarea lui Stanciu. Cehii au făcut pasul în spate şi au fost pedepsiţi după pauză. Sory Kaba a restabilit egalitatea pentru Midtjylland după eroarea portarului Kolar. Şi la 1-1, tot Slavia era calificată, însă echipa lui Stanciu a primit lovitura de graţie cu zece minute înainte de final. Midtjylland a primit penalty, Kaba a ratat în primă fază, dar arbitrul a dictat repetarea loviturii pentru că portarul a ieşit prea devreme de pe linia porţii. Scholz şi-a asumat responsabilitatea a doua oară şi nu a mai ratat. În final, Midtjylland s-a descătuşat şi a mai marcat de două ori în decurs de două minute. Onyeka şi Dreyer au înscris pentru Midtjylland - Slavia 4 la 1, iar nordicii s-au calificat în premieră în grupele Ligii Campionilor.

• Midtjylland: Hansen - Andersson, Sviatchenko, Scholz, Paulinho - Evander, Onyeka, Cajuste - Sisto, Kaba, Mabil
  • Slavia Praga: Kolar - Coufal, Kudela, Hovorka, Boril - Holes - Olayinka, Stanciu, Sevcik, Provod - Masopust

Min. 90+3: GOL Midtjylland! Danezii s-au dezlănţuit, a marcat şi Dreyer.

Min. 88: GOL Midtjylland! Onyeka marchează şi totul s-a terminat pentru Slavia.

Min. 83: GOL Midtjylland! Penalty-ul s-a repetat, iar Scholz a marcat.

Min. 80: Midtjylland are penalty, dar Kaba ratează. Mai bine spus, Kolar apără şi la acest scor Slavia se califică în grupe.

Min. 68: Stanciu este primul schimbat la oaspeţi. Traore intră în locul lui.

Min. 66: GOL Midtjylland! Kaba înscrie cu o lovitură de cap. Kolar a ieşit greşit pe centrare.

Min. 48: Ocazie Slavia! Stanciu i-a pasat excelent lui Boril, dar căpitanul cehilor a trimis peste poartă.

Min 13. Gazdele solicită lovitură de la 11 metri

Min 3. GOOOL Slavia! Corner executat de Stanciu, portarul gazdelor greşeşte iar Olayinka a deschis scorul.

VIDEO | Salzburg - Maccabi Tel Aviv 3-1

Salzburg a avut poate cele mai mici emoţii pentru calificare. După 2-1 în meciul tur de la Tel Aviv, austriecii au început excelent şi pe teren propriu. Daka a deschis scorul. Maccabi a revenit însă imediat în meci. Karzev a restabilit egalitatea pentru campioana Israelului. La cabine, tot Salzburg a intrat în avantaj. Maghiarul Szoboszlai a înscris din penalti în al patrulea minut de prelungiri şi i-a scăpat pe austrieci de emoţii. Scorul final, 3-1 pentru Salzburg, l-a stabilit acelaşi Daka, iar campioana Austriei va juca pentru al doilea an la rând în grupele Champions League.

ECHIPELE DE START

• Salzburg: Stankovic - Vallci, Andre Ramalho, Wober, Ulmer - Okugawa, Mwepu, Camara, Szoboszlai - Daka, Koita
  • Maccabi: Daniel - Bitton, Yeini, Tibi - Kandil, Karzev, Golasa, Baltaksa - Biton, Haim Almog, Shechter

Min. 68: GOL Salzburg! Daka realizează "dubla".

Min. 45+4: GOL Salzburg! Szoboszlai a înscris şi austriecii intră la vestiare cu şanse mari de calificare.

Min. 30: GOL Maccabi! Karzev a egalat.

Min. 16: GOL Salzburg! Daka a deschis scorul pentru gazde.

VIDEO | PAOK - FC Krasnodar 1-2

Un meci nebun s-a jucat şi la Salonic, unde PAOK avea de recuperat un gol în disputa cu Krasnodar. Grecii s-au aruncat în atac din primul minut, însă golul l-au dat în proprie poartă. Autogolul lui Michailidis a dus scorul la general la 3-1. PAOK a dat impresia că poate relansa lupta pentru calificare, când El Kaddouri a marcat pentru 1-1, dar speranţele grecilor au fost de scurtă durată. Cabella a punctat pentru Krasnodar după numai 50 de secunde şi a stabilit scorul final, 1-2.

• PAOK: Zivkovic - Crespo, Ingason, Varela, Michailidis - Zivkovic, Schwab, El Kaddouri, Giannoulis - Pelkas, Tzolis
  • Krasnodar: Safonov - Petrov, Martynovich, da Silva, Ramirez - Utkin, Gazinskiy, Vilhena - Claesson, Berg, Cabella

Min. 78: GOL Krasnodar! Egalitatea a fost păstrată doar câteva secunde, Cabella îşi readuce echipa în avantaj.

Min. 77: GOL PAOK! El Kaddouri restabileşte egalitatea.

Min. 73: GOL Krasnodar! Michailidis îşi trimite mingea în proprie poartă.

Afla mai multe despre: nicolae stanciu