VIDEO | Barcelona, victorie pe terenul lui Juventus! Mircea Lucescu a fost egalat după ce a condus cu 2-0! Manchester United şi Chelsea au făcut spectacol şi au marcat 9 goluri

Telekom Sport a oferit telespectatorilor săi o nouă seară spectaculoasă, cu goluri multe şi faze una şi una, din cea mai importantă competiţie inter cluburi. Rezultatele şi rezumatele meciurilor disputate miercuri seara, le găseşti mai jos. Dinamo Kiev, echipă antrenată de Mircea Lucescu, a încheiat la egalitate, scor 2-2, meciul susţinut, miercuri, în deplasare, cu Ferencvaros, după ce a condus cu 2-0. Tot miercuri, în etapa a doua a grupelor Ligii Campionilor, FC Barcelona a învins Juventus, scor 2-0. Torinezii au avut trei goluri anulate prin Alvaro Morata, toate pentru motiv de ofsaid.

Juventus - Barcelona 0-2
Fără Cristiano, Juventus a pierdut derby-ul cu Barcelona, iar înlocuitorul portughezului, Alvaro Morata, a bifat un record incredibil. Spaniolul a înscris de trei ori în poarta catalanilor, dar toate cele trei reuşite i-au fost anulate, cu ajutorul sistemului VAR, pentru ofsaid. Barca a deschis scorul la Torino după un şut al lui Dembele şi o deviere a lui Chiesa. Griezmann a ratat două şanse mari de 2-0, câte una pe repriză. Până la urmă, acest scor a apărut pe tabelă, după ce Dembele a scos un penalty în final, iar Messi a transformat şi a mai bifat un record, 16 sezoane consecutive de Champions League în care a înscris.

Ferencvaros - Dinamo Kiev 2-2
Mircea Lucescu a scăpat printre degete o victorie după cinci ani în Liga Campionilor. Dinamo Kiev a condus cu 2-0 la pauză la Budapesta. Tsigankov a deschis scorul dintr-un penalty făcut de Karatin, un fost jucător al ucrainenilor. De Pena a dublat avantajul lui Dinamo cu câteva minute înainte de pauză. Tokmac a readus-o în joc pe Ferencvaros. Finalul a fost dramatic. Căpitanul Sidorciuk a fost eliminat cu zece minute înainte de final. Abia intrat, Tudor Băluţă l-a scos din ofsaid pe Boli în minutul 90, iar Ferencvaros - Dinamo Kiev s-a terminat 2-2.

Manchester United - RB Leipzig 5-0
Manchester United a câştigat clar meciul cu Leipzig, semifinalista de anul trecut din Liga Campionilor. Greenwood a deschis scorul pentru englezi la mijlocul primei reprize, reuşită validată după consultarea VAR. În ultimul sfert de oră, United s-a dezlănţuit. Rashford a dus scorul la 2-0 din pasa lui Bruno Fernandes. Două minute mai târziu, tânărul internaţional englez a mai înscris o dată. Martial a punctat pentru 4-0 din penalty. Rashford a marcat în prelungiri primul său hat-trick din carieră, iar Manchester este lider în grupă, cu maximum de puncte după primele două etape.

Borussia Dortmund - Zenit 2-0
Borussia Dortmund a obţinut primele sale puncte în acest sezon de Champions League, dar nu a avut un meci uşor cu Zenit. Golurile au venit în ultimul sfert de oră. Sancho a punctat din penalty. Haaland a închis tabela în prelungiri, iar Dortmund are trei puncte, în spatele lui Lazio şi Bruges, care au câte patru.

Club Brugge - Lazio 1-1
Lazio a mers în Belgia fără zece jucători, cinci pzotivi şi cinci accidentaţi, dar a scos un punct cu Brugge. Correa a înscris cu un şut superb, după un sfert de oră. Gazdele au marcat din penalty, înainte de pauză, autor Vanaken.

Sevilla - Rennes 1-0
Sevilla s-a impus doar cu 1-0 în meciul de acasă cu Rennes, dar a fost un festival de ratări la poarta francezilor. Munir a dat startul după doar şase minute, cu o bară. La pauză s-a intrat cu 0-0, după ce oaspeţii au scos de pe linia porţii o nouă şansă imensă pentru andaluzi. Sevilla a înscris golul victoriei prin Luuk de Jong în partea a doua, iar spaniolii sunt pe poziţia a doua, la egalitate de puncte cu liderul Chelsea.

Başakşekir - PSG 0-2
Paris Saint Germain a obţinut primele puncte în această ediţie de UEFA Champions League, însă bucuria victoriei nu a fost deplină la Istanbul. Neymar a părăsit terenul accidentat, după doar 25 de minute de la startul întâlnirii. După o dublă la debutul la PSG în weekend, Moise Kean a recidivat pe terenul lui Başakşehir. Servit de Mbappe, italianul a înscris de două ori în poarta turcilor şi i-a adus victoria vicecampioanei Europei. Între cele două reuşite, Turuc a avut cea mai mare şansă a lui Başakşehir, dar Navas a salvat.

Krasnodar - Chelsea 0-4
La primul meci din istoria Champions League jucat la Krasnodar, Chelsea a câştigat clar, dar succesul a devenit categoric abia în final. Jorginho a ratat un penalty dictat pentru londonezi după un sfert de oră de joc. La pauză a fost 1-0 pentru Chelsea, după reuşita lui Hudson Odoi. Gazinskia avut şansa egalării în partea a doua, dar a lovit bara. Cu un sfert de oră înainte de final, englezii au mai primit un penalty, iar Werner a fost necruţător. Ruşii au căzut şi au mai încasat două goluri. Ziech a înscris pentru prima dată în tricoul lui Chelsea. În ultimul minut a punctat şi Pulisic, iar Lampard bifează prima victorie din cariera de antrenor în UEFA Champions League.

LIVE VIDEO | Juventus - Barcelona 0-2, Telekom Sport 1

• Juventus: Szczesny - Demiral, Bonucci, Danilo - Cuadrado, Bentancur, Rabiot, Kulusevski - Chiesa, Morata, Dybala
  • Barcelona: Neto - Sergi Roberto, Araujo, Lenglet, Jordi Alba - Pjanic, de Jong - Griezmann, Pedri, Dembele - Messi

Min 91. Gol Barcelona! Penalty pentru echipa lui Koeman, iar Messi îşi face datoria.

Min 58. Juventus marchează, dar reuşita este anulată, din nou, pentru offside. Al treilea gol anulat pentru formaţia italiană. Record negativ pentru Morata!

Min. 14: GOL Barcelona! Dembele a deschis scorul pentru catalani.

LIVE VIDEO | Man Utd - Leipzig 5-0, Telekom Sport 2

• Man Utd: De Gea - Wan Bissaka, Lindelof, Maguire, Shaw - Matic, Fred - Greenwood, Pogba, van de Beek - Martial
  • Leipzig: Gulacsi - Henrichs, Konate, Upamecano, Halstenberg - Kampl - Nkunku, Olmo, Forsberg, Angelino - Poulsen

Min 92. Gol United! Este 5-0 pentru formaţia gazdă, după o nouă reuşită a lui Rashford

Min 86. Gol Manchester United! Al patrulea pentru britanici. Marchează Anthony Martial din lovitura de la 11 metri

Min 78. Goool Manchester United!! Se marchează la foc automat. Gazdele punctează în decurs de numai două minute şi conduc acum cu 3-0. Autor, acelaşi Marcus Rashford

Min 76. Gol Manchester United! Marcus Rashford face 2-0 pentru gruparea britanică

Min. 21: GOL Man Utd! Deschidere de scor pe Old Trafford.  A marcat Greenwood.

LIVE VIDEO | Ferencvaros - Dinamo Kiev 2-2, Telekom Sport 3

• Ferencvaros: Dilbusz - Lovrencsics, Blazic, Kovacevic, Heister - Somaila, Kharatin - Siger - Zubkov, Isael, Nguen
  • Dinamo Kiev: Boyko - Kedziora, Zabarnyi, Popov, Karavaev - Buyalskyy, Sydorchuk, Sharapenko - Tsygankov, Supriaga, De Pena

Min 90. Gol Ferencvaros! Gazdele reuşesc să revină de la 2-0 şi marchează golul egalizator prin Boli din pasa lui Laidouni

Min 58. GOL Ferencvaros! Gazdele reduc din handicap prin Nguen

Min. 41: GOL Dinamo Kiev! De Pena majorează diferenţa oaspeţilor chiar înainte de pauză.

Min. 27: GOL Dinamo Kiev! Tysgankov marchează din penalty.

LIVE VIDEO | Club Brugge - Lazio 1-1, Telekom Sport 4

• Brugge: Mignolet - Lourenco, Kossounou, Deli - Diatta, Vormer, Rits, Vanaken, Sobol - de Ketelaere, Dennis
  • Lazio: Reina - Gabarron, Hoedt, Acerbi - Marusic, Akpa Akpro, Parolo, Milinkovic-Savic, Fares - Correa, Caicedo

Min. 42: GOL Brugge! Vanaken înscrie din penalty.

Min. 14: GOL Lazio! Correa a deschis scorul pentru italieni.

Rezumatele primelor două meciuri ale serii:

VIDEO | Istanbul - PSG 0-2, Telekom Sport 2

• Istanbul: Gunok - Rafael, Skrtel, Epureanu, Bolingoli-Mbombo - Ozcan, Topal, Kahveci - Visca, Crivelli, Turuc
  • PSG: Navas - Florenzi, Pereira, Kimpembe, Kurzawa - Di Maria, Herrera, Marquinhos, Neymar - Kean, Mbappe

Min. 79: GOL PSG! Acelaşi Kean, tot din pasa lui Mbappe, înscrie.

Min. 64: GOL PSG! Kean a deschis scorul din pasa lui Mbappe.

VIDEO | FC Krasnodar - Chelsea 0-4, Telekom Sport 3

• Krasnodar: Safonov - Smolnikov, da Silva, Martynovich, Chernov - Utkin, Vilhena - Olsson, Gazinsky, Ramirez - Berg
  • Chelsea: Mendy - Azpilicueta, Rudiger, Zouma, Chilwell - Jorginho, Kovacic - Ziyech, Hudson-Odoi, Havertz - Werner

Min. 90: GOL Chelsea! A marcat şi Pulisic.

Min. 80: GOL Chelsea! Ziyech a marcat primul gol după transferul de la Ajax.

Min. 77: GOL Chelsea! Londonezii nu mai ratează de data aceasta. Werner marchează din penalty.

Min. 37: GOL Chelsea! Hudson-Odoi deschide scorul pentru englezi.

Min. 14: Chelsea are ocazia de a deschide scorul, însă Jorginho a ratat un penalty.