VIDEO | Optimile Europa League. Dinamo Zagreb, surpriza zilei! A eliminat-o pe Tottenham după 3-0 în 120 de minute. Arsenal, Granada şi AS Roma, calificate în sferturi

UEFA Europa League

Primele 4 manşe retur din optimile Europa League au avut loc joi, de la ora 19:55 în direct pe Telekom Sport şi telekomsport.ro. Arsenal, Granada şi AS Roma s-au calificat în sferturile de finală. Dinamo Zagreb a reuşit surpriza zilei şi a eliminat-o pe Tottenham.

VIDEO | Arsenal - Olympiakos 0-1 (El Arabi 51)  | Telekom Sport 1 (3-1)

Arsenal - Olympiakos este o repetare a şaisprezecimilor de sezonul trecut al Europa League, când formaţia greacă a reuşit surpriza şi i-a eliminat pe ”tunari”. De data aceasta însă, Arsenal a reuşit să învingă în tur, cu 3-1 şi pare favorita să meargă mai departe. Londonezii sunt pe a 10-a poziţie în Premier League, dar parcursul lor european a decurs conformn planului până acum. Cel mai probabil, Arteta va prioritiza Europa League-ul, triumful în această competiţie fiind singura şansă realistă a formaţiei sale să joace în Liga Campionilor sezonul viitor.

Arsenal: Leno - Bellerin, Luiz, Gabriel, Tierney - Smith Rowe, Ceballos, Elneny, Xhaka, Pepe - Aubameyang

Olympiakos: Jose Sa - Sokratis, Ba, Holebas - Androutsos, M'Vila, Camara, Reabciuk - Masouras, El Arabi, Fotounis

Min. 51 - GOL Olympiakos! El Arabi înscrie cu un şut deviat, după o contră a grecilor.

VIDEO | Şahtior - Roma 1-2 (Moraes 59 / Mayoral 49, 72) | Telekom Sport 2 (0-3)

Paulo Fonseca şi-a înfruntat fosta formaţie în Roma - Şahtior, iar antrenorul italienilor a reuşit să îşi învingă foştii jucători. Formaţia din capitala Italiei s-a impus cu 3-0 şi ar trebui să ajungă în sferturi fără emoţii. Ucrainienii impresionaseră în Liga Campionilor la începutul sezonului, într-o victorie împotriva lui Real Madrid în deplasare, dar au reuşit să termine grupa doar pe 3. Ajunşi în Europa League, ”minerii” nu au putut să replice aceleaşi performanţe şi s-au lăsat învinşi uşor de Roma în tur. Astfel, Şahtior va mai avea de aşteptat dacă vrea să atingă din nou performanţa lui Mircea Lucescu din 2009, când antrenorul român a ghidat echipa către Cupa UEFA, actuala Europa League.

Şahtior: Trubin - Dodo, Vitao, Kryvtsov, Matviienko - A. Patrick, Antonio, Maycon - Tete, Moraes, Solomon
AS Roma: Lopez - Ibanez, Cristante, Kumbulla - Spinazzola, Diawara, Villar, Karsdorp - Perez, Mayoral, Pedro

Min. 72 - GOL ROMA! Borja Mayoral face dubla şi o readuce pe Roma în avanataj.

Min. 59 - GOL ŞAHTIOR! Junior Moraes aduce egalarea pentru fosta echipă a lui Mircea Lucescu.

Min. 49 - GOL ROMA! Borja Mayoral deschide scorul pentur romani, în deplasarea din Ucraina.

VIDEO | Dinamo Zagreb - Tottenham 3-0 (Orsic 62, 83, 106) | Telekom Sport 3 (0-2)

Dinamo Zagreb primeşte vizita lui Tottenham, după ce a fost învinsă cu 2-0 în tur, la Londra. Croaţii trec printr-un moment delicat, antrenorul lor fiind condamnat la 5 ani de închisoare cu doar câteva zile înaintea returului cu englezii. Astfel, acesta a fost nevoit să îşi dea demisia, iar trupa lui Jose Mourinho ar trebui să profite de situaţia incertă şi să se califice. Formaţia din nordul Londrei este într-o situaţie asemănătoare rivalei Arsenal, departe de locurile de Champions League şi speră la un triumf în Europa League pentru a prinde Liga Campinilor sezonul viitor.

Dinamo Zagreb: Livakovic - Ristovski, Lauritsen, Theophile-Catherine, Franjic - Majer, Jakic, Ademi - Ivanusec, Petkovic, Orsic
Tottenham: Lloris - Aurier, Sanchez, Dier, Davies - Sissoko, Winks - Lamela, Alli, Lucas - Kane

Min. 106 GOOOL Dinamo Zagreb! Orsic a făcut hat-trick-ul

Min. 90+4 Finalul celor 90 de minute. Avem prelungiri.

Min. 83 - GOL DINAMO ZAGREB! Surpriză uriaşă! Orsic face dubla şi egalează la general.

Min. 62 - GOL Dinamo Zagreb! Orsic deschide scorul contra lui Tottenham şi Mourinho.

VIDEO | Molde - Granada 2-1 (Soldado 72, Hestdad 89-pen / Vallejo-ag 19) | Telekom Sport 4 (0-2)

Partida dintre Granada şi Molde a fost disputată de 2 participante surpriză într-o rundă destul de avansată a competiţiei- norvegienii au reuşit să treacă de Hoffenheim, iar spaniolii de Napoli. Deşi a jucat exemplar împotriva echipei din Germania, Molde nu a reuşit să se ridice la nivelul Granadei şi a pierdut cu 2-0 în tur. Astfel, spaniolii continuă să şocheze în prima campanie europeană din istoria clubului şi se pregătesc de sferturile Europa League.

Molde: Linde - Pedersen, Bjornbak, Gregersen, Risa - Breivik, Aursnes, Eikrem - Hestad, Sigurdarson, Ullands-Andersen
Granada: Silva - Vallejo, Duarte, Sanchez, Diaz - Montoro, Gonalons - Puertas, Herrera, Kenedy - Molina

Min. 89 - GOL MOLDE! Hestad înscrie din penalty!

Min. 72 - GOL Granada! Soldado aduce egalarea cu o lovitură de cap din interiorul careului!

Min. 29 - GOL MOLDE! Jose Vallejo înscrie în proprie poartă şi norvegienii deschid, astfel, scorul!

LIVE VIDEO Program Europa League. Meciurile din returul optimilor sunt pe Telekom Sport

• Arsenal - Olympiakos, 19:55, Telekom Sport 1
  • Şahtior - AS Roma, 19:55, Telekom Sport 2
  • Dinamo Zagreb - Tottenham, 19:55, Telekom Sport 3
  • Molde - Granada, 19:55, Telekom Sport 4
  • AC Milan - Manchester United, 22:00, Telekom Sport 1
  • Rangers - Slavia Praga, 22:00, Telekom Sport 2
  • Villarreal - Dinamo Kiev, 22:00, Telekom Sport 3
  • Young Boys - Ajax, 22:00, Telekom Sport 4

Afla mai multe despre: europa leaguearsenalolympiakosşahtiorromadinamo zagrebtottenhammoldegranada