VIDEO Parma - Inter 1-2. Man a fost titular, dar a fost înlocuit la pauză cu Mihăilă. Parma pierde din nou şi îşi complică serios situaţia

Serie A

Dennis Man a fost titular la Parma, dar a acuzat probleme medicale încă din prima repriză. Ulterior, jucătorul român a fost schimbat la pauză cu Valentin Mihăilă. În prima repriză, românul a avut o şansă bună de gol cu câteva minute înainte de pauză.

Denis Mann a fost titluar pentru prima dată de când a ajuns la Parma, chiar în meciul cu prima clasată Inter. Românul a fost cel mai tăvălit jucător în prima repriză.

A fost nevoit să iasă de trei ori pentru a primi îngrijiri medicale, dar a reuşit să revină de fiecare dată. Antrenorul său a decis să-l schimbe la pauză, iar în locul său a intrat celălalt român din lotul Parmei, Valentin Mihăilă.

A fost 0-0 după o primă parte fără mari ocazii. Golurile au venit în cea de-a doua. Alexis Sanchez a înscris de două ori într-un interval de opt minute şi a scris istoria meciului. Parma a revenit, Hernani a înscris pentru 1-2, care a fost şi rezultatul final. Inter şi-a mărit avansul faţă de Milan: are şase puncte cu 13 etape rămase până la final.

LIVE Parma - Inter 1-2 (Hernani 71 / Sanchez 54, 62)

• Parma (4-3-1-2): Sepe; Osorio, Bani, Valenti, Gagliolo; Hernani, Brugman, Kurtic; Kucka; Karamoh, Man.
  • Inter (3-5-2): Handanovic; Skriniar, De Vrij, Bastoni; Hakimi, Barella, Brozovic, Eriksen, Perisic; Sanchez, Lukaku.

Final

Min 71. GOL Parma! Hernani finalizează simplu o centrare din flancul stâng

Min 62. GOL Inter Milano! Fază excelentă a lui Lukaku, iar Alexis face dubla

Min 54. GOL Inter Milano! Alexis Sanchez marchează cu toată opoziţia lui Sepe. Este 1-0 pentru formaţia oaspete

Min 46. Man a fost înlocuit la pauză cu Valentin Mihăilă

Pauză pe Ennio Tardini: 0-0

Min 45. Ocazie pentru Man! Românul caută bara a doua cu o lovitură de cap, după o centrare a lui Kurtic. Şansă bună de gol pentru Parma

Min 44. Din nou, Lukaku! Centrare bună din flancul stâng, dar belgianul deşi se înalţă perfect, trimite cu capul, pe lângă poartă.

Min 38. Lukaku scapă spre poartă, dar Sepe intervine şi respinge. Ocazie bună din nou pentru liderul din Serie A

Min 34. Probleme pentru Man. Atacantul român primeşte îngrijri medicale

Min 33. Din nou, ocazie pentru oaspeţi! De această dată, Milan Skriniar este aproape de deschiderea scorului. Fundaşul îl ţinteşte pe portarul Luigi Sepe după un corner al liderului din Serie A

Min 30. Ocazie uriaşă pentru Inter! Acţiune excelentă a lui Hakimi, centrare în faţa porţii, dar Eriksen nu ajunge la minge

Min 15. Ocazie mare pentru gazde! Hernani centrează în faţa porţii, de unde Kurtic reia spectaculos cu capul, dar mingea este respinsă de conaţionalul său din poarta lui Inter

Min 13. Şut al lui Karamoh, dar mingea trece peste poarta lui Handanovic

Min 7. Acţiune periculoasă a Parmei, care cere penalty după o intrare la Dennis Man

Min 1. Start de meci

Man şi Mihăilă ar putea profita de absenţele din lotul gazdelor şi ar putea juca din primul minut în confruntarea cu liderul din Serie A, Internazionale Milano.

Trupa lui Conte are 56 de puncte şi conduce în clasament, devansându-şi rivalele, AC Milan şi Juventus Torino. Parma în schimb este pe locul 19, cu numai 15 puncte. O victorie ar fi esenţială pentru parmegiani, care nu şi-au pierdut încă speranţele că pot evita retrogradarea la finalul sezonului.

La ultimul meci direct dintre cele două echipe s-au marcat patru goluri, iar Parma a smuls un egal la Mionao. În schimb, pe Ennio Tardini, Inter s-a impus în ultimele două meciuri, de fiecare dată la limită: 2-1 şi 1-0.

Din sepembrie 2018 nu a mai câştigat Parma un meci cu Inter Milano şi culmea, la acea vreme, a făcut-o în deplasare. Ultima victorie pe teren propriu datează însă din 2014. Parma s-a impus atunci cu 2-0 prin golurile lui De Ceglie. La Inter, antrenat pe atunci de Walter Mazzari, a fost rezervă şi George Puşcaş

Afla mai multe despre: parma-inter