VIDEO | Meci nebun la Ploieşti! FC Argeş a întors rezultatul şi a învins-o pe Petrolul. "Lupii" nu mai au nicio şansă la promovare

Liga 2

FC Argeş a învins-o pe Petrolul Ploieşti, 2-1, într-un meci din etapa cu numărul patru din play-off-ul Ligii 1.

Petrolul revenise în lupta pentru promovare în prima ligă, dar bucuria a durat doar până spre finalul partidei cu Argeş. Ploieştenii au condus aproape tot meciul, dar oaspeţii au întors rezultatul în doar 5 minute.  Armando Vajushi a deschis scorul pentru Petrolul din penalty.  Oaspeţii puteau reveni în joc, dar bara s-a opus la şutul lui Nini Popescu.

În repriza secundă, şi Petrolul a fost oprită de bară. Deac a fost aproape de gol. Toate planurile ploieştenilor au fost spulberate în finalul meciului, când Argeş a restabilit egalitatea, prin Prepeliţă. Echipa lui Ionuţ Badea a dat lovitura şi a plecat cu toate punctele, datorită golului marcat de Buhăescu, din penalty. Petrolul nu mai are nicio şansă de promovare, în timp ce Argeş va juca în ultima etapă acasă, cu liderul UTA.

VIDEO | Petrolul - FC Argeş 1-2

• Petrolul: R. Avram – Bărboianu, A. Răuţă, Manolache, V. Ţicu – G. Deac, Meza Colli, L. Marinescu, A. Vajushi – Blănaru, S. Arnăutu
  • Rezerve: C. Lungu, Sîrghi, R. Enache, Pierce, M. Bratu, Hamza, Ekolli
  • FC Argeş: Micle – Oancea, Turda, M. Leca, N. Muşat – I. Şerban, A. Prepeliţă, I. Năstăsie – Matiş, Buhăescu, N. Popescu
  • Rezerve: Agachi, Panait, A. Popa, R. Grecu, Vl. Motroc, D. Brînzan, A. Mirică

Min. 87: GOOOOL FC Argeş! Buhăescu înscrie din penalty şi la acest scor Petrolul nu mai are nicio şansă la promovare.

Min. 82: GOOOOL FC Argeş! Piteştenii restabilesc egalitatea cu doar câteva minute înainte de final.

Min. 14 GOOOL Petrolul! Vajushi marchează din penalty!

De pe ultimele două locuri ale clasamentului din play-off-ul Ligii 2, Petrolul şi FC Argeş dau o luptă strâns la promovare. Cele două formaţii sunt despărţite doar de trei, respectiv două puncte de măcar locul de baraj, ceea ce ne arată cât de aprigă este lupta pentru locurile care duc în Liga 1.

Petrolul vine după trei egaluri la rând şi caută prima victorie în play-off. Echipa lui Costel Enache are avantajul terenului propriu şi va încerca s că câştige pentru a face 25 de puncte şi a trece, temporar, pe locul doi în clasament. De partea cealaltă, FC Argeş n-a reuşit să profite de moralul bun pe care-l avea după ce a bătut pe Rapid la Bucureşti cu 2-1 şi n-a reuşit să se impună în derby-ul argeşului. Echipa lui Ionuţ Badea a fost învinsă de CS Mioveni cu 3-2 şi acum caută un nou succes pentru a ţine aproape de locurile care duc în Liga 1.

LIVE VIDEO | Petrolul - FC Argeş, de la 19:00, LIVE VIDEO pe Telekom Sport 1 şi telekomsport.ro

În duelurile directe din 2020, cele două echipe şi-au împărţit punctele. FC Argeş a câştigat de două ori, Petrolul de două ori, iar o partidă, ultima directă, s-a terminat la egalitate, 1-1.

Afla mai multe despre: petrolulfc argesliga 2