VIDEO | Petrolul - Metaloglobus 1-1. Două puncte mari pierdute de lupii galbeni. Meci plin de nervi la Ploieşti

Liga 2

Petrolul a remizat acasă cu Metaloglobus, scor 1-1, după două goluri înscrise în primele 12 minute ale jocului. Galben-albaştrii rămân pe locul 4 în liga secundă, în timp ce bucureştenii bifează patru puncte în cele două meciuri jucate în 2019.

Petrolul şi Metaloglobus au oferit meciul zilei în Liga a 2-a. Un meci care i-a ţinut cu sufletul la gură pe cei aproape 5.000 de spectatori prezenţi pe stadionul Ilie Oană. Oaspeţii au deschis repede scorul, în minutul 4, prin Claudiu Herea, care a profitat de greşeala portarului Ianoş Brânză. Marinescu a restabilit egalitatea 8 minute mai târziu. A transformat penalty-ul obţinut de Robert Moldoveanu. Bucureştenii puteau da lovitura în chiar ultimul minut al primei reprize. Protagonişti au fost Sarris şi portarul Brânză, cel care a şi fost schimbat la pauză. La fel de spectaculoasă a fost şi repriza a doua, în care ploieştenii au ratat din toate poziţiile. Petrolul - Metaloglobus s-a încheiat 1-1, iar ploieştenii sunt la 3 puncte în spatele liderului Sportul Snagov.

FINAL | Petrolul - Metaloglobus 1-1 (Marinescu '12-pen / C.Herea '4)

Min 90 Ocazie Petrolul: Ţigănaşu a ratat ultima ocazie a gazdelor de a obţine victoria în acest meci

Min 62 Ocazie mare Metaloglobus: Pasă excelentă pentru Claudiu Herea care scapă singur cu Cezar Lungu, dar şutul atacantului este respins de prtarul gazdelor

Min 57 Ocazie mare Petrolul: Ploieştenii lovesc bara de două ori în aceeaşi fază, Mai întâi Sarris, apoi Lucian Cazan

Min 45 Şansă de gol pentru Metaloglobus: Grecul Sarris trimite înapoi un balon, Brînză este prins pe picior greşit, dar are un noroc imens pentru că mingea loveşte bara iar apoi portarul Petrolului reţine mingea

Min 43 Ocazie imensă Metaloglobus: Claudiu Herea scapă spre poartă, îl driblează pe Brînză şi trimte în faţa porţii de unde Vîlceanu trimite afară

Min 12 GOOOL Petrolul: Marinescu egalează din penalty, o lovitură de la 11 m obţinută de gazde după un fault asupra lui Moldoveanu, 1-1

Min 4 GOOOOL Metaloglobus: Claudiu Herea înscrie după ce Janos Brînză bâlbâie o minge pasată înapoi de Cristi Puşcaş, 0-1

Echipele de start

Petrolul: Brînză -  Borţa, Sarris, L. Cazan, Ţigănaşu - Cr. Puşcaş - Laur. Marinescu (cpt.), Kozoronis, Malakyan - Bg. Rusu, Rob. Moldoveanu

Metaloglobus: Fl. Iacob - C-tin. Costache, Caramalău, Fl. Plămadă, Negotei - Andr. Lungu, Al. Neagu - Cl. Herea, Ov. Herea, Rob. Vîlceanu - Potecea

Petrolul - Metaloglobus LIVE

ACUM LIVE pe Telekom Sport 1 şi online: Petrolul - Metaloglobus, în Liga 2! Asta înseamnă globalizarea în fotbal FABULOS | Ce a strigat românul Andone spre fani după ce a marcat pentru Brighton în Premier League ---> http://bit.ly/2NDundV Cum l-a ”prins” Panduru pe Teja că nu el face schimbările. Detaliul despre care nu s-a vorbit până acum: ”E foarte simplu” ---> http://bit.ly/2XDmlpY EXCLUSIV | Una dintre rarele apariţii ale lui Valentin Ceauşescu: ”A fost la nunta mea” ---> http://bit.ly/2En8yLq

Posted by Telekom Sport Romania on Sunday, March 3, 2019

Petrolul şi-a confirmat statutul de favorită şi a câştigat fără probleme la Târgu Jiu în partida jucată în urmă cu o săptămână în faţa celor de la Pandurii. De partea cealaltă, Metaloglobus i-a oferit un debut fericit lui Laszlo Balint care a obţinut un succes la primul meci pe banca trupei din Pantelimon, 1-0 cu  FC Argeş.  Succesul i-a făcut pe bucureşteni să iasă din zona retrogradării pentru cel puţin o etapă.

• LIVE VIDEO | Petrolul - Metaloglobus, duminică, 14:00, Telekom Sport 1

A fost şi prima victorie după patru eşecuri la rând în campionat pentru formaţia aflată la al doilea sezon consecutiv în liga secundă. Lui Metaloglobus îi va fi însă foarte greu să obţină puncte pe Ilie Oană. Din 11 meciuri acasă ploieşetenii nu au ieşit învingători doar în 3. Galben-albaştrii au de luat o revanşă după ce în tur Metaloglobus a câştigat cu 1-0 şi i-a provocat Petrolului prima înfrângere în această stagiune.

Afla mai multe despre: petrolulmetaloglobus