VIDEO | Poli Iaşi - Chindia 2-2. Oaspeţii revin spectaculos după ce au fost conduşi cu 2-0

Poli Iaşi a avut un început de meci extraordinar în faţa Chindiei, dar nu s-a ales decât cu un punct.

Loshaj a reuşit să deschidă scorul după un sfert de oră de joc. Opt minute mai târziu, puştiul Horşia a dublat avantajul moldovenilor cu a treia sa reuşită stagională. Apoi, echipa lui Teja a căzut inexplicabil.

Oaspeţii au redus repede din handicap, prin Neguţ. Formaţia din Târgovişte a ieşit mai curajoasă de la cabine, iar Voduţ a restabilit egalitatea. Partida s-a încheiat 2 la 2, iar Poli Iaşi a urcat pe primul loc, cel puţin până la meciul CFR-ului. Chindia a acumulat cinci puncte şi e peste Dinamo şi FCSB în clasament.

LIVE VIDEO | Poli Iaşi - Chindia Târgovişte 2-2 (Loshaj 15', Horşia 23' / Neguţ 28', Voduţ 50')

ECHIPELE DE START

Poli Iaşi: Rusu - Gallego, Frăsinescu, Diallo, A. Radu - Breeveld, Loshaj - Platini, F. Cristea, Horşia - A. Cristea; Rezerve: Cobrea, Bîrnoi, Haţiegan, Passaglia, Carleone, A. Bălan, Mihalache
Antrenor: Mihai Teja

Chindia: Aioani - Martac, Benga, Leca, Dumitraşcu - Neguţ, Bic, L. Mihai, Neciu - Voduţ, Yameogo; Rezerve: D. Moldovan, Ioniţă, Dudea, Şerban, Raţă, Burlacu, Cherchez
Antrenor: Viorel Moldovan

FINAL

Min. 50 - GOOOOOOL Chindia Târgovişte! Voduţ îl învinge pe Rusu cu o lovitură de cap

Min. 46 - Start în repriza secundă!

PAUZĂ

Min. 31 - Ocazie importantă pentru Chindia! Oaspeţii puteau restabili egalitatea, dar Voduţ este surprins în poziţie afară din joc

Min. 28 - GOOOOOOOL Chindia Târgovişte! Neguţ reduce din diferenţă după doar cinci minute

Min. 23 - GOOOOOOOL Poli Iaşi! Horşia driblează un adversar apoi trage spre poarta lui Aioani, învingându-l pe acesta

Min. 15 - GOOOOOOOL Poli Iaşi! Loshaj este servit în marginea careului de 16 metri şi şutează imparabil.

Min. 11 - Nu lipseşte ritmul, însă lipsesc ocaziile periculoase de poartă. Se joacă mult pe contre.

Min. 1 - A început partida!

Ieşenii sunt acum la egalitate de puncte cu ardelenii de la CFR Cluj şi doar golaverajul o ajută pe campioană să fie în faţă. O victorie, dar chiar şi un rezultat de egalitate le-ar permite alb-albaştrilor să depăşească echipa lui Dan Petrescu. Şi măcar pentru o zi, trupa din Copou va fi prima încampionat. Poli iaşi este una dintre formaţiile neînvinse până acum după ce a reuşit patru victorii şi două remize în cele şase etape scurse de al debutul stagiunii. Doar FC Voluntari şi CFR Cluj au reuşit să nu piardă în faţa lui Frăsinescu & Co.

LIVE VIDEO | Poli Iaşi - Chindia Târgovişte, ora 18:00, Telekom Sport 1

De partea cealaltă, Chindia a scăpat runda trecută de poziţia de lanternă roşie după ce a obţinut primul succes din această ediţie a Ligii I. Echipa lui Viorel Moldovan a învins-o pe Dinamo şi a ajuns acum pe locul 12, cu 4 puncte. În afara succesului în faţa câinilor, nou-promovata a obţinut şi o remiză în chiar prima etapă, la Mediaş. În rest Chindia a fost învinsă de Viitorul, U Craiova, CFR Cluj şi Academica Clinceni.

Afla mai multe despre: poli iaşichindiaviorel moldovanmihai teja